Metin tabanlı oyun yapımı

desısrey

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar merhaba, oyun yapımına başlamak istiyorum ama istediğim tarz metin tabanlı örneğin, Football Manager'in biraz daha basit hali gibi, mesela lapse gibi seçime dayalı. Nereden başlamalıyım? Bunları yapabileceğim bir program var mıdır? Şimdiden cevap veren vermeyen herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok sağlam bir matematik kafası lazım önce. Menajerlik sadece metin tabanlı değil matematik ve olasılık tabanlıdır.

Yani ben matematik için endüstri mühendisliği okudum mesela. Nereden başlamak zor değil, Google da söyler bence. Unity ile oyun yapmak diye araştır mesela, seni yönlendirir.

Metin tabanlı oyunlar dışarıdan basit gözükse de çekirdek mekaniklerini tasarlamak kolay değildir. Olasılığa dayalı bir sistem geliştirmek hangi değişkenin hangi koşullarda değişeceğini, nelere bağımlı olduğunu tespit etmek, tasarlamak oldukça yorucu bir iştir. Bunun için programdan ziyade bir kağıt ve kaleme ihtiyacın var. Oturup neyin neye göre değişeceğini, hangi olasılık fonksiyonlarının koşacağını teker teker diyagramlara döküp bunları bir bütün halinde ifade etmen lazım. Son aşamada programlama ve tasarım sürecine geçersin. Bunun için Godot Engine ile birlikte GDScript kullanabilirsin, tasarım sürecinde Photoshop, krita gibi programlarla gayet iyi assetler üretebilirsin.

Metin tabanlı oyunlar dışarıdan basit gözükse de çekirdek mekaniklerini tasarlamak kolay değildir. Olasılığa dayalı bir sistem geliştirmek hangi değişkenin hangi koşullarda değişeceğini, nelere bağımlı olduğunu tespit etmek, tasarlamak oldukça yorucu bir iştir. Bunun için programdan ziyade bir kağıt ve kaleme ihtiyacın var. Oturup neyin neye göre değişeceğini, hangi olasılık fonksiyonlarının koşacağını teker teker diyagramlara döküp bunları bir bütün halinde ifade etmen lazım. Son aşamada programlama ve tasarım sürecine geçersin. Bunun için Godot Engine ile birlikte GDScript kullanabilirsin, tasarım sürecinde Photoshop, krita gibi programlarla gayet iyi assetler üretebilirsin.
Yazılım bilmiyorum hocam, bu önerdiğiniz programlar yazılım bilgisi gerektiriyor mu ?

Yeni konular

Geri
Yukarı