Meteorolojik uyarı ve kar miktarları

Makaleler
1
Yaklaşık 1 haftadır aktif olmamamın sebebi meteorolojik olayların birden gelmiş olması. Şu an çok heyecanlı bir noktada, bazı kaynaklardan aldığım bilgilere göre 9 Mart'a kadar İstanbul ve çevre illerde soğuk hava kütlesi devam edecek. Bu sırada kar sağanakları olacak, 1942 kışından sonra bu olay bir ilk. Kar miktarında 1987 kışına yaklaşırsak kuraklık muraklık kalmaz, inşallah da yaklaşırız.

Marmara bölgesi ve Karadeniz bölgesinde yaşayanlara özel son bir duyuru yapmak istedim. İstanbul'a giriş yapan soğuk hava dalgası ve kar yağışları salı ve çarşamba
Daha da şiddetlenecek. İhtiyaçlarınızı şimdiden almanızı tavsiye ediyorum, aksi takdirde sıkıntı yaşamanız muhtemel.

Beklediğim kar miktarı;

İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale: Rakımı yüksek olan yerler 6 gün aralıksız yağış alacaklar. Sahil kesimlerde 15cm, normal yerleşim yerleri 25-30cm, rakımı yüksek yerler de 55-85cm bekliyorum. Yoğun buzlanma ve soğukta cabası.

Bursa, Balıkesir, bilecik ve çevreleri: Bursa çok şanslı kar bakımından, en az 60cm bekliyorum bursa da. Yüksek rakımlarda 1 metre, uludağ tarafı ve uludağda 2Metre'ye kadar yağış bekliyorum. Balıkesir ve çevresi için de 25-75 cm rakımlarına göre değişecektir. Sakarya kar rekorunu kırabilir.

Doğu Karadeniz: Şu an 1 metre üstü olmayan yer yok neredeyse. Minimum 35cm bekliyorum.

Batı Karadeniz: Trabzon'un sahil kesimlerinde 3-5cm veya 10-15cm, yüksek kesimlerde 45-50cm bekliyorum. Normalde Trabzon rahat 1 metre görmesi lazım fakat şehirleri kuranlar zamanında şehir az yağış alsın diye özel bir konum belirlemişler, Trabzon'un bahtı maalesef. Geri kalan iller efsane bekleyebilirler, 50-150cm arası değişebilir kar miktarı.

Doğu Anadolu'dan bahsetmeye luzüm yok sanırım. Hakkari ve van dikkatli olsun.

Güneydoğu Anadolu bölgesi için, kendim de dahil bu bölge bu sistemde biraz şanssız. Gaziantep ve çevresi 5-15cm, Diyarbakır ve çevresi 10-35cm arası kar bekliyorum. Kilis de örtü bırakabilir.

Akdeniz bölgesi: Mersin de örtü oluşacaktır, sahil kesimlerinde sulu kar yağar ve örtü bırakmaz. Mersin mut tarafında 45-80cm arası kar bırakabilir bırakmayabilirde o konu tam net değil. Adana da şans eseri olsa bile kar görülebilir, örtü bırakmayacaktır maalesef. Zaten 1972 yılında Adana rekoru 1cm olarak ölçülmüştür, kar görmek isteyenler pozantı'ya gidebilir.

Burdur, denizli ve çevresi: Yer yer etkili kar yağışı beklense bile ben 50Cm'den fazla vermiyorum. Tabii ki 10cm veya 1metre de yağabilir, meteoroloji oynak bir bilim dalıdır ne olacağı belli olmaz.

Ankara, Eskişehir, afyonkarahisar ve çevresi: Ankara en şanssız illerden biri benim gözümde. İstanbul'a gelen kar dalgası Ankara'ya gelse net olarak 2 Metre'yi bile bulabilirdiler, coğrafya kaderdir maalesef. 25-75cm arasına hazır olsunlar, işe gidenler de dikkatli olsun.

Balıkesir ve 60 santimetre kar? Hocam güldürmeyin beni.

Rakımlara göre değişebilir, ayvalıkta 60cm beklemek zaten hayaldir. Benim demek istediğimi anlamamışsın. Öyle bir sistemki, ayvalıkta bile 3-4 cm kar bekleniyor. Balıkesir net olarak 15cm alır.

Rakımlara göre değişebilir, ayvalıkta 60cm beklemek zaten hayaldir. Benim demek istediğimi anlamamışsın. Öyle bir sistemki, ayvalıkta bile 3-4 cm kar bekleniyor. Balıkesir net olarak 15cm alır.
Bandırmada yaşayan biri olarak adam gibi kar görmedim. Allahtan baba tarafı Eskişehirli, oraya her gittiğimde kış aylarında deli gibi kar olur.

Konu sahibi hocam siz Kocaeli'de kaç santim bekliyosunuz? Geçen 10 cm yağar demişlerdi. Burada 25 cm kar yaptı.

Geri
Yukarı