Microsoft Edge'in Saçma Kaynak Kullanımı

Egol

Hectopat
Daha fazla  
Bu sabah dersteyken görev yöneticisini açtım performans kısmına bakayım ne kadar kullanılıyor bilgisayarım diye. Microsoft Edge'de sadece 1 sekme açıktı o da Blackboard'du ayrıca. Sadece 2-3 tane uzantı kullanıyorum, hiçbiri de ağır olabilecek şeyler değil. Microsoft Edge, 1.5GB RAM ve 4 GB'lık GPU belleğinin tamamını kullanıyordu. Arkada başka bir uygulama da açık değildi. Size de oldu mu hiç böyle? Yoksa bu sadece Blackboard kaynaklı bir durum mu? Bu arada hocamız da sadece "tahta" özelliğini kullanıyordu.

Dosya Ekleri

• MS Edge1.png
    MS Edge1.png
    4,9 KB · Görüntüleme: 79
  • MS Edge2.png
    MS Edge2.png
    35,6 KB · Görüntüleme: 84
  • MS Edge3.png
    MS Edge3.png
    17,6 KB · Görüntüleme: 76
Hocam, bazen sekmeler kapanmıyor. İleri-geri tuşlarında kaydediliyor. Direkt tarayıcı kapatıp açın. Ama bu bayağı fazla.

Bu sabah dersteyken görev yöneticisini açtım performans kısmına bakayım ne kadar kullanılıyor bilgisayarım diye. Microsoft Edge'de sadece 1 sekme açıktı o da Blackboard'du ayrıca. Sadece 2-3 tane uzantı kullanıyorum, hiçbiri de ağır olabilecek şeyler değil. Microsoft Edge, 1.5GB RAM ve 4 GB'lık GPU belleğinin tamamını kullanıyordu. Arkada başka bir uygulama da açık değildi. Size de oldu mu hiç böyle? Yoksa bu sadece Blackboard kaynaklı bir durum mu? Bu arada hocamız da sadece "tahta" özelliğini kullanıyordu.

Hayır bana hiç böyle olmadı mümkünse kaldırıp tekrar yükleyebilir misin?

Bu sorunu bir de Chrome veya farklı tarayıcıda yapmayı deneyin, eğer aynı eklenti ve sayfa ile böyle bir sıkıntı varsa normaldir, fakat böyle olmuyorsa bence artık Edge kullanma.

Hocam, bazen sekmeler kapanmıyor. İleri-geri tuşlarında kaydediliyor. Direkt tarayıcı kapatıp açın. Ama bu bayağı fazla.
Bu sorunu bir de Chrome veya farklı tarayıcıda yapmayı deneyin, eğer aynı eklenti ve sayfa ile böyle bir sıkıntı varsa normaldir, fakat böyle olmuyorsa bence artık Edge kullanma.
Başka hiçbir sekme açmamıştım zaten Microsoft Edge'i sadece derse girmek için kullanıyorum. Chrome'da daha fazla uzantı varken bir sıkıntı olmuyor çok daha fazla sekme bile açıkken.

Bende hiç böyle olmadı. Zaten Edge'yi kullandığım zamanlarda 2 GB RAM'im vardı, Edge o kadar RAM harcasaydı RAM'in tamamını harcamış olurdu. :D

Başka hiçbir sekme açmamıştım zaten Microsoft Edge'i sadece derse girmek için kullanıyorum. Chrome'da daha fazla uzantı varken bir sıkıntı olmuyor çok daha fazla sekme bile açıkken.

Sorunu Microsoft'a bildirin hocam. Tekrar silip yüklemeyi deneyin, belki çözülür.

Kullandığınız uzantılar ya da site birbiri ile çakışıp bellek sızıntısına neden oluyor olabilir. Ya da sitenin bellek sızıntı sorunu olabilir.

Blackboard çok fazla GPU belleği kullanıyor arada da ekranım siyah oluyordu Microsoft Edge'de. GPU işlemini sonlandırdığı için oluyormuş. Ben de bugün elle kapattım GPU işlemini, o zaman da siyah ekrana düştü 1-2 saniye kadar sonra düzeldi GPU belleği kullanımı. Kalıcı bir çözüm değil tabii.

Dosya Ekleri

• MS Edge4.png
    MS Edge4.png
    84,1 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleme:
@Egol Daha önceden yabancı forumlarda görmüştüm. Grammarly uzantısının belirli sitelerde bellek sızıntısı sorunu var. Blackboard kullanırken zorunlu değilse devre dışı bırakmanı öneririm. Büyük ihtimalle sorunu o uzantı yaşatıyor.

Adblock yerine uBlock Origin kullanmanı öneririm.

Google Çeviri yerine Edge sunduğu Bing çeviriyi kullanabilirsiniz.

Screenshot_1.png

GPU işlemi kullanımında bir sorun göremedim. Eğer Edge koruma ayarı ''Katı'' ise o site için devre dışı bırakabilirsin. Katı koruma izleyicileri engellerken siteleri yavaşlattığı oluyor.

Screenshot_2.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı