Micron E Die C9BJZ Overclock Yapma

1.55 DRAM Voltage, 1900 FCLK, 3800 DRAM Frequency, 14-20-8-12-21

B550-E ram oc için kötü bir anakart ama belki olabilir diye düşünüyorum. CL 14 sıkar ama deneyelim.
B550-E'yi ben de 1 yıla yakın kullandım, RAM OC konusunda kullandığım en kötü anakarttı. X570 TUF ve B550 Gaming Plus ile aldığım değerlerin yanından geçememiştim aynı kitle. 14-20-8-12-21 biraz alakasız değerler değil mi hocam? Deneme yanılma yoluyla buldunuz sanırım.

B550-E'yi ben de 1 yıla yakın kullandım, RAM OC konusunda kullandığım en kötü anakarttı. X570 TUF ve B550 Gaming Plus ile aldığım değerlerin yanından geçememiştim. 14-20-8-12-21 biraz alakasız değerler değil mi hocam? Deneme yanılma yoluyla buldunuz sanırım.
Alakasız değil. 14 tCL 20 tRCDRD, 8 tRCDWR, 12 tRP, 21 tRAS işte. Her gecikmenin stabil olma potansiyeli olan en sıkı hali yani.

Alakasız değil. 14 tCL 20 tRCDRD, 8 tRCDWR, 12 tRP, 21 tRAS işte. Her gecikmenin stabil olma potansiyeli olan en sıkı hali yani.
Alışılmışın dışında sonuç olarak hocam. Anladım, ben de onu kastetmiştim. Elinize sağlık, bayağı iyi yakalamışsınız değerleri, çok uğraştınız sanırım.

@BerkayZ87 3600Mhz CL14 kullanıyorum. 3800Mhz Cl15 veya Cl14 deneyebilir miyiz ?
Selam hocam, bu değerleri (3600Mhz CL14) nasıl oturttunuz, bende aynısını yapmak istiyorum ramler elime geçince. MSI B450a pro max atx anakartım. Biosun neresinden girecez bu değerleri? XMP dediğimiz olay nedir? Voltajı nerden ayarlarız?

Son düzenleme:
Selam hocam, bu değerleri (3600Mhz CL14) nasıl oturttunuz, bende aynısını yapmak istiyorum ramler elime geçince. MSI B450a pro max atx anakartım. Biosun neresinden girecez bu değerleri? XMP dediğimiz olay nedir? Voltajı nerden ayarlarız?
Ramleriniz geldiğinde burdaki arkadaşlar yardımcı olur. Benden daha tecrübeliler onların dediği şekilde yaptım hepsini.

Bu konuyu baştan sona okudum fakat anakartım farklı. İster buradan ister daha önce açtığım konuya yazarak destek olur musunuz? Ben de OC yapmak istiyorum.

arkadaşlar bu ramden 4 adet olunca iş değişiyor.

2 rame güzel oc yapılıyorken 4 olunca biraz zorluyor, tam olarak memtest86'da falan tek bir hata almadan timing önerisi olan var mı? 3600-3733 arası yeterli. inanılmaz cl'de istemiyoruz.

Geri
Yukarı