Meslek önerisi

Yazılım 2015'ten günümüze kadar revaçtaydı günümüzde AI her kodu yazabiliyor bence artık mantıksız.

AI ile yeni iş kolları doğuyor. Yazılımcılar da bunlara adapte olacaktır. En basitinden Prompt Engineering alanı baş gösteriyor. Yapay zekanın uygulayabileceği kodlar için düzgün yorumlar gerekiyor. Yazılım ve yapay zekada ekmek hiç bir zaman bitmez.

AI ile yeni iş kolları doğuyor. Yazılımcılar da bunlara adapte olacaktır. En basitinden prompt engineering alanı baş gösteriyor. Yapay zekanın uygulayabileceği kodlar için düzgün yorumlar gerekiyor. Yazılım ve yapay zekada ekmek hiçbir zaman bitmez.

Evet yapay zekayı geliştirebilir belki ama yine de ben yazılımcılığa sıcak bakamıyorum.

Evet yapay zekayı geliştirebilir belki ama yine de ben yazılımcılığa sıcak bakamıyorum.

Yazılıma talep aslında çok. İlla kod yazmak zorunda değilsiniz. Bir veri tabanı programı öğrenip ihtiyaç haline istenen verileri temin edebilirsiniz. Yazılım neredeyse her yerde artık. Şu an kullandığınız telefon ve bilgisayarı düşünün. Ömrünüzün sonuna kadar kullanırsınız değil mi?

Daha iyi kullanım için tonla güncelleme ve yenilik de geleceği kaçınılmaz. Bunun için bile yazılımın suyu kurumaz diyorum ben.

Askerliğin önü açık mı peki?

Askerlik hiçbir zaman bitmez.

Ben sanırım karar verdim. Yazılım diyeceğim ama siber güvenlikte olabilir, oyun geliştiricide, webde olabilir mobilde. Seçmemin nedenleri; Hoşuma gidiyor, bilgisayarlarla aram fazla iyi, oyunları çok seviyorum ve anlayabiliyorum az çok nasıl çalıştığını. Daha çok sebebim var ama yine de yazılım diyorum.

Askerliğin önü açıkmı peki?

Hocam ne açıdan sorduğunuza bağlı. Yani paralı asker değilseniz, TSK personeliyseniz işinin 1 numarası bile olsanız yine silah alıp adam öldüreceksiniz. En fazla özel kuvvetlere girersiniz. Artıları ne olur? Güçlü ve dirayetli bir insan olarak 35 yaşınızda istifa edersiniz. Tazminatınızı da alır istediğiniz gibi yaşarsınız hayatınızı. Muvazzaf olursanız orası ayrı tabii. Dış kaynaktan en fazla asteğmen olursunuz. Asteğmenler 56.000 maaş alıyor. Teğmene terfi etmek için 12 ay görev yapmanız lazım. Sonra batıya tayin yazar sözleşme dolunca da istifa edersiniz.

Bunlar para için yapılacak şeyler değil ama, bunu siz de iyi biliyorsunuz.

Askerlik insanlıkta her zaman vardı en azından önümüzdeki 200 sene içinde var olarak kalır tahminini yapmaktayım.

Yani son zamanlarda robot mevzusu iyice çığrından çıktı, adamın biri iki elinde M4 tutan robot yaptı. Ama sanmıyorum.

Hocam ne açıdan sorduğunuza bağlı. Yani paralı asker değilseniz, TSK personeliyseniz işinin 1 numarası bile olsanız yine silah alıp adam öldüreceksiniz. En fazla özel kuvvetlere girersiniz. Artıları ne olur? Güçlü ve dirayetli bir insan olarak 35 yaşınızda istifa edersiniz. Tazminatınızı da alır istediğiniz gibi yaşarsınız hayatınızı. Muvazzaf olursanız orası ayrı tabii. Dış kaynaktan en fazla asteğmen olursunuz. Asteğmenler 56.000 maaş alıyor. Teğmene terfi etmek için 12 ay görev yapmanız lazım. Sonra batıya tayin yazar sözleşme dolunca da istifa edersiniz.

Bunlar para için yapılacak şeyler değil ama, bunu siz de iyi biliyorsunuz.

Yani son zamanlarda robot mevzusu iyice çığrından çıktı, adamın biri iki elinde M4 tutan robot yaptı. Ama sanmıyorum.
Hocam aklıma girdiniz galiba TSK askeri olmak ile yazılım arasında kaldım şimdide😊

Ben sanırım karar verdim. Yazılım diyeceğim ama siber güvenlikte olabilir, oyun geliştiricide, webde olabilir mobilde. Seçmemin nedenleri; Hoşuma gidiyor, bilgisayarlarla aram fazla iyi, oyunları çok seviyorum ve anlayabiliyorum az çok nasıl çalıştığını. Daha çok sebebim var ama yine de yazılım diyorum.
Bir güvenlik şirketinde yazılım teknisyeni olarak da iş bulabilirsiniz.

Geri
Yukarı