Mezun olduğumda nasıl yurt dışına çıkarım?

Deniz Baran Kara

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba,

Yurt dışında geçerliliği olan mavi diploma veren bir üniversitede bilgisayar programcılığı okuyorum. Henüz ilk senemdeyim ancak boşa harcayacak vaktimin olmadığının farkındayım ve her gün yeni şeyler öğrenip projeler yapıyorum ki ileride referans olarak sunabileceğim projelerim olsun.

Mezun olduğumda nasıl yurt dışında iş bulurum? Ayrıca yurt dışında iş bulabilmek için kendimi o ana kadar nasıl en iyi şekilde hazırlarım? Nasıl CV'mi doldururum? Ne seviyede referans projeleri yapmalıyım? Her türlü tavsiyenize açığım çok teşekkür ediyorum.

Not: İngilizcem oldukça akıcı eğitimlerimi yabancı olarak almayı tercih ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum su akar yolunu bulur sen merak etme sadece kendini geliştirmeye bak eğer mümkünse de bir program dahilinde okul bitmeden yurt dışında bulun 3 5 ay bile ufkunu açacaktır. 5 senelik üniversite hayatımda 3 kez work and travel yaptım. Yurt dışı bir firmayla çalışıyorum. Ailem ve kız arkadaşım burada olduğu için yurt dışına taşınmayı erteledim. Bunlara daha sonra karar verirsin özellikle kız arkadaşın yoksa work and travel tarzı bir program dahilinde yazları bu ülkeden zıpla.

İngilizce CV örneklerini Google da çok rahat bulursunuz iş bulma konusunda bizde kariyer.net neyse yurt dışında da iş bulmak için benzer siteler var. Türkiye'de yurt dışı bağlı bir şirkette iş bulup transfer de olabilirsiniz çok daha garanti olur ve vize derdi çekmezsiniz.

İngilizcenizi olabildiğince ilerletip, okul biter bitmez dil okuluna başvurun en az 6 aylık mesela. Sonrasında orada master yapabilirsiniz ve bitiminde çalışırsınız bir süre,süreç öyle gider vatandaş olana kadar.

Yeni mezunun yurt disina cikmasinin 2 yolu var:

1) Exceptional okul ve not ortalamasi
2) Exceptional projelerde yer almis olmak

Henuz tecruben olmadigi icin yurt disi firmasi sana vize sponsoru olmaz aksi halde. Sana verecegi yeni mezun maasinin yani sira tonla vize masrafi yapacak.

Kalifiye bir insan olursa "Parasi neyse verin, getirin bu adami" kafasiyla sponsor olurlar aksi durumda olmaz.

Bir baska yumusak alternatif remote freelance calismalar yapip, sonrasinda kurdugun baglantilarla daha uzun soluklu projeleri kovalamak olabilir. Ama o da yine "once tercube kazanmalisin" kapisina cikiyor.

Hocam bayağı zaman geçmiş üniversite hayatı nasıl geçiyor ve bölümü tavsiye eder misiniz? Bulunduğum şehirde anca bu 2 yıllık programa gidebileceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı