Çözüm Tarayıcıda video izlerken siyah ekran ve takılma

• Konuyu başlatan kino
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 6B
Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
42
Bu sorun sıklıkla AMD/NVIDIA grafik birimlerinde ve Windows 10/11 işletim sistemlerinde ortaya çıkıyor. Eğer oyunlarda, stres testlerinde kartınız bir hata vermiyor fakat tarayıcıda gezerken, video izlerken çeşitli sorunlarla (Wattman, ekran kararması vb.) karşılaşıyorsanız bu adımları uygulayabilirsiniz.

Windows sekmesinde arama kısmına "regedit" ya da "kayıt defteri düzenleyicisi" yazarak buraya giriyoruz.

Screenshot_8.jpg

Sonrasında görseldeki satıra HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Dwm yazarak enter tuşuna basıyoruz.

d.jpg

Sonrasında açılan pencerede sağ tıklayıp DWORD (32 Bit) oluştur diyoruz. QWORD ile karıştırmayın.

e.jpg

Sonra oluşturduğumuz dosyanın adını Overlay TestMode yapıyoruz. (Yeni Değer diye oluşursa sağ tıklayıp ismini öyle değiştirebilirsiniz).

f.jpg

En sonda da bu oluşturduğumuz dosyayı çift tıklayarak açıp, değer verisini 5 yapıp tamam deyip kapatıyoruz. Bilgisayarımızı bir kere yeniden başlattıktan sonra bu yaptıklarımız geçerli oluyor.

g.jpg

Sorun hala çözülmezse tarayıcılardaki donanım hızlandırma sekmesi devre dışı bırakılarak denenebilir.

Sorunun tanımı ve çözümü ilgili farklı kaynaklar.

Yaklaşık 2 aydır bu sorunu yaşıyordum. Hatta bununla ilgili konu da açmıştım. RX 6700 sistemde ekran bazen kararıp açılıyor bazen siyah ekranda kalıyor. Verdiğiniz ayarları uyguladım. Umarım sorun çözülür. Konu için teşekkürler.

Umarım, daha önce iki üyenin sorununu tarayıcıdan donanım hızlandırma kapatarak çözmüştük fakat sorunu detaylı araştırdığımda MPO'ya kadar dayandığını gördüm. Benim hiç başıma gelmedi bu durumlar. Bu konu altında tekrardan geri dönüş yaparsan sevinirim çözüldü ya da çözülmedi diye.

Umarım, daha önce iki üyenin sorununu tarayıcıdan donanım hızlandırma kapatarak çözmüştük fakat sorunu detaylı araştırdığımda MPO'ya kadar dayandığını gördüm. Benim hiç başıma gelmedi bu durumlar. Bu konu altında tekrardan geri dönüş yaparsan sevinirim çözüldü ya da çözülmedi diye.
Tarayıcıdan donanım hızlandırma kapatmama rağmen sorun devam ediyordu maalesef. En son dün yaşadım bu sorunu. Önerdiğiniz ayarları uyguladım. Mutlaka geri dönüş sağlarım.

@kino hocam maalesef yine siyah ekran hatası verdi. Sorunun kaynağını bir türlü çözemiyorum. Anakart ve Ram hariç sistemi komple yeniledim ama bu sorunla uğraşıyorum.

Son düzenleme:
Hocam hem sizin ayarınızı yaptım hem donanım hızlandırmayı kapattım, çok şükür düzeldi. Hatta bende videoyu tam ekrana alınca Hertz'i düşüyordu monitörün. İmleç iz bırakıyordu. Artık o da olmuyor.

Hocam hem sizin ayarınızı yaptım hem donanım hızlandırmayı kapattım, çok şükür düzeldi. Hatta bende videoyu tam ekrana alınca Hertz'i düşüyordu monitörün. İmleç iz bırakıyordu. Artık o da olmuyor.

Düzeldiğine sevindim.

Aynı sorunu ben RX6700xt de yaşıyordum donanım hızlandırmayı kapatmadan önce internette gezmek imkansızdı. Şuan tarayıcıda dolaşma konusunda sorun yaşamıyorum fakat bazı oyunlarda 2. monitöre geçince sanki ekran açılıp kapanıyor. Gözümü aşırı alıyor ve rahatsız ediyor umarım dediklerinizi yapınca sorun çözülür.

Konu dışı, olarak benim de oyuna girerken ekran kararıyor Alt Tab yapınca geliyor HDMI kablosunu çıkarıp takınca düzeliyor. Sorun ne olabilir?

Konu dışı, olarak benim de oyuna girerken ekran kararıyor Alt Tab yapınca geliyor HDMI kablosunu çıkarıp takınca düzeliyor. Sorun ne olabilir?

Çözünürlüğü düşürüp bir dene oyunda.

Geri
Yukarı