MHz'leri farklı olan RAM'leri en yüksek MHz de çalıştırmak

"PHANTOM"

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bilgisayarımda markaları ve mhzeri farklı 2 RAM takılı. İlk RAM 2666 MHz ikinci RAM ise 3200 gibi bir MHz'ye sahip. Bilgisayar 2666 MHz de çalışıyor yani MHz'si en düşük olan RAM'in MHzsinde çalışıyor. Benim bunu en 3200 MHz'ye çıkarma gibi bir şansım var mı? Bilgisayara herhangi bir zarari olur mu çıkartsam? Ve nasıl en yüksek MHz'ye çıkartabilirim?

Var. Ben 2400 ve 3200Mhz RAM'leri beraber 3200Mhz'de kullandım 6 ay boyunca bir sorun olmadı. Düşük hızlı RAM'in tepkisine bağlı, sistem açılırsa devam et açılmazsa zaten BIOS kendisini sıfırlayıp yeniden başlayacaktır.
Nasıl ikinci RAM'in MHz sine çıkartabilirim peki?

D.O.C.P, X.M.P ayarlarından girip bakacaksın artık BIOS'ta hangisi varsa. Technopat'ın Youtube kanalında videolar bulunuyor.
Hocam maalesef bu konularda biraz bilgisizim Technopatdan baktım ama pek anlayamadım benim Biosum farklı olduğu için. Ben fotoğraf çektim memory kısmına gelip yardımcı olursanız sevinirim. IMG_20220729_184338.jpgsizide yordum biraz.

@"PHANTOM" bu videodan anlayamadıysan ben de yardımcı olamam maalesef. Yukarıda kocaman Advanced F7 yazıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

En düşük MHz'ye sahip RAM kadar çalışır diye biliyorum ben. Mesela bir tane 3200 bir tane de 2666 varsa ikisi de 2666'da çalışır. Tam emin değilim ama.

@"PHANTOM" bu videodan anlayamadıysan ben de yardımcı olamam maalesef. Yukarıda kocaman Advanced F7 yazıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
IMG_20220729_185244.jpghocam bende maalesef A-XMP diye bir ayar yok DRAM SETTİNG kısmında. Sol üstde ise A-XMP not supported yazısı var.

Geri
Yukarı