Microsoft Edge hesaplardan otomatik çıkıyor

345773

Hectopat
6-7 aydır Microsoft Edge kullanıyorum hiçbir sorun yaşamadım fakat 2 gündür YouTube, Twitter, Amazon, Technopat gibi sürekli giriş yapılmış halde açılan siteleri hesaptan çıkış yapılmış halde açıyor. Oturumu açık tut işaretli sitelerde bile çıkış yapıyor. Her seferinde giriş yap diyerek çok vakit kaybediyorum. Başka tarayıcıya geçmek istemiyorum bu sorun olmasa çok rahat bir tarayıcı.

Bakım uygulaması ya da antivirüs otomatik gizlilik temizlemediğine emin olun.
Ayrıca tarayıcı içerisinde şu ayarları kontrol edin.
Kod:
edge://settings/clearBrowsingDataOnClose

Screenshot_2.png

Kod:
edge://settings/content/cookies

Screenshot_1.png

Ekran görüntülerindeki ayarlar aynı fakat bakım ve antivirüs ayarlarında otomatik gizlilik temizlemeyle ilgili bir şey bulamadım.

Bakım uygulaması ya da antivirüs otomatik gizlilik temizlemediğine emin olun.
Ayrıca tarayıcı içerisinde şu ayarları kontrol edin.
Kod:
edge://settings/clearBrowsingDataOnClose

Eki Görüntüle 699459

Kod:
edge://settings/content/cookies

Eki Görüntüle 699460

@26318

Aynı sorunu kaç aydan beri chrome tarayıcısında yaşıyorum. Arkadaşımızın ki gibi ayarlarda herhangi bir silme işlemi işaretli dğeil, sorunu bir türlü çözemedim, deliriyorum. Ayrlarda da bir anormallik yok, yardımcı olur musun?

Youtube sürekli çıkış yapıyor kendi kendine !!​

Dosya Ekleri

• 0.png
    0.png
    190,9 KB · Görüntüleme: 19
  • 11.png
    11.png
    170,4 KB · Görüntüleme: 30
  • 22.png
    22.png
    122,8 KB · Görüntüleme: 23
  • 33.png
    33.png
    193,7 KB · Görüntüleme: 23
@Cage00 Bir yazılım sen farkında olmadan çerezleri siliyor olabilir. AIDA64 HTML raporu oluşturup paylaşın.

Ayrıca Chrome tarayıcısını yönetici olarak çalıştırarak tekrar yükleyin.

Bu sorun sistemin kayıt girdilerinin bozulması, yönetici izinleri veya bir uygulamanın, tarayıcının dosya oluşturmasını engelleme gibi sebeplerden de olabilir.

@Cage00 Bir yazılım sen farkında olmadan çerezleri siliyor olabilir. AIDA64 HTML raporu oluşturup paylaşın.

Ayrıca Chrome tarayıcısını yönetici olarak çalıştırarak tekrar yükleyin.

Bu sorun sistemin kayıt girdilerinin bozulması, yönetici izinleri veya bir uygulamanın, tarayıcının dosya oluşturmasını engelleme gibi sebeplerden de olabilir.
Tarayıcı zaten güncelleme almıyordu setup dosyasını indirdim ( kendi sitesinden ) kilobaytlık olanı değil o şekilde indirdim yeniden kurunca güncellemeler açıldı, güvenlik taraması da yaptım, ekran görüntüsünde de görüldüğü üzere ama nedense sorun hala devam ediyor.

Çerezleri temizlemiştim, mesajınızı yeni gördüm, bildirimleri kapatmışım yanlışlıkla.
Raporu ekledim. Buyrun bakabilirsiniz.

R-Wipe & Clean adlı yazılımı kaldırın. Yerine Wise Disk Cleaner kullanabilirsin.

WDC uygulamasını aşağıdaki ayarlar ile kullanın.

2023-05-21_22-49.png

Ashampoo ait yazılımları kaldır. Daha önceden test ettim. IOBit gibi kendi uygulamalarını yüklemek için her aracın içinde saçma şeyler barındırıyor. Siz farkında olmadan çöp dosya temizliği yapmış olabilir. Onun yerine açık kaynak, detaylı ve daha fazla size seçenek sunan BC Uninstaller kullanın.

Benzer temizlik uygulamaları ve kullanmadığınız uygulamaları kaldırmanızı öneririm. Bu uygulamaları BC Uninstaller ile kaldırın. Kalıntı bırakmayacaktır.

Konudan bağımsız bazı uygulamalar için de şu alternatifleri öneririm.

PDF yazılımı yerine çok daha iyi alternatifler var.

Reklam içeren ve veri toplayan uTorrent yerine açık kaynak kodlu ve otomatik izleyici ekleme ayarı olan qBittorrent öneririm.

Lightshot yerine Flameshot öneririm.

Size küçük bir taktik vereyim. Çok aktif kullandığınız uygulamaları arama motoruna uygulama adı ve alternative diye yazın. Sonuçlardan alternative to sitesini açın. O sitede kullanıcılar uygulamaları puanlıyor. Ayrıca açık kaynak ve özellikleri falan yazıyor. Mümkünse açık kaynak(çoğunlukla reklamsız ve veri toplamayan uygulamalar oluyor), basit, sistemi yormayan ve detaylı araçlar kullanın. Genel olarak arama motoruna bir işlem için uygulama aratınca en önde parayı basan kalitesiz uygulamalar çıkar. Bu yüzden ilk olarak alternative sitesine göz atın.

2023-05-21_22-44.png

Yukarıdaki önerilerim dışında çok fazla farklı uygulama kullanıyorsunuz. Onlara da alternatif uygulamalar bakabilirsiniz.

R-Wipe & Clean adlı yazılımı kaldırın. Yerine Wise Disk Cleaner kullanabilirsin.

WDC uygulamasını aşağıdaki ayarlar ile kullanın.

Eki Görüntüle 1788211

Ashampoo ait yazılımları kaldır. Daha önceden test ettim. IOBit gibi kendi uygulamalarını yüklemek için her aracın içinde saçma şeyler barındırıyor. Siz farkında olmadan çöp dosya temizliği yapmış olabilir. Onun yerine açık kaynak, detaylı ve daha fazla size seçenek sunan BC Uninstaller kullanın.

Benzer temizlik uygulamaları ve kullanmadığınız uygulamaları kaldırmanızı öneririm. Bu uygulamaları BC Uninstaller ile kaldırın. Kalıntı bırakmayacaktır.

Konudan bağımsız bazı uygulamalar için de şu alternatifleri öneririm.

PDF yazılımı yerine çok daha iyi alternatifler var.

Reklam içeren ve veri toplayan uTorrent yerine açık kaynak kodlu ve otomatik izleyici ekleme ayarı olan qBittorrent öneririm.

Lightshot yerine Flameshot öneririm.

Size küçük bir taktik vereyim. Çok aktif kullandığınız uygulamaları arama motoruna uygulama adı ve alternative diye yazın. Sonuçlardan alternative to sitesini açın. O sitede kullanıcılar uygulamaları puanlıyor. Ayrıca açık kaynak ve özellikleri falan yazıyor. Mümkünse açık kaynak(çoğunlukla reklamsız ve veri toplamayan uygulamalar oluyor), basit, sistemi yormayan ve detaylı araçlar kullanın. Genel olarak arama motoruna bir işlem için uygulama aratınca en önde parayı basan kalitesiz uygulamalar çıkar. Bu yüzden ilk olarak alternative sitesine göz atın.

Eki Görüntüle 1788203

Yukarıdaki önerilerim dışında çok fazla farklı uygulama kullanıyorsunuz. Onlara da alternatif uygulamalar bakabilirsiniz.

Ashampoo Uninstaller yazılımını uzun süredir kullanıyorum ve kaldırma ve yakalama seçeneklerine sahip olması nedeniyle "Bulk Crap Uninstaller" yazılımını da kullanabilirim.

Ashampoo yazılımlarını yüklemek için herhangi bir zorlama ile karşılaşmadım ve güvenle kullanıyorum.

Bilgisayarımda benzer bir temizlik uygulaması bulunmamaktadır. Sistem hata gidericileri ve gereksiz uygulamaları kapatmak için güvendiğim bazı yazılımlar yüklüdür.

İşte liste:

Windows 10 Manager (Özel durumlar için taramalar içerir)
SophiApp (Kapatılması ve kaldırılması gereken uygulamalar ve telemetri gibi seçenekler içerir)
Optimizer (Kapatılması ve kaldırılması gereken uygulamalar ve telemetri gibi seçenekler içerir)
Windows Repair Toolbox (SFC-DİSP ve bazı küçük araçlar içerir)

SSD diske sahip olmam nedeniyle temizliğe çok ihtiyaç duymuyorum.
Sadece bir silme metodu olan "wipe" özelliği tercih ettim, çünkü oldukça detaylı gördüm ve önerinizden sonra onu da sildim. Daha önce de ''Glary Utilities Pro'' kullanırdım. Artık sistem güçlü olduğundna dolayı çok ihtiyacım olmuyor.

Ashampoo PDF Pro'yu otomatik "yer-imi" oluşturma seçeneği nedeniyle kullanıyorum. Bunun dışında nadiren veya PDF düzenlemeleri ve Türkçeye çevirilerde kullanıyorum.

PDF-XChange Editor ve ABBYY FineReader 15 benim için oldukça iyi. Adobe PDF ve diğer yazılımları tercih etmedim. Teknolojinin gerektirdiği gibi, en iyi yazılımlar bile birbirlerinde bulunmayan özelliklere sahip olduğu için birkaç farklı yazılım denemek zorunda kalıyorum.

Hemen uTorrent'ı kaldırdım, dediğiniz gibi.

Ben de Alternative.to'yu sıkça kullanıyor ve dediğiniz gibi birçok alternatif inceliyorum.

Önyargım yok, açıkçası daha iyi bir seçenek önerildiğinde hemen test ediyor ve geçiş yapıyorum.

Sizin gönderdiklerinizle ilgili olarak da oldukça iyi görünüyorlar diyebilirim.

Bunlar da chrome'de yüklü olan eklentiler çok fazla olduklarını biliyorum. İndirip ''html'' şeklinde açabilir, bakabilirsiniz.

Hatta kesinlikle bunlardan birisi yüzünden olduğuna da çok eminim ama çoğunu test ediyorum ve kullanmadıklarımı da eklenti yöneticisi uygulamasıyla zaman zaman kapatıyorum. 64 GB ram de olunca biraz gereksiz de olsa yüklemiş bulunuyorum.

Not: Bu yazılımların ''bazılarını'' kaldırdım ve önerilerinizi kurdum.
Sanırım bu sorun eklentilerden ya da direkt chrome yüzünden, emin değilim.

Diğer tarayıcı ( VİVALDİ ) için böyle sorunlar söz konusu değil. Vivaldiyi de sadece alternatif olsun diye saklıyorum. Bazı sorunlar çıkınca test etmek için. Edge ve diğerlerini zaten kullanmıyorum.

Sonuç olarak eklentileri de inceleyip önerini belirtmeni isterim, başkaları da eminim bu konudan çok ders çıkarabilir.

Konuyla ilgisi olmasa da kendi önerilerinizi paylaştığınız ve benim gibi detaylı ve uzun cevaplar verdiğiniz için teşekkür ederim.

Eklentileri tamamen devre dışı bırakıp test eder misiniz? Eğer sorun yaşanmıyorsa tek tek uzantıları test etmeniz gerekiyor. VPN bu soruna neden olabilir. Çünkü sizi başka verilerle internete dahil ediyor. Bu VPN açıkken girdiğiniz verilerin varsayılan tarayıcı çerezleriyle uyumsuz çalışmasına yol açabilir.

Bu arada Adblock kaldırabilirsiniz. Ublock Origin varken gereksiz. Ayrıca bu kadar uzantı kullanmak tarayıcıyı yavaşlatacaktır.

Extensity galiba siz önermiştiniz. O uzantıyı Edge veya Chrome zararlı olarak uyarıp benim tarayıcımdan kaldırmıştı. Mağazada duruyor belki düzeltmişlerdir ama bu güvenlik sorununu ele alarak kaldırmanızı öneririm. Yerine şu uzantıyı kullanabilirsiniz.

Eklentileri tamamen devre dışı bırakıp test eder misiniz?

Bu arada Adblock kaldırabilirsiniz. Ublock Origin varken gereksiz. Ayrıca bu kadar uzantı kullanmak tarayıcıyı yavaşlatacaktır.
Öyle hemen belli olmuyor ama deneyeceğim. Hep bilgisayarı yeniden başlattığımda sıfırlanıyor ve oturum aç diyor. Hemen deneyip sonucu yazacağım. Hatta diğer tarayıcıda da gireyim onu da belirteyim.

Geri
Yukarı