Microsoft her kullanıcıya özgü sürüm üretmeli

tensa_zangetsu

Centipat
Çok ilginç bir konu başlığı açtım ama bıktım birazcık.

Arkadaşlar öncelikle Windows'un ayrı ayrı gerçek anlamda farklı kullanıcılara hitap edecek sürümleri olması lazım.
Bu kullanıcılar;
-> Windows UWP (yada metro, yada mağaza) uygulamalarını, hizmetlerini içermeyen,
-> Defender, telemetri, smart screen, Edge, firewall da içermesin.

Tamamen deneysel sürüm olsun.

Garip güraba şekilde LTSC, LTBS falanlar ama onlar da iyi değil yani.

Her neyse bunları bir şekilde ben kapatıyordum ama sistem bütünlüğü bozuluyor.
Mesela kullanıcı klasörlerinin ismi İngilizce oluyor, administrator izinleri çalışmıyor, runas komutunda sıkıntı oluyor, erişim engelleri veriyor, Unity 3D program files'da SDK dosyalarına erişemiyor, ortam değişkenlerinin yapısını bozuyor.

En sonda sıfırdan kurdum, düzelsin bir şeye yarasın diye bu sefer de Windows 10 22H2 indirdim ama güncellemişler ISO'yu. İçine ReFS dosya formatı ile ilgili hizmetleri entegre etmişler ama System işlemi altında Hardware Inputter adında bir imaj, sürekli CPU'yu meşgul ediyor. Virüs desem, 3 - 4 kere format attım yine değil.

Windows 11 desen fena laglı bir işletim sistemi yani. Sisteme müdahale de anında bozuluyor.

Şimdi ben mi kaşınıyorum yoksa sorunluyum, Microsoft mu saçma sapan bir işletim sistemi çıkarmış? Yani işten anlıyorlar. Bunların hepsini bir bileşen halinde sunup, Windows özelliklerinden yada ekstra bir araç yaparak sistemden kolayca devre dışı bırakmak varken böyle yapmaları beni çıldırttı.

Son düzenleme:
Çok ilginç bir konu başlığı açtım ama bıktım birazcık.

Arkadaşlar öncelikle Windows'un ayrı ayrı gerçek anlamda farklı kullanıcılara hitap edecek sürümleri olması lazım.
Bu kullanıcılar;
-> Windows UWP (ya da metro, ya da mağaza) uygulamalarını, hizmetlerini içermeyen,
-> Defender, telemetri, SmartScreen, Edge, firewall da içermesin.

Tamamen deneysel sürüm olsun.

Garip güraba şekilde LTSC, ltbs falanlar ama onlar da iyi değil yani.

Her neyse bunları bir şekilde ben kapatıyordum ama sistem bütünlüğü bozuluyor.
Mesela kullanıcı klasörlerinin ismi İngilizce oluyor, administrator izinleri çalışmıyor, runas komutunda sıkıntı oluyor, erişim engelleri veriyor, Unity 3D program Files'da SDK dosyalarına erişemiyor falan.

En sonda sıfırdan kurdum, düzelsin bir şeye yarasın diye bu sefer de Windows 10 22H2 indirdim ama güncellemişler ISO'yu. İçine ReFS dosya formatı ile ilgili hizmetleri entegre etmişler ama System işlemi altında hardware ınputter adında bir imaj, sürekli CPU'yu meşgul ediyor. Virüs desem, 3 - 4 kere format attım yine değil.

Windows 11 desen fena laglı bir işletim sistemi yani. Sisteme müdahale de anında bozuluyor.

Şimdi ben mi kaşınıyorum yoksa sorunluyum, Microsoft mu saçma sapan bir işletim sistemi çıkarmış? Yani işten anlıyorlar. Bunların hepsini bir bileşen halinde sunup, Windows özelliklerinden ya da ekstra bir araç yaparak sistemden kolayca devre dışı bırakmak varken böyle yapmaları beni çıldırttı.

Windows'a MacOS'dan daha fazla atıp tutan bir konu olmuş açıkçası eleştirmediğiniz tek yer dizayn sanırım. Windows kullandığım en iyi işletim sistemi bunu her konuda sabaha kadar tartışırız. Ayrıca bu dediklerinizi Windows biliyor ve farkındadır muhtemelen vardır bir bildikleri. Ayrıca her şeyi tamamen ücretsiz, deneme sürümü altında normal kullanıcılara destek vermesi pek de eleştirilmeye yatkın bir konu olmuyor. Zaten sizde en iyi işletim sistemi olduğu için şu anda Windows kullanıyorsunuz. Ama birkaç konuda hak veriyorum özellikle Windows 11 rezilliğine. Bir de Windows 12 duyuracaklarmış sanki 11 mükemmel de.

1713195793817.jpeg

Bir resimle anlattım sanırım. (Temsilidir.)

Windows'a MacOS'dan daha fazla atıp tutan bir konu olmuş açıkçası eleştirmediğiniz tek yer dizayn sanırım. Windows kullandığım en iyi işletim sistemi bunu her konuda sabaha kadar tartışırız. Ayrıca bu dediklerinizi Windows biliyor ve farkındadır muhtemelen vardır bir bildikleri. Ayrıca her şeyi tamamen ücretsiz, deneme sürümü altında normal kullanıcılara destek vermesi pek de eleştirilmeye yatkın bir konu olmuyor. Zaten sizde en iyi işletim sistemi olduğu için şu anda Windows kullanıyorsunuz. Ama birkaç konuda hak veriyorum özellikle Windows 11 rezilliğine. Bir de Windows 12 duyuracaklarmış sanki 11 mükemmel de.
Aynen Windows 10 guzel isletim sistemi ama arindirirsak sistemi. Cunku ayni Windows 11 gibi bloatware dolu.

Windows 10 şahsımca en iyi Windows sürü müdür gerek dizayn gerek bazı hata iyileştirmeleri vb ama desteği yakında sonlandırmaları üzmüyor değil.
Ben de seviyorum, sade guzel. Bir arac olarak en iyi.

Elimde Apple Air M3 var, rahatlikla macOS'in yetersiz, verimsiz ve kullaniciyi yavaslattigini soyleyebilirim.

Ben de seviyorum, sade guzel. Bir arac olarak en iyi.

Elimde Apple Air M3 var, rahatlikla MacOS'in yetersiz, verimsiz ve kullaniciyi yavaslattigini soyleyebilirim.

MacOS hızlı bir işletim sistemi ama o kadar arka plan işlemlerini sınırlandırsa herhangi bir işletim sistemi bile o hıza ulaşabilir. PC tarafında Windows çok açık ara önde.

Windows'un en iyi OS olduğunu düşünmene sebep olan şey nedir? Adam gibi bir log sistemi olmaması mı? Berbat filesystem'i mi? Servislerinin ayrı ayrı programlar olmak yerine saçma bir şekilde bir birine aşırı derece de bağlı olmaları mı? Gereksiz, sistemin akışına dokunmayan bir servis çöktüğünde tüm sistemin çökmesi mi? Kullanıcı izin ve güvenlik sisteminin berbat olması mı? Tek bir şirket tarafından geliştirilmesine rağmen bütün parçaların unified olmaması mı? Registry kısmına dokunmayacağım bile. Windows 10'un design prensipleriyle çelişen bir ton app var. Windows 11 için de aynısı geçerli. Windows bir işletim sistemi olarak yapması gerekenleri yapıyor. Ancak en iyi işletim sistemi adını taşıyacak kadar güçlü değil.

Windows'un en iyi OS olduğunu düşünmene sebep olan şey nedir? Adam gibi bir log sistemi olmaması mı? Berbat Filesystem'i mi? Servislerinin ayrı ayrı programlar olmak yerine saçma bir şekilde bir birine aşırı derece de bağlı olmaları mı? Gereksiz, sistemin akışına dokunmayan bir servis çöktüğünde tüm sistemin çökmesi mi? Kullanıcı izin ve güvenlik sisteminin berbat olması mı? Tek bir şirket tarafından geliştirilmesine rağmen bütün parçaların unified olmaması mı? Windows 10'un design prensipleriyle çelişen bir ton App var. Windows 11 için de aynısı geçerli. Windows bir işletim sistemi olarak yapması gerekenleri yapıyor. Ancak en iyi işletim sistemi adını taşıyacak kadar güçlü değil.

Biraz fazla iddialı oldu hocam en iyi işletim sistemini size göre söyler misiniz lütfen? Ayrıca o cümlede tonla hata var.

Windows'un en iyi OS olduğunu düşünmene sebep olan şey nedir? Adam gibi bir log sistemi olmaması mı? Berbat filesystem'i mi? Servislerinin ayrı ayrı programlar olmak yerine saçma bir şekilde bir birine aşırı derece de bağlı olmaları mı? Gereksiz, sistemin akışına dokunmayan bir servis çöktüğünde tüm sistemin çökmesi mi? Kullanıcı izin ve güvenlik sisteminin berbat olması mı? Tek bir şirket tarafından geliştirilmesine rağmen bütün parçaların unified olmaması mı? Windows 10'un design prensipleriyle çelişen bir ton app var. Windows 11 için de aynısı geçerli. Windows bir işletim sistemi olarak yapması gerekenleri yapıyor. Ancak en iyi işletim sistemi adını taşıyacak kadar güçlü değil.
Aynen oyle. Ayrica Windows'u kullanilabilir yada cekilebilir yapmak icin ugrasan benim. Yoksa kullanilmayacak derece kotu benim icin.

Geri
Yukarı