Meslek lisesinden iyi bir üniversite kazanmak mümkün mü?

HighestUse

Picopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Herkese cümleten selamünaleyküm hayırlı akşamlar, ben şu anda turizm ve otelcilik lisesinde 9.sınıf öğrencisiyim ve okula girerken en yüksek OBP puanı ile ben girdim ve şu anda not ortalamam ise okulun başarı seviyesinin çok üstünde.

Turizm ve otelcilik lisesini tercih etme sebebim ise çevremde bulunan Anadolu lisesinde kontenjan olmadığı için burayı tercih ettim.

Yabancı dilim iyidir konuşabiliyorum yazabiliyorum anlayabilirim vs. çat pat matematik anlıyorum ve çözüyorum kötü olduğum çok fazla ders yok hemen hemen hepsi için aynı şekilde çalışıyorum. Ve notlarım da gayet iyi.

Ancak ben iyi üniversitede ya psikoloji ya da mimarlık istiyorum sizce okulumu değiştireyim mi?
Buradaki meslek hocaları bizim okulumuzdan Boğaziçi Üniversitesi'ni kazananların olduğunu söyledi.
Benim de istediğim üniversiteler İTÜ, Hacettepe veya ODTÜ gibi üniversiteler.
Kendi ailem ve akrabalarımız da otelcilik ile uğraşıyor çeşitli yerlerde otellerimiz var ancak ben turizm ile ilgilenmek istemiyorum.
Ailem senin kararın diyor istediğin ve sevdiğin işi seç ve en iyi şekilde yap diyorlar.

Ben biraz arada kaldım sizin fikirleriniz nedir?

Neden mümkün olmasın? Azimli ve disiplinli bir çalışmayla üstesinden gelemeyeceğin iş yok, sana tavsiyem 9. sınıftan itibaren ufak ufak YKS'ye çalışmaya başla.

Hedefin ne? Ne olmak istiyorsun? İlgi alanların neler?

Hedefim şu anda psikoloji veya mimarlık.
Resme ve çizime çok iyi yeteneğim var ve güzel bir şekilde çizebiliyorum.

İnsanların düşünce yapısını toplum yapısını vs incelemeyi araştırmayı çok seviyorum.
Aynı zamanda çocukluğumdan beri bilgisayarlar ile haşır neşirim ve anlarım.
Yabancı dilim iyidir ve öğrenmeyi severim. (İngilizce ve Almanca)

Meslek lisesinden okuduğun bölümden devam et çünkü altyapın var. İstersen 2 yıl oku istersen 4 önemli olan kendini geliştirmek. Ben de öyle yapacağım. Ben staj yaparken şirketin IT kısmında çalışan kişilerden biri AÖF işletme biri de 2 yıllık bilgisayar programcılığı okumuştu ve asgari maaşın iki buçuk katı kadar maaş alıyorlardı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Neden mümkün olmasın? Azimli ve disiplinli bir çalışmayla üstesinden gelemeyeceğin iş yok, sana tavsiyem 9. sınıftan itibaren ufak ufak YKS'ye çalışmaya başla.

Şu anda çalışmaya başladım zaten hocam basit ve pratik bir şekilde.
Ancak benim teyzem biyoloji öğretmeni ve birkaç tane daha öğretmen tanıdığımız var ve "o liseden asla bir şey kazanamazsın kazanırsan bile iyi bir bölüm ve üniversite olmaz diyorlar".

Son düzenleyen: Moderatör:
Ancak benim teyzem biyoloji öğretmeni ve birkaç tane daha öğretmen tanıdığımız var ve "o liseden asla bir şey kazanamazsın kazanırsan bile iyi bir bölüm ve üniversite olmaz diyorlar

Kim ne derse desin takma dostum, disiplinli ve azimli isen yaparsın altyapı var sende.

Meslek lisesinden okuduğun bölümden devam et çünkü altyapın var istersen 2 yıl oku istersen 4 önemli olan kendini geliştirmek ben de öyle yapacağım ben staj yaparken şirketin ıt kısmında çalışan kişilerden biri AÖF işletme biride 2 yıllık bilgisayar programcılığı okumuştu.

Ve asgari maaşın iki buçuk katı kadar maaş alıyorlardı.

Hocam şöyle diyeyim ben turizmin içinde büyüdüm ailem genelde hep ticaretle uğraştılar ve otelcilik sektörü ile uğraştılar akrabalarım ise turizm oku gel bizim şirkette işe başla diyorlar ancak ben turizm okumak istemiyorum.

Herkese cümleten selamünaleyküm hayırlı akşamlar, ben şu anda turizm ve otelcilik lisesinde 9.sınıf öğrencisiyim ve okula girerken en yüksek OBP puanı ile ben girdim ve şu anda not ortalamam ise okulun başarı seviyesinin çok üstünde.

Turizm ve otelcilik lisesini tercih etme sebebim ise çevremde bulunan Anadolu lisesinde kontenjan olmadığı için burayı tercih ettim.

Yabancı dilim iyidir konuşabiliyorum yazabiliyorum anlayabilirim vs. çat pat matematik anlıyorum ve çözüyorum kötü olduğum çok fazla ders yok hemen hemen hepsi için aynı şekilde çalışıyorum. Ve notlarım da gayet iyi.

Ancak ben iyi üniversitede ya psikoloji ya da mimarlık istiyorum sizce okulumu değiştireyim mi?
Buradaki meslek hocaları bizim okulumuzdan Boğaziçi Üniversitesi'ni kazananların olduğunu söyledi.
Benim de istediğim üniversiteler İTÜ, Hacettepe veya ODTÜ gibi üniversiteler.
Kendi ailem ve akrabalarımız da otelcilik ile uğraşıyor çeşitli yerlerde otellerimiz var ancak ben turizm ile ilgilenmek istemiyorum.
Ailem senin kararın diyor istediğin ve sevdiğin işi seç ve en iyi şekilde yap diyorlar.

Ben biraz arada kaldım sizin fikirleriniz nedir?
Şu an sınav senesindeyim ve senin yaşında olsam en çok bunları yapardım;
1- Dersi derste dinleyip, ben son sene çalışırım KESİNLİKLE demezdim ve 9. sınıfta bile derslere önem verirdim, 9. Sınıf lisenin temelidir. Temel olmadan bina inşa edilemez.
2- Yabancı dile önem verirdim, özellikle üniversiteler de 1 Yıl hazırlık okumadan girerdim. Yabancı dil hayatının her yerinde işe yarayacaktır.
3- Ortama çok fazla kapılıp sigaraya başlamak gibi hatalar yapmazdım (En büyük pişmanlığım.)
4- Her zaman sosyal olmanı tavsiye ederim, ben 9. sınıf başlarında biraz içe kapanık biriydim fakat sonradan daha sosyal birine dönüştüm, özellikle etkinliklere katıl derim.

Ben bu hataları yapmış biri olarak senin yapmanı istemem, bireysel çalışma ile de TYT-AYT için iyi şeyler ortaya çıkabilir. Meslek liselerinde nasıl bir eğitim olduğu hakkında hiç bir fikrim yok.

Ha bu arada, emin ol göz açıp kapayıncaya kadar 12. Sınıf olacaksın. Vakit varken hiç bir anını boş geçirme, eğlen ve derslerine odaklan derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı