Meslek önerisi

Rexie

Kilopat
Makaleler
7
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Selamünaleyküm arkadaşlar. Konu biraz uzun olabilir. Ciddi cevaplara ihtiyacım var. Vakit ayıranlara teşekkür ediyorum.

Hayatım için bazı hayallerim var. Ve bunları gerçekleştirmek istiyorum. Küçüklüğümden beri en büyük hayallerimden birisi doğu asyayı gezmek. Gezmeyi çok seven biriyim. Japonya'ya da özel merakım var. Ve oraya gitmek en azından bir süre orada vakit geçirmek istiyorum. İnternette yaptığım araştırmalarda herkes dil okulu ile gitmeyi tavsiye etmiş. Bunun içinde bir miktar para lazım diye biliyorum. YKS'ye gelecek sene gireceğim. Aklımda üniversite için az bir şey fikrim var fakat bu fikirlerimin hiçbir temeli veya sonraki hayatıma nasıl yön vereceğine dair bir bilgim yok. Derslerim pek iyi değil fakat tembelliğimi yenersem bir şey yapabilirim diye düşünüyorum.

Bu tembelliğimin de adamakıllı bir hedefim olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. İnsanlarla pek rahat anlaşamıyorum. Pazarlama ve satış işleri yapabileceğimi hiç sanmıyorum. Yazdıklarımı göze aldığınızda bana ileride bu hayalimi gerçekleştirmem için ne gibi bir yol izlemem gerektiğine dair fikirler verebilir misiniz? (Japonya'ya gidiş için tüyolar, benim sevebileceğimi düşündüğünüz bir meslek, şunu şunu yaparsan istediklerini yapabilirsin gibisinden bir yol gösterme vb.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamünaleyküm arkadaşlar. Konu biraz uzun olabilir. Ciddi cevaplara ihtiyacım var. Vakit ayıranlara teşekkür ediyorum.

Hayatım için bazı hayallerim var. Ve bunları gerçekleştirmek istiyorum. Küçüklüğümden beri en büyük hayallerimden birisi doğu asyayı gezmek. Gezmeyi çok seven biriyim. Japonya'ya da özel merakım var. Ve oraya gitmek en azından bir süre orada vakit geçirmek istiyorum. İnternette yaptığım araştırmalarda herkes dil okulu ile gitmeyi tavsiye etmiş. Bunun içinde bir miktar para lazım diye biliyorum. YKS'ye gelecek sene gireceğim. Aklımda üniversite için az bir şey fikrim var fakat bu fikirlerimin hiçbir temeli veya sonraki hayatıma nasıl yön vereceğine dair bir bilgim yok. Derslerim pek iyi değil fakat tembelliğimi yenersem bir şey yapabilirim diye düşünüyorum.

Bu tembelliğimin de adamakıllı bir hedefim olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. İnsanlarla pek rahat anlaşamıyorum. Pazarlama ve satış işleri yapabileceğimi hiç sanmıyorum. Yazdıklarımı göze aldığınızda bana ileride bu hayalimi gerçekleştirmem için ne gibi bir yol izlemem gerektiğine dair fikirler verebilir misiniz? (Japonya'ya gidiş için tüyolar, benim sevebileceğimi düşündüğünüz bir meslek, şunu şunu yaparsan istediklerini yapabilirsin gibisinden bir yol gösterme vb.)
Aleyküm selam hocam yazılıma yönelebilirsiniz asya genel olarak yazılımda iyi diye biliyorum.

Gezmeyi seviyorum diyorsun bir miktar paran da varsa profesyonel fotografcilik deneyebilirsin ama deneyebilirsin diyorum cunku genel sartlarda meslek onerisi yapilmaz, bu tamamen senin neye karsi kabiliyetinin olduguna gore degisir bol sans.

Öncelikle aleykümselam eğer YKS de başarılı bi puan yapamazsan bim , a-101 kapılarından gezersin asla da yurtdışına çıkamazsın tüm gücünle sınava hazırlanman lazım , eğer gerçekten güzel bir üniversiteye girersen ve bölüm konusunda kendini geliştirirsen çok güzel kapılar açılır senin için ,mühendis olursun veya pilot olursun dünyayı gezersin ama sadece çalışman gerekiyor tek yapman gereken sana verilen soruları çözmek bu kadar ,en kötü memur olmaya çalışmalısın ,bende senin gibi seneye sınava giricem hepimiz için hayırlısı olur inşallah

Son düzenleme:
Öncelikle aleykümselam eğer YKS de başarılı bi puan yapamazsan bim , a-101 kapılarından gezersin asla da yurtdışına çıkamazsın tüm gücünle sınava hazırlanman lazım , eğer gerçekten güzel bir üniversiteye girersen ve bölüm konusunda kendini geliştirirsen çok güzel kapılar açılır senin için ,mühendis olursun veya pilot olursun dünyayı gezersin ama sadece çalışman gerekiyor tek yapman gereken sana verilen soruları çözmek bu kadar ,en kötü memur olmaya çalışmalısın ,
Bu tamamen yeni nesile dayatilmis bir yalan. Gerceklere bakalim bir de, sizin o gittiginiz universitelerin diplomalari yurtdisinda bir kagit parcasindan ibaret. Yani yurtdisinda lise mezunu bir adamdan farkiniz yok ozellikle Amerika icin konusuyorum. O kadar kalitesiz bir egitim karsiliginda size kucaklarini acip beklemeyecekler🙂

Bu tamamen yeni nesile dayatilmis bir yalan. Gerceklere bakalim bir de, sizin o gittiginiz universitelerin diplomalari yurt dışında bir kagit parcasindan ibaret. Yani yurt dışında lise mezunu bir adamdan farkiniz yok ozellikle Amerika icin konusuyorum. O kadar kalitesiz bir egitim karsiliginda size kucaklarini acip beklemeyecekler🙂

Yalnız yazdığım yazıda yurt dışında iş bulmakla alakalı bir şey söylemedim ki zira arkadaşta yurt dışında iş bulmak istiyorum diye bir konu açmamış sadece gezmek istiyorum demiş ve bunları gerçekleştirmek için bana yol gösterir misiniz diyor

Günümüz Türkiye'sinde bu derecede enflasyonla bu dediklerini yapmak genel olarak çok zor. Ya ekonomik şartlara rağmen bolca para biriktireceksin ya da internetten dolarla para kazanabileceğin işler yapacaksın: Sosyal medya, 3D modelleme, yazılım, oyun, internet sitesi, tasarım, logo vs.
Bol miktarda paran olmadan japonyaya gitmen biraz zor ve japonya bildiğim kadarıyla mültecil kabul etmiyor yani orada kalırsan sabit düzgün bir işin olması lazm.

Günümüz Türkiye'sinde bu derecede enflasyonla bu dediklerini yapmak genel olarak çok zor. Ya ekonomik şartlara rağmen bolca para biriktireceksin ya da internetten dolarla para kazanabileceğin işler yapacaksın: Sosyal medya, 3D modelleme, yazılım, oyun, internet sitesi, tasarım, logo vs.
Bol miktarda paran olmadan Japonya'ya gitmen biraz zor ve Japonya bildiğim kadarıyla mültecil kabul etmiyor yani orada kalırsan sabit düzgün bir işin olması lazm.

Bende mülteci olarak gitmeyi düşünmüyorum. Hatta temelli oraya yerleşmek gibi bir planım yok. Sadece 1 yıl gibi bir süre öğrenci vizesiyle falan yaşamak istiyorum. Öğrenci olarak gidince de iş bulmanın kolay olduğu söyleniyor. @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Geri
Yukarı