MHz'nin mantığı nedir?

IM NEGAN

Femtopat
Daha fazla  
Aklıma bir şey takıldı. RAM'den fazla anlamadığım için soruyorum. Bende 8 GB RAM var. Bir tane daha almayı düşündüm. Biraz araştırdıktan sonra MHz diye bir şey öğrendim. Sonra benim elimdeki RAM'in MHz'ini gösteren bir uygulama buldum. Uygulamaya girince bana şunu gösteriyor " bellek hızı DDR4-2666 (1333 MHz)". Tek bir şey anladım ben de 1333'lük var toplam 2666'lık alabiliyor sanırım 1 tane daha 1333'lük takabilir miyim? Yoksa 2666'lık mı takabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aklıma bir şey takıldı. RAM'den fazla anlamadığım için soruyorum. Bende 8 GB RAM var. Bir tane daha almayı düşündüm. Biraz araştırdıktan sonra MHz diye bir şey öğrendim. Sonra benim elimdeki RAM'in MHz'ini gösteren bir uygulama buldum. Uygulamaya girince bana şunu gösteriyor " bellek hızı DDR4-2666 (1333 MHz)". Tek bir şey anladım ben de 1333'lük var toplam 2666'lık alabiliyor sanırım 1 tane daha 1333'lük takabilir miyim? Yoksa 2666'lık mı takabilirim?

Hocam DDR RAM'lerde bir HZ başına 2 veri yollandığı için RAM'leri pazarlarken 2 ile çarpıyorlar. Ne de olsa bir Hz'de 2 veri göndermek 2 HZ ile aynı şey olduğundan pazarlarken işlerine yarıyor. Yani aslında bizim RAM'lerde gördüğümüz şey saniye başına aktarım hızı. Frekansı ise 2'ye bölerek buluyoruz.

O sayıyı 2 ile çarpacaksın. Yani 2666 MHz'lik DDR4 RAM alman lazım. Lakin gecikme değeri de önemli. CPU-Z programını açıp ekran görüntüsünü bizimle paylaşın.
Adsız.png
2.png

Yeni konular

Geri
Yukarı