Meslek tercihi yapamıyorum

Burak_722

Decapat
Daha fazla  
Merhaba değerli Technopat kullanıcıları, ben 11. sınıf öğrencisiyim. Fen lisesinde okuyorum ve başarılı bir öğrenciyim. Bu aralar ailem, çalışmam için çok üzerime geliyor, fakat ben kendi çalışmamı anlamlandıramıyorum. Çünkü neden çalıştığımı bilmiyorum. Bir hedefim yok. Bir hedefimin olmasını istiyorum, fakat bir türlü bir hedef belirleyemiyorum. Sevdiğim ve yapmaktan hoşlandığım işleri düşünüyorum. Buna uygun bir meslek düşünüyorum, fakat bir türlü tam olarak belirleyemiyorum.

Açıkçası, tüm meslekler hoşuma gidiyor ve birini yapıp diğerlerinden mahrum kalma fikri beni ürkütüyor. Bir gün yazılımcı olmak istiyorum, bir gün doktor olmak istiyorum, bir gün fizikçi olmak istiyorum. Bir türlü karar veremiyorum ve bu kararsızlık, derslerim üzerinde isteksizliğe neden oluyor. Sizce ne yapmalıyım ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba değerli Technopat kullanıcıları, ben 11. sınıf öğrencisiyim. Fen lisesinde okuyorum ve başarılı bir öğrenciyim. Bu aralar ailem, çalışmam için çok üzerime geliyor, fakat ben kendi çalışmamı anlamlandıramıyorum. Çünkü neden çalıştığımı bilmiyorum. Bir hedefim yok. Bir hedefimin olmasını istiyorum, fakat bir türlü bir hedef belirleyemiyorum. Sevdiğim ve yapmaktan hoşlandığım işleri düşünüyorum. Buna uygun bir meslek düşünüyorum, fakat bir türlü tam olarak belirleyemiyorum.

Açıkçası, tüm meslekler hoşuma gidiyor ve birini yapıp diğerlerinden mahrum kalma fikri beni ürkütüyor. Bir gün yazılımcı olmak istiyorum, bir gün doktor olmak istiyorum, bir gün fizikçi olmak istiyorum. Bir türlü karar veremiyorum ve bu kararsızlık, derslerim üzerinde isteksizliğe neden oluyor. Sizce ne yapmalıyım?

Fizik karın doyurmaz doktor doyurur ama derdini çekmek istiyorsan sen bilirsin yazılımcılık ise geleceğin mesleği olarak görülüyor bu sebeple meslek olarak yazılımcılık yap hobi olarak da fizik çalış fizik kitapları oku fizikçilerin hayatını araştır.

Valla lisede ben de senin gibiydim. Az kalsin doktor oluyordum.

Sabanci gibi egitim veren yerler var mi bilmiyorum ama ben bu problemden dolayi orayi sectim.
Istedigin dersi aliyorsun, bolumunu 2. sinifta seciyorsun. Elektronik, biyoloji, materyal, fizik, kimya, complex calculus ne varsa almistim ders olarak son kararimi verene kadar :)

Ayrica senin tercih sorunun kararsizlik kadar FOMO sendromu gibi de duruyor. Buna yapacak bir sey yok hayatta malesef, ogrenmen gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı