Meslek lisesinden iyi bir üniversite kazanmak mümkün mü?

Meslek lisesinden mezunum ben mühendislik fakültesindeyim, mimarlık ve yine farklı bölümlerde okuyan mühendislik öğrencisi arkadaşlarım var. Sınıfımızda gayet fazla öğrenci vardı güzel fakültelerde okuyan.

Yani lisem bu diye ön yargınız, yapamam ki gibi düşünceniz olmasın. Kendiniz düzenli bir şekilde çalışın olduğunu göreceksiniz.

Hocam şöyle diyeyim ben turizmin içinde büyüdüm ailem genelde hep ticaretle uğraştılar ve otelcilik sektörü ile uğraştılar akrabalarım ise turizm oku gel bizim şirkette işe başla diyorlar ancak ben turizm okumak istemiyorum.

Tecrübe edindiğin işte kendini geliştirmek daha kolay olur ama tercih senin seni ne mutlu edecekse onu seç arkadaşım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an sınav senesindeyim ve senin yaşında olsam en çok bunları yapardım;
1- dersi derste dinleyip, ben son sene çalışırım kesinlikle demezdim ve 9. sınıfta bile derslere önem verirdim, 9. sınıf lisenin temelidir. Temel olmadan bina inşa edilemez.
2- yabancı dile önem verirdim, özellikle üniversiteler de 1 yıl hazırlık okumadan girerdim. Yabancı dil hayatının her yerinde işe yarayacaktır.
3- ortama çok fazla kapılıp sigaraya başlamak gibi hatalar yapmazdım (en büyük pişmanlığım.)
4- her zaman sosyal olmanı tavsiye ederim, ben 9. sınıf başlarında biraz içe kapanık biriydim fakat sonradan daha sosyal birine dönüştüm, özellikle etkinliklere katıl derim.

Ben bu hataları yapmış biri olarak senin yapmanı istemem, bireysel çalışma ile de TYT-AYT için iyi şeyler ortaya çıkabilir. Meslek liselerinde nasıl bir eğitim olduğu hakkında hiçbir fikrim yok.

Şöyle diyeyim hocam genelde meslek dersleri görüyoruz 9.sınıfta pek yok meslek dersleri toplam 40saatlik ders programında sadece 11 saat meslek dersi görüyoruz.

Sigara ve alkolle aram yok kullanmayı saçmalık olarak buluyorum aynı zamanda birkaç sporda lisansım olduğu ve devam edip maçlara vesaire çıktığım için ilgimi çekmiyor.

Yabancı dil öğrenmeyi çok seviyorum yani teknoloji haberlerini ve diğer haberleri videoları vesaire hep İngilizce okuyorum ve dinliyorum.

Şu andan itibaren çalışmaya başladım düzenli olarak ve çok fazla bilgiye sahibim. Bir disiplin ve mental ortamımı kurdum bile.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şöyle diyeyim hocam genelde meslek dersleri görüyoruz 9.sınıfta pek yok meslek dersleri toplam 40saatlik ders programında sadece 11 saat meslek dersi görüyoruz.

Sigara ve alkolle aram yok kullanmayı saçmalık olarak buluyorum aynı zamanda birkaç sporda lisansım olduğu ve devam edip maçlara vesaire çıktığım için ilgimi çekmiyor.

Yabancı dil öğrenmeyi çok seviyorum yani teknoloji haberlerini ve diğer haberleri videoları vesaire hep İngilizce okuyorum ve dinliyorum.

Şu andan itibaren çalışmaya başladım düzenli olarak ve çok fazla bilgiye sahibim. Bir disiplin ve mental ortamımı kurdum bile.
Umarım benim yaptığım hataları yapmazsın. Hayatında başarılar dilerim.

Çok şeye ilgi duymak kötüdür çünkü karar veremezsiniz. Seçenekleri azaltın. Bir de garanti iş bulacağınız yollara girin. Sosyoloji gibi bölümleri okumak en sonunda turizme yöneltecektir. Yabancı dile ilginiz varsa turizm sektöründe yine çalışabilirsiniz. Büyük otellerde çalışırsınız, mutlaka akrabalarınızın yanında çalışacaksınız diye bir zorlama yok.

Mimarlıkta da çok müthiş kolay şekilde iş bulunmuyor bence artık. İnşaat sektörü bu pahalılıkta ite kaka ilerliyor. Psikolojide de çevre önemli yoksa kendiniz sıfırdan kendi patronunuz olamıyorsunuz. Söylediğiniz bölümlerin önü müthiş açık değil.

Olsanız mühendis olur musunuz çalışıp? Niye olmasın? Ben olsam hazır mesleğe devam ederdim ama.

Çok şeye ilgi duymak kötüdür çünkü karar veremezsiniz. Seçenekleri azaltın. Bir de garanti iş bulacağınız yollara girin. Sosyoloji gibi bölümleri okumak en sonunda turizme yöneltecektir. Yabancı dile ilginiz varsa turizm sektöründe yine çalışabilirsiniz. Büyük otellerde çalışırsınız, mutlaka akrabalarınızın yanında çalışacaksınız diye bir zorlama yok.

Mimarlıkta da çok müthiş kolay şekilde iş bulunmuyor bence artık. İnşaat sektörü bu pahalılıkta ite kaka ilerliyor. Psikolojide de çevre önemli yoksa kendiniz sıfırdan kendi patronunuz olamıyorsunuz. Söylediğiniz bölümlerin önü müthiş açık değil.

Olsanız mühendis olur musunuz çalışıp? Niye olmasın? Ben olsam hazır mesleğe devam ederdim ama.

Evet hocam şu an da erken ancak meslek seçmeye ve hedef belirlemek istiyorum. Ve biraz fazla hobim var örneğin dil öğrenmeyi, çizim yapmayı, program yazmayı, bigisayarlarla uğraşmayı vesaire çok seviyorum ancak sonuçta tek bir mesleği yapacağım. Şu anda ise 2-3 tane meslek var rahatlıkla yapabileceğim;
Psikoloji
Mimarlık.
Elektrik-elektronik müh. Veya endüstri müh.

Yeni konular

Geri
Yukarı