Microsoft Edge anlık siyah ekran hatası

Muscle4

Hectopat
RTX 3060 ve AMD Ryzen 5900HX laptopum var. Google Chrome ve Microsoft Edge kullanırken anlık (yarım saniyelik) ekran simsiyah oluyor. Bazen ekranın yarısı bazen ekranın tamamı olabiliyor. Firefox kullandığımda ise böyle bir durum söz konusu değil. Eklentilerden kaynaklı diyebilirsiniz ama sadece Kaspersky eklentisi var başka bir eklenti bulunmuyor. Google Chrome'u yeni yüklediğim halinde bile oluyor.
Forumdaki bu rehberi denedim fakat işe yaramadı. Çözüm: Tarayıcıda video izlerken siyah ekran ve takılma
Bu sorunu nasıl çözerim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaspersky uzantısını devre dışı bırakın. Kaspersky güvenliği uzantıdan bağımsız sağlıyor. Reklam engellemek için uzantıyı ek bir hizmet olarak sunuyor. Yani uzantının kaynak tüketmek dışında bir faydası yok. Reklam engelleme için uBlock Origin kullanın.

Ayrıca bağlantıda gösterdiğim ayarları kapatın.

Trafik işleme arama sonuçlarında bu site güvenli gibi simgeler gösteriyor. Bu ayarı kapatsanız da banka güvenliği gibi şeyler çalışmaya devam ediyor. Bu genel olarak tarayıcı performansına kötü etki ediyor. Siyah ekran sorununu da bu ayar oluşturuyor olabilir. Bu ayarı benzer bir sorun sonrası keşfettim ve kapatmanın zararı olmadığını biliyorum.

Konuda Opera için uzantı önerisi yapmıştım. Onları görmezden gelin. Kaspersky Chrome ve Edge tarayıcılarını koruyor.

Tamam hocam deniyorum sonucu paylaşacağım.

Kaspersky uzantısını devre dışı bırakın. Kaspersky güvenliği uzantıdan bağımsız sağlıyor. Reklam engellemek için uzantıyı ek bir hizmet olarak sunuyor. Yani uzantının kaynak tüketmek dışında bir faydası yok. Reklam engelleme için uBlock Origin kullanın.

Ayrıca bağlantıda gösterdiğim ayarları kapatın.

Trafik işleme arama sonuçlarında bu site güvenli gibi simgeler gösteriyor. Bu ayarı kapatsanız da banka güvenliği gibi şeyler çalışmaya devam ediyor. Bu genel olarak tarayıcı performansına kötü etki ediyor. Siyah ekran sorununu da bu ayar oluşturuyor olabilir. Bu ayarı benzer bir sorun sonrası keşfettim ve kapatmanın zararı olmadığını biliyorum.

Konuda Opera için uzantı önerisi yapmıştım. Onları görmezden gelin. Kaspersky Chrome ve Edge tarayıcılarını koruyor.

Hocam dediğiniz gibi yaptım dün mesaj attığımdan beri 3 kez oldu. Sıklık düştü galiba ama hala oluyor. Kaspersky'den çıkış yapıp tarayıcıyı kullandığımda da oluyor. Firefox tarayıcısında Kaspersky eklentisi olmasına rağmen olmuyor hocam. Niye Firefox'ta olmuyor da Chrome ve Edge de oluyor.

Son düzenleme:
Yeni bir ayar getirmiş olabilirler. Şu an ESET kullandığımdan deneyimleyemiyorum. Bir de Vivaldi, Brave veya Opera kurup test eder misin? Kaspersky bu tarayıcılardan bazılarına etki etmiyordu. Etki etmediğini arama sonucundaki ilk siteye girip test edebilirsin.

Edge'in kendi Defender koruması siteyi algılıyor. O yüzden Brave, Opera veya Vivaldi üzerinde test edin. Kaspersky uyarı vermiyorsa o tarayıcıyı biraz kullanın. Sorun yaşanıyorsa geri bildirin.

Yeni bir ayar getirmiş olabilirler. Şu an ESET kullandığımdan deneyimleyemiyorum. Bir de Vivaldi, Brave veya Opera kurup test eder misin? Kaspersky bu tarayıcılardan bazılarına etki etmiyordu. Etki etmediğini arama sonucundaki ilk siteye girip test edebilirsin.

Edge'in kendi Defender koruması siteyi algılıyor. O yüzden Brave, Opera veya Vivaldi üzerinde test edin. Kaspersky uyarı vermiyorsa o tarayıcıyı biraz kullanın. Sorun yaşanıyorsa geri bildirin.

İlk başta "Edge" hala aynı bir şey değişmedi bu ayarları kapattıktan sonra.
Opera indirdim ve 1.5 gündür kullanıyorum. 2 kez aynı sorunu yaşadım. Sorun Kaspersky ile ilgisi yok çünkü Kaspersky'i kapattığımda da aynı sorunu yaşıyorum.

DDU yazılımı ile sürücüyü kaldırın ve tekrar kurun.

Bugün gelen Nvidi sürücüsünde, tarayıcıda benzer bozulmalar ile ilgili bir uyarı var. Nvidia ekran kartınız varsa daha eski bir sürücü kurmayı deneyin.

2023-07-19_00-12.png

Yani Firefox'da sorun yaşamamanız, şu anlık Nvidia kaynaklı gibi görünüyor.

Bu arada Nvidia'nın sürücüsünde uzun süredir fazlaca hata var. DPC gecikmesinin yaşanmadığı 511.79 sürücüsünü denemenizi öneririm.

DDU yazılımı ile sürücüyü kaldırın ve tekrar kurun.

Bugün gelen NVIDIA sürücüsünde, tarayıcıda benzer bozulmalar ile ilgili bir uyarı var. NVIDIA ekran kartınız varsa daha eski bir sürücü kurmayı deneyin.

Eki Görüntüle 1867601

Yani Firefox'da sorun yaşamamanız, şu anlık NVIDIA kaynaklı gibi görünüyor.

Bu arada NVIDIA'nın sürücüsünde uzun süredir fazlaca hata var. DPC gecikmesinin yaşanmadığı 511.79 sürücüsünü denemenizi öneririm.

Hocam acaba NVIDIA kartı yerine AMD'nin kartından kaynaklı olabilir mi sadece tarayıcılarda bu sorun var çünkü.

Sorunu çözdüm. Chromium tabanlı tüm tarayıcılarda aynı sorunu yaşıyorum. Bu yüzden Firefox'da sorun çıkmıyordu çünkü Chromium tabanlı değil.
Eğer arama çubuğuna "chrome://flags/#use-angle" yazarsanız karşınıza bir ayar menüsü gelecek.

resim_2023-07-20_003337770.png

Burada sizde D3D11 seçili ise D3D9 ile değiştirerek sorunu çözebilirsiniz. Bu Opera, Chrome, Microsoft Edge'de çalışıyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı