Microsoft, ChatGPT İçin 10 Milyar Dolarlık Yatırım Düşünüyor

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
OpenAI

Microsoft, söylenenlere göre ChatGPT‘nin yaratıcısı OpenAI’ye 10 milyar dolarlık yatırım yapmak için görüşmeler yapıyor. Görüşülmekte olan teklif, Microsoft’un yatırımı birkaç yıldan fazla süre içerisinde yapmasını gerektiriyor. Ancak son şartların her zaman değişebileceği de belirtilmiş. Ayrıca görüşme sırasında iki şirket sözleşme hakkında detay vermekten de çekindi. Semafor, potansiyel yatırımın diğer girişim firmalarını içereceğini ve OpenAI’ye yaklaşık […]

Devamı: Microsoft, ChatGPT İçin 10 Milyar Dolarlık Yatırım Düşünüyor
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Microsoft ile OpenAI ortaklığını sevmeye başladım. Yanlış hatırlamıyorsam Microsoft, Azure sunucularının da bir kısmını karşılıyordu OpenAI için. Bu yatırım API fiyatlarına ve daha da önemlisi aplikasyon performanına illaki yansıyacaktır. Yapay zekaya her geçen gün daha fazla yatırım yapıldığını görmek muazzam.

Bence Microsoft için olumlu sonuçları olabilir. Microsoft bu sistemi Bing ile entegre etmeyi başarırsa ömrümüzde belki ilk kez düzenli olarak Bing kullanabiliriz. Google şimdilik “ChatGPT'ye rakip olacak sistemi” piyasaya sürmeyeceğini açıkladı ama insanların ilgisi ve merakı ortada. Öyle ki şu an bile OpenAI'nin sitesi aşırı yoğunluktan açılmıyor. Bu nedenle onlar da fikirlerini değiştirebilirler. Microsoft ise Google'dan daha aceleci davranıyor gibi görünüyor.

Microsoft ile OpenAI ortaklığını sevmeye başladım. Yanlış hatırlamıyorsam Microsoft, Azure sunucularının da bir kısmını karşılıyordu OpenAI için. Bu yatırım API fiyatlarına ve daha da önemlisi aplikasyon performanına illaki yansıyacaktır. Yapay zekaya her geçen gün daha fazla yatırım yapıldığını görmek muazzam.

Ben bu tarz bir programı millatan önce denemiştim o zamanlar millatan sonra yoktu tabii o yüzden pek iyi değildi. :D

Bence Microsoft için olumlu sonuçları olabilir. Microsoft bu sistemi Bing ile entegre etmeyi başarırsa ömrümüzde belki ilk kez düzenli olarak Bing kullanabiliriz. Google şimdilik “ChatGPT'ye rakip olacak sistemi” piyasaya sürmeyeceğini açıkladı ama insanların ilgisi ve merakı ortada. Öyle ki şu an bile OpenAI'nin sitesi aşırı yoğunluktan açılmıyor. Bu nedenle onlar da fikirlerini değiştirebilirler. Microsoft ise Google'dan daha aceleci davranıyor gibi görünüyor.
Google'ın yapay zekayı "4 reklam - 1 soru - 5 reklam - 0.25" cevap şeklinde olur.

Microsoft'un yapay zeka departmaninin basinda bir hanimefendi var, resmen sirketin kaderini degisti. Inanilmaz bir vizyona sahip. Evet, Microsoft kendi ozelinde gelistirdigi urunlerde belki de en iyisi degil ama disaridan servis satin alip bunlari parlatma konusunda son yillarda bana kalirsa muazzam isler cikariyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı