Mevcut sisteme yeni işlemci seçimi

Berke Erdönmez

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar.
Intel i3 6098P
8GB 2133MHz RAM
Asus B150M Pro Gaming
MSI GTX 960 2GB
Yukarıdaki sistem halihazırda sahip olduğum sistemdir. Bu sistemi yavaş yavas güncellemek istiyorum. Güncellemeye işlemciden başlamak istiyorum. Sistemi oyun için kullanıyorum ama şu anda alacağım işlemci öyle bir şey olsun ki uzun süre kullanabileyim. Kabaca 3-5 yıl kullanmayı düşünüyorum ve ileride soketler değişmediği sürece yeni ekran kartları ile güncelleyip herhangi bi sıkıntı yaşamadan kullanmak istiyorum olabildiğince. Başlarda i5 7600 düşünüyordum ama şimdi kafamda daha uzun süreli kullanmak var. i7 7700 mü alsam diyorum. i5 7600 gaming için yeterli aslında ama uzun vadeli düşününce i7 daha avantajlı mı olur diye düşünmeye başladım ne kadar doğruyum bilmiyorum. Sonucta ilerde mesela 1080 klasmanında 1070 klasmanında bir kart alıp kullandığımda i7 ile kullanırsam bunları i5 ile kullandığımdan daha performanslı olur gibi geliyor. Açıkcası 1.500TL’den fazla vermek istemiyorum işlemciye. Zaten pek de fazla seçeneğim yok. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ana kartınız 1151 soket. 8. Nesil v2 istiyor. Anakart uyumsuzluğu yaşayabilirsiniz. 8. Nesil öncesi bir kart almanızı da tavsiye etmiyorum. 8. Nesil zaten Ryzen ile mücadele için apar topar çıkarılmış bir cpu.

Sadece yeni işlemcileri ve yeni ekran kartlarını bekle. Daha uygun fiyata bir önceki nesil işlemcileri alabilirsin böylece.
Doğru bu da aklımın bir köşesinde hacı sağol.

Ana kartınız 1151 soket. 8. Nesil v2 istiyor. Anakart uyumsuzluğu yaşayabilirsiniz. 8. Nesil öncesi bir kart almanızı da tavsiye etmiyorum. 8. Nesil zaten Ryzen ile mücadele için apar topar çıkarılmış bir cpu.
Ben zaten 8. nesiller hiç bahsetmedim yukarıda ve seçebileceğim az üst düzey CPU var da demiştim. i5 7600 i7 7700 gibi. Onun dışında uzunca bir süre bu anakartın üstüne güncelleyebildiğim kadar gitmek istiyorum. O yüzden i7 7700 mu yoksa i5 7600 mü daha uzun soluklu olur benim için onu düşünüyorum.

Yükseltilecek bir yanı yok bence zaten yeterince güçlü bir sistem.
Single player oyunlar için doğru 1 sene daha mediumda belli oyunlar gidiyor fakat CPU ya yük bindiren kalabalık büyük haritalı multiplayer oyunlarda cpu %100 çalışıyor GPU ise %60'larda sürünüyor her ne kadar bazen %90ları görsede hiç stabil performans vermiyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı