Meslek lisesine giden birisi YKS için ne yapmalı?

Arkadaşlar meslek lisesine gidiyorum, bu yıl son işte babamda dershaneye yazdırdı işte bir umut bende de tabii kazanma azmi vardı. Nisanda yazıldım konuları görünce çok zorlandım, rehber hocalarla konuştum ilk günler olduğu için iyi davrandılar motive ettiler, yazın TYT'ni bitir falan dedi gerisi kolay zaten sen alışmaya geliyorsun dediler şu anlık aynı şeyi söylemiyorlar daha doğrusu takmıyorlar beni yani onlarda artık umut vermiyorlar, her meslek lisesi aklıma gelince çalışma azmim duygum azalıyor, dershanekilerin hepsi Anadolu lisesi hepside çok yüksek puanlı okullardan geliyorlar, ben ise meslek lisesi üstelik meslek programı son yılım zaten okulda hiçbir şey göstermediler, sadece zorbalık gördüm.

11 sınıfta 1 sene çöp zaten bu senede stajla gidecek, bu senede çöp aslında atp (sadece kültür derslerinin olduğu akademik sınıf adı altında bir sınıf yapacaklardı hatta dilekçe bile verdim haber yok bekliyorum) artık kendimden bir şey bekleyemiyorum çünkü çok yoruldum bu lisede okuyandan hiçbir cacık olmaz. Anadolu lisesi olsaydı kendimden emin bir şekilde ilerdim sanırsam dershaneye verilen para boşa gidecek gibi. Zaten isteksizce gidiyorum. Ben bu okulda üniversite geçen cümle duymadım hiçbir şey göstermediler bize. Ne yapacağım arkadaşlar? Moral 0, öz güven başta 0, gelecek kaygısı da var.

Bu arada dershaneye halen alışamadım arkadaşım vs de yok moralim gerçekten kalmadı.

Bugünlerde Full mediamarkta takılıyorum orası bana iyi geliyor çünkü bu duyguların hiçbiri olmuyor nisandan beri gidiyorum orada takılacak arkadaşlarda buldum.

Son düzenleme:
Bir meslek liseli çıkışlı olarak şu anki psikolojini çok iyi anlıyorum ama olayın aslında liseyle falan alakası yok. Benim okulumdan Hava Harp okulunu kazanıp pilot olan bile vardı. Bu tamamen kişiye bağlı bir durum. Çalışmak için öncelikle bir hedefin olmalı, bu hedef sırf hedef koymak için koyulmuş bir hedef olmamalı. Gerçekten istediğin bir meslek bir kariyer varsa bunun için zaten gerekli motivasyon ve isteği kendinde buluyorsun. Bu yıl ufak ufak çalışsan bak en kötü senaryoda bile en kötü iki yıl mezuna kaldığında bile pek bir şey kaybetmiyorsun. Yani liseden çıkar çıkmaz pat diye mükemmel bir üniversite kazanılacak diye bir şey söz konusu değil. Liseden sonra bence göz ardı edilebilecek 2 sene olabilir. Yani burada ne yazsam pek etkili olmayacak ama insan psikolojisi öyle bir şey ki çok alakasız şeylere kafayı takarak takıntı haline getirerek çalışma yolundaki azmini ve isteğini kırabiliyor. Aynı duyguları ben de lise döneminde yaşamıştım. Şimdi dönüp baktığımda sırf kendime "meslek liseliyim ben ya" muamelesi yaptığım için o kadar üzülüyorum ki.. Konunun okuduğun lise ile pek alakası yok. Ha bu arada Anadolu Liselerinden falan bahsetmişsin, merak etme orada da pek süper zeka tipler yok ortalama olarak ders çalışmış ve iyi kötü yerleşmiş tipler oluyor genelde. Bu tarz tabular hayatınıza engel olmasın, meslek lisesinde ders görememiş olabilirsin bu hiçbir zaman o dersleri yapamayacağın anlamına gelmiyor. İşin özü, olay tamamen kişinin kendisinde bitiyor.

Elinden geleni yapacaksın oturacaksın çalışacaksın. Staj yapman çalışmana engel değil. Dershaneye yazılmışsın üniversite istiyorsan gideceksin çalışacaksın. Çalışırsan istediğin bölüme bakarsın çalışmazsan bölümünle alakalı 2 senelik bölümleri TYT çalışarak tutturmaya çalışır okuyup iş ararsın veya okumadan iş ararsın sana kalan bir şey.

Meslek lisesinde okuyanlardaki bu Anadolu lisesi aşkını hiç anlayamıyorum açıkçası. Meslek lisesinden çıktığında hiç yoktan elinde yapabileceğin bir meslek oluyor stajdan da hiç yoktan tecrübe geliyor. Anadolu lisesindekiler çok mu iyi öğrenci emin ol meslek lisesinden hallice okullar.

Anadolu lisesinde ne oluyor? Anadolu lisesi sınava girmek ve üniversite kazanmak harici hiçbir işe yaramıyor. Bir Anadolu lisesi mezunu olarak söylüyorum pişmanım zamanında o turizm lisesine gidip aşçığa girecektim üzerine de 3-5 çalışıp bir gastronomi okuyacaktım bitecekti.

Şimdi ne oldu ne okusam iş bulurum ne okusam bana para kazandırır peşine düştük. Lise mezunu olarak ise hiçbir yetkinliğim yok.

Motivasyon falan boş yok böyle bir şey psikolojin en dipte olsun fark etmez eğer sen kendini disipline edersen gerisi gelir motivasyon arama disiplinli bir şekilde derse gömül çalış. Bu sene olmazsa 4 senelik olsun dersen seneye daha çok çalışıp tekrar girersin.

Şimdi dönüp baktığımda sırf kendime "meslek liseliyim ben ya" muamelesi yaptığım için o kadar üzülüyorum ki...

Keşke babam kafama vurup ya turizm lisesinde aşçılık oku ya da git elektronik oku deseydi.

Hayatımdaki en büyük hatayı üniversite için Anadolu lisesine giderek yaptım.

Elinden geleni yapacaksın oturacaksın çalışacaksın. Staj yapman çalışmana engel değil. Dershaneye yazılmışsın üniversite istiyorsan gideceksin çalışacaksın. Çalışırsan istediğin bölüme bakarsın çalışmazsan bölümünle alakalı 2 senelik bölümleri TYT çalışarak tutturmaya çalışır okuyup iş ararsın veya okumadan iş ararsın sana kalan bir şey.

Meslek lisesinde okuyanlardaki bu Anadolu lisesi aşkını hiç anlayamıyorum açıkçası. Meslek lisesinden çıktığında hiç yoktan elinde yapabileceğin bir meslek oluyor stajdan da hiç yoktan tecrübe geliyor. Anadolu lisesindekiler çok mu iyi öğrenci emin ol meslek lisesinden hallice okullar.

Anadolu lisesinde ne oluyor? Anadolu lisesi sınava girmek ve üniversite kazanmak harici hiçbir işe yaramıyor. Bir Anadolu lisesi mezunu olarak söylüyorum pişmanım zamanında o turizm lisesine gidip aşçığa girecektim üzerine de 3-5 çalışıp bir gastronomi okuyacaktım bitecekti.

Şimdi ne oldu ne okusam iş bulurum ne okusam bana para kazandırır peşine düştük. Lise mezunu olarak ise hiçbir yetkinliğim yok.

Motivasyon falan boş yok böyle bir şey psikolojin en dipte olsun fark etmez eğer sen kendini disipline edersen gerisi gelir motivasyon arama disiplinli bir şekilde derse gömül çalış. Bu sene olmazsa 4 senelik olsun dersen seneye daha çok çalışıp tekrar girersin.

Keşke babam kafama vurup ya turizm lisesinde aşçılık oku ya da git elektronik oku deseydi.

Hayatımdaki en büyük hatayı üniversite için Anadolu lisesine giderek yaptım.

Hocam ben elektrik okuyorum dediğiniz gibi meslek için güzel fakat ortamı çok kötü psikolojim mahvoldu 4 senede bir meslek için değer mi derseniz sanmam. Ama çıktıktan sonra da işim hazır.

Açığa geçmeyi düşünür müsünüz? Bunu önermekten hiç hoşlanmam ama hem staj hem dersler sizi çok zorlar. Gerçekten oturup çalışırsam iyi bir yer kazanabilirim diyorsanız açığa geçme konusunu bir düşünün.

Hocam ben elektrik okuyorum dediğiniz gibi meslek için güzel fakat ortamı çok kötü psikolojim mahvoldu 4 senede bir meslek için değer mi derseniz sanmam. Ama çıktıktan sonra da işim hazır.

Tamam işte mis gibi bölüm git çalış elektrik elektronik ile alakalı bir üniversite seç.

Yanlışım yoksa zaten bölümünle alakalı bir üniversite seçersen ek puan getirisi oluyor bundan da faydalanırsın.

Eğer kendini disipline edersen kazanırsın 4 senelik elektronik mühendisliği vb bölümler, edemezsen 2 senelik elektronik, mekatronik teknolojileri gibi bölümlere kalırsın. Veya bir sonraki sene tekrardan şansını denersin ama bir sonraki sefer dershaneye tekrar yazılabilir misin bilinmez.

Açık lise olarak ise ben olsam geçmezdim. Hem cebe para giriyor deneyim kazanıyorsun hem de ufakta olsa iş bulma olanağın artıyor.

Kimin psikolojisi yerinde. Hangi lise öğrencisi güllük gülistanlık hayat yaşıyor. 4 senelik hiçbir işe yaramayan eğitimin yanında 3 sene bir meslek için okumak çok daha iyidir.

Çıktıktan sonra işim hazır demişsin bak kendin bak Anadolu lisesinde okuyanlara çıktıktan sonra anca kasiyer olabiliyorlar.

Dostum ben de elektrik mezunuyum, bir şeyler danışmak istersen veya konuşmak istersen yazabilirsin. Şu an boşuna kendini yıpratıyorsun.

Bu sene meslek lisesinde elektrik elektronik okuyorum hocam. Bölüm hakkında veya ilerisi hakkında bilgi verebilirmisiniz?

Dostum, meslek lisesinde okunabilecek en iyi bölümlerden birisidir elektrik elektronik. Nedenini yazının devamında anlatacağım. Biraz bu bölümden bahsettikten sonra senin için farklı senaryolar yazacağım. Böylelikle ileride ne gibi durumlarla karşı karşıya kalabileceğin hakkında ufak da olsa bilgi sahibi olabilirsin diye umuyorum.

Öncelikle, elektrik elektronik alanı yine kendi arasında ikiye ayrılıyor:
1-)Elektrik Bölümü, bu da kendi arasında ikiye ayrılır; Bakım Onarım ve Pano Montaj.
2-) Elektronik Bölümü.(Elektronik bölümünün kendi arasında dallara ayrılıp ayrılmadığını hatırlamıyorum.)

Elektrik dalındaki adam; zayıf akım tesisleri, yüksek gerilim, orta gerilim, 220V sistemleri, 380V sistemleri, asenkron motor dersleri gibi elektrik ağırlıklı konular ile eğitimini tamamlar. Elektrik dalındaki kişi temel seviyede elektronik dersleri de alır ve devre elemanlarına da hakimdir ama bir elektronik dalındaki adam kadar detaya inmez. Aynı şekilde elektronik dalındaki adam da eğitim hayatında elektrik konularının fazla detayına girmez.

Şimdi, sana 3 senaryo yazıyorum bunlardan hangisine daha yakınsan o şekilde hareket etmeyi düşünebilirsin.

İlk senaryo: "Puanım bu okula ve bölüme yetti, elektrik elektroniğe ilgim ve isteğim yok" Diyorsan bu durumda seni kötü bir eğitim süreci bekliyor. Aldığın derslerin çok büyük bir çoğunluğunu ilgin ve isteğin olmadığı için ya dinlemeyeceksin ya da yarım yamalak dinleyeceksin. Bu sebeple temel elektrik elektronik bilgisi ile okuldan mezun olacak ve işsiz kalacaksın. Ya da adı sanı duyulmamış işletmelerde Elektrik&Elektronik Teknisyeni adı altında ameleliğe başlayacaksın.

İkinci Senaryo: "Kendimi iyi tanıyorum, puanım bu bölüme ve okula yetti, elektrik elektronik alanında gelişmek istiyorum, elektrik elektronik teknisyeni olmak istiyorum.." Diyorsan hem kendin araştırarak hem de dersleri ilgiyle takip ederek orta ve üst seviye bir elektrik elektronik bilgisiyle mezun olabilirsin.
Bu senaryoda, güzel bir işletmede de çalışmak istiyorsan sana ısrarla tavsiyem; Staj eğitimini Büyük Savunma Sanayii Firmalarında yapmaya çalışmandır. Savunma Sanayii şirketlerinde staj yapmak dışarıdaki bir teknisyenden seni bir adım önde tutacaktır. Liseden mezun olduktan sonra Elektrik veya elektronik ile alakalı güzel bir MYO'dan da 2 yıllık eğitimini tamamlarsan asgari ücretten ortalama olarak 1 ile 3 bin TL fazla bir maaş ile mesleğini yapabilirsin. Bu arada meslek seçiminde kaliteli ve kurumsal firmalarda işe girmeye çalışman senin için her zaman daha iyi olacaktır.

Üçüncü senaryo: "Ya ben lise sınavına fazla önem vermedim, neresi gelirse orayı yazdım ve şu an Elektrik Elektronik bölümünü okuyacağım. Ama teknisyen olmak istemiyorum. Daha büyük hedeflere yönelmeye karar verdim" Diyorsan, ki bana göre en mantıklı yol budur. Lise hayatın boyunca ortalamanı yüksek tutmaya bak ve aynı zamanda üniversite sınavına hazırlanmaya başla. Meslek lisesine girdin diye senin kariyerin burada belirlenmiyor. Önünde daha uzun yıllar var. Ya bu süreçte yatacaksın ve meslek lisesinden iyi veya kötü bir teknisyen olarak mezun olup amelelik ile karışık bir mesleğe sahip olacaksın ya da gerçekten oturup üniversite sınavına hazırlancaksın.
Sınıf ve arkadaş ortamın aşağı yukarı kaynak tipler ve dersi kaynatan derslerle ilgisi olmayan tipler olacaktır. Eğer ders ve disiplin konusunda arkadaşlarına kapılırsan, onlar çalışmıyor ya diyerek o anki psikolojide sen de salarsan ve yatarak okulu bitirirsen, üniversite sınavında çakılırsın ve elindeki tek seçenek olan teknisyenliğe mecbur kalırsın. İşin özü lise hayatın boyunca kendine bir hedef koy ve disiplinli ve azimli şekilde sınavına ve hedefine odaklan.

Bu arada kendine hiçbir zaman, "Ya ben meslek liseliyim, şu şu kişi anadolu/fen lisesinde okuyor. Kesin benden yüksek alacaklar, şartlar eşit değil ben üniversite sınavını kazanamam." Deme.

Bil diye söylüyorum, benim okulumdan benim bölümümden mezun olup da şu anda Hava Kuvvetlerinde savaş pilotu olan arkadaşımız da var. Aynı şekilde yine benim bölümümden mezun olup Elektrik Elektronik mühendisi ya da farklı mühendislik dallarında görev yapan arkadaşlarımız da var, subay olan da var. İşin özü her şey tamamen sana kalmış durumda dostum. Yukarıdaki senaryolardan kendine uygun olanı düşünebilirsin.

Eğer üçüncü senaryoyu seçeceksen sana en büyük önerim zamanını boşa harcamaman ve sıkı çalışman olacaktır. Bugün sana arkadaş ortamı ve zamanı öldürmek çok tatlı gelecek ama mezun olunca, gerçek hayatla tanışınca, zamanında yapmadığın şeyler için kafanı taşlara vurmamak için kendini zor tutacaksın.

Hayatta bol şans.

Geri
Yukarı