Meslek seçimi nasıl yapılmalı?

Ben 10 senedir sağlık sektöründeyim. Hem lise hem üniversite olmak üzere. Gayet başarılıyım işimi severek yapıyordum. Ama gel gör ki şuan polislik sonucumun açıklanmasını bekliyorum. İnsanın ilgisi alakası, aslında yapmak istediği meslek bir anda değişebiliyor. (Polis olmak çocukluktan beri hayalimdi ve liseden beri düşünüyordum bu arada). Sıraladığın meslekler arasından en çok ilgini çekecek, iyi kazandıracak ve iş bulabileceğin birini seçmen en doğrusu olur. Ömrünün sonuna kadar yapacağın bir iş sonuç olarak riske atılmaz. Artı eksi yönlerinin olduğu bir tablo yaparak eleme yapabilirsin her zaman işe yarar.

Kimse yok mu?
Meslek seçimi kendi yaşadıklarıma göre bence ilgi alanlarına ve yeteneğine göre yapılmalı. Herşeyden önce Pilotluk içi,n çok istesende bu işe uygunmusun değilmisin karar verenler olacak. Kaptanlık için ilgi alanım çok geniş bilgiler sıralarım buraya ama herşeyden önce kendine 8 ay boyunda 20 tane adamla her gün aynı kişilerle yaşayabilirmiyim diye sor. Ondan sonra gemin 200 m ise 201. mere olmadığını düşün. Herşeyi geçtim kaptanlar çok yüksek maaşlar alıyorlar fakat herkesin düşündüğü gibi firmaya göre değişe biliyor öyle her limanda inip ülke gezeyim olayı yok. İzin verilirse inersin yoksa yok. Gemide çalışma durumu herkesin yapabileceği bir meslek değil. Fakat devlet üniversitesinde İTÜ, KTÜ, YTÜ, DEÜ de var. Uçak mühendisliği için bir şey diyemem fakat tek bildiğim makina mühendisliği kadar zor olduğu. Ayrıca sayısalsın diye ben yaparım zorlanmam havasına girmemeni tavisye ederim. Mühendislikte ki sayısallar ile lisedekiler karşılaştıralamaz bile bölüm dersleri için konuşuyorum. Ben eşit ağırlık düz lise çıkışlıyım. 2 yıllık gemi inşatı mezunuyum. Ayrıca makina mühendisiyim. İlgi alanım bilgisayarlar çizim programları ve gemi ile ilgili konular çok hoşuma gittiği için zevkle okudum bölümümü. Eğer meslek hoşuna gitmezse sana çalışmak yük olur. Çalışmaktan zevk alacağın şeylerde çalışmanı tavsiye ederim. Seni mutlu edecek yerlerde işe gir.
Yanıtın için çok teşekkürler.

Polis olmanı pek tavsiye etmem. Eline makine , bilgisayar veya başka bir daldan mühendislik diploması almanı tavsiye ederim. kendini geliştirirsin istediğin zaman çekip gidebilirsin heryerde tutunabilirsin. Özel sektör tamamen tecrübene bakar. Polis, asker olup 10 yıl sonra canın sıkılınca bıraktığın zaman yapacak hiçbir işin olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı