MHz değerleri farklı aynı iki RAM Dual Channel kullanılabilir mi?

Swopper

Decapat
Anakart
MSI B450M A PRO MAX 3366 (OC)
İşlemci
RYZEN 5 1600 3.2 GHz
Merhaba öncelikle. Ben yaklaşık 1 yıl önce "Corsair 8 GB 3000 MHz CL16" RAM almıştım ve şu ana kadar default'ta kullandım. BIOS falan ellemedim hiç yükseltmedim. Ve şu anda aynı RAM'in tıpatıp aynısı stokta yok. Aynı markanın, aynı CL değeri aynı GB'ı fakat MHz değeri farklı 3200'lük versiyonu var 3000'liği yok.
Bence sıkıntı olmaz ama tam verimli Dual channel kullanabilir miyim? Sizlere de bir sormak istedim. Galiba MHz değeri şu anda 2133 MHz. XMP profili değiştirmedim, overclock yapmadım yani. RAM'in ömrü uzun olması açısından. Overclock yapmaya gerek var mı?
Alta da ekran görüntüsü bıraktım eski RAM'in bakabilirsiniz. Şu an stokta yok.
Yeni RAM'de 3000 MHz+ yazıyor özelliklerde.

ram3000.PNG

Dosya Ekleri

• 3200.PNG
    3200.PNG
    8 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleyen: Moderatör:
Uyumluluk sorunu çıkartabilir ama XMP açmadan kullanılır zaten. XMP açarsan da sorun çıkmazsa eğer RAM'ler düşük frekans olan RAM'e ayak uydurarak çalışır yani 3000'de.

XMP açmadıktan sonra ne anlamı var? Açmalısın tabii. 3200 CL16 olanlarından alabilirsin, büyük ihtimalle çalışırlar.
Teşekkürler. umarım çalışırlar.

Uyumluluk sorunu çıkartabilir ama XMP açmadan kullanılır zaten. XMP açarsan da sorun çıkmazsa eğer RAM'ler düşük frekans olan RAM'e ayak uydurarak çalışır yani 3000'de.
Öyle bir şeyler duymuştum düşük olana ayak uydurur falan. Teşekkürler cevap için.

Tabii çalışacağı garanti edilemez kit olmadığı için bilginiz olsun.
Anladım teşekkürler. İyiki almadan önce danışmışım. Bilmeden laap diye almak hata olur. Valla kimisi Boyut , Mhz ve CL değeri aynı olup Markası farklı olsa bile yine uyumlu çalışır diyorlar. Benimkinin markası da aynı olacak yani. Kafam karıştı şuan :) Keşke Çift olarak alsaymışım alırken. Fazla masraf olmasın diye tek 8GB aldım :)
Zaten ilk alırken ileride yükselteceğimi düşünüyordum.
Ve o gün geldi çattı :) kararsız kaldım valla şuan..
Dual Channel olmasa da kabul edebilirim ama yeter ki çalışsın Özelliklerde göreyim 16 yazdığını.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı