Metro Exodus çok korkunç

AliYağcı

Kilopat
Daha fazla  
Geçen hafta açtığım oyun tavsiye konusunun altına bolca gelen metro serisi önerisinden sonra oyunu oynama kararı aldım. Metro Exodus'u indirdim ve oyuna girdim. Lakin henüz oyuna başlayalı 5 dakika olmadan, yer altında bastığım tahtanın gıcırdamasından korkup kapattım oyunu. Garip yaratık sesleri falan da geliyordu. Korku filmi izlemeyi seven bir insan olsam da oyunlarda anlamsız bir şekilde geriliyorum ve bu beni rahatsız ediyor :). Fakat Steam'de korku ve gerilim kategorisinde değil hatta pek çok yazıda duygusal olduğu yazılmış. Spoiler yemek istemediğim için açıp oynanış videosuna bakmak istemedim size sormak istedim bu oyun sandığım gibi jumpscare ile dolu korku oyunu mu? Yoksa sadece gerilim için mi garip sesler geliyor?

Metro Exodus'un insanı korkutmaktan ziyade gerilimi hissettirme havası var. Bence şans verin derim. Oyun teması itibarıyla öyle bir havaya ihtiyacı var.

Geçen hafta açtığım oyun tavsiye konusunun altına bolca gelen metro serisi önerisinden sonra oyunu oynama kararı aldım. Metro Exodus'u indirdim ve oyuna girdim. Lakin henüz oyuna başlayalı 5 dakika olmadan, yer altında bastığım tahtanın gıcırdamasından korkup kapattım oyunu. Garip yaratık sesleri falan da geliyordu. Korku filmi izlemeyi seven bir insan olsam da oyunlarda anlamsız bir şekilde geriliyorum ve bu beni rahatsız ediyor :). Fakat Steam'de korku ve gerilim kategorisinde değil hatta pek çok yazıda duygusal olduğu yazılmış. Spoiler yemek istemediğim için açıp oynanış videosuna bakmak istemedim size sormak istedim bu oyun sandığım gibi jumpscare ile dolu korku oyunu mu? Yoksa sadece gerilim için mi garip sesler geliyor?
Çok jumpscare yok fakat yerlerini söylersem spoiler gibi olur. O sesler gerilim ortamı yaratmak için.

Shadow Of Tomb Raider oyununda aynısını yaşamıştım. Zombili bir bölüm vardı ve korktuğumdan gameplay açıp oynuyordum :D. Size de öyle yapmanızı öneririm spoiler olacaktır ama böyle yenebilirsin korkunu.

Jumpscare koskoca 15 saatlik oyunun sadece 2 3 yerinde vardır en fazla. Genellikle gerilim dolu ve etrafınızı sürekli kontrol etmeniz gerekiyor, malum yaratıklarda insanlarda daha zeki son oyunda. Bir bölümde en son gerginlikten elim ayağım titriyordu, hele sondaki
O koca yaratıkların her sese duyarlı olması beni inanılmaz germişti.
Oynayın, oynatın hocam. Duygusal olması normal çünkü sonda ağlatıyor. Sakın diyalogları es geçmeyin, okuyun, anlayın. Çünkü o diyaloglar sizi oyun sonunda öyle bir çarpacak ki ağzınız açık kalacak. Kısaca böyle bir cevheri sakın kaçırayım demeyin.
Anna'nın bana "Ölü bir kahramana ihtiyacım yok, yaşayan bir eş'e ihtiyacım var dedikten sonra sondaki haykırışları, "Gelmek istediğimiz yere vardık ama sen yoksan ne anlamı var?" diye ağlaması, dostlarımızın bizim adımıza havaya ateş etmesi vesaire beni bitirmişti. Ekran başında hüngür hüngür ağlamıştım, koskoca adamsın hiç utanmıyor musun diyen olursa diye, hayır utanmıyorum.

Geri
Yukarı