Microsoft hesabı silinmesi sonucu lisans anahtarı kaybolur mu?

Byron Cortez

Femtopat
Merhaba, 2022'de yeni bir FreeDOS bilgisayar satın aldım, Windows 10 kurulumunu yaptım ve netlisans sitesi üzerinden satın aldığım, Retail olduğunu düşündüğüm Windows 10 Pro lisans anahtarını cihazımda etkinleştirdim. Gelecekte bilgisayarıma tekrardan format atmak istersem lisans anahtarım kaybolabilir diye düşündüm ve bu yüzden Windows oturumumu bir Microsoft hesabı ile bağlamak istedim. Microsoft hesabımı Windows oturumuma bağladıktan sonra kontrol amaçlı tarayıcıdan Microsoft hesabıma giriş yaptım, ayarlardan devices kısmına baktım ve cihazımın ismini orada gördüm. Yani eğer yanılmıyorsam artık Windows oturumum ve Microsoft hesabım birbiri ile ilişkilendirilmiş oldu ve aynı zamanda lisans anahtarım da ilişkilendirilmiş oldu.

Yakın zamanda kendime yeni bir Microsoft hesabı açtım ve yukarıda anlattığım işlemleri yaptığım Microsoft hesabımı yani (eskihesap @outlook.com)'u kalıcı olarak silmeye ve bundan sonra yeni hesabım olan (yenihesap @outlook.com)'u kullanmaya karar verdim. Bu kararı verdikten sonra ise eski hesabımda hangi aşamaları yaptıysam yeni hesabımda da o aşamaları yapmalıyım diye düşündüm ve bazı aşamaları yeni hesabım için de yapmaya başladım.

Tarayıcıdan (yenihesap @outlook.com) Microsoft hesabına giriş yaptım ve ayarlardan devices kısmından cihazımı tanımlayabilmek için lisans anahtarımı yazdım ancak nedense lisans kabul edilmedi. Bu hata sonucunda farklı bir yöntem denemek istedim ve (yenihesap @outlook.com) Microsoft hesabını, (eskihesap @outlook.com) Windows oturumu üzerinden tanımlamak istedim. Bunun için ayarlar > hesaplar > aile ve diğer kullanıcılar > bu bilgisayara başka birini ekle kısmından (yenihesap @outlook.com) Microsoft hesabı ile giriş yaptım ve bu yöntem işe yaradı. Artık hem yeni hesabım bir Windows oturumu haline gelmişti hem de tarayıcıdan bu hesabın ayarlarını kontrol ettiğimde devices kısmında cihazımın adını da görebiliyordum. Tabii ki eklemiş olduğum yeni hesabımın türünü yönetici olarak ayarlamayı da unutmadım.

Yapmış olduğum bütün bu işlemler sonucu artık Windows cihazımda iki adet Microsoft hesabı yani iki adet Windows oturumu oluşmuş oldu. Her iki hesap da yönetici konumundaydı ve her iki hesabın da Microsoft hesabı ayarlarında devices kısmındaki bölümde cihazım görünüyordu. Ancak lisans anahtarımın yeni hesabım ile ilişkilendirilip ilişkilendirilmediği hakkında hiçbir fikrim yok. Bir ümit ilişkilendirilmiş olduğunu umuyorum.

Kafamı karıştıran birkaç şey oldu:

Eski ve yeni hesaplarımdan teker teker Windows oturumlarına giriş yaptım ve Win + r > winver penceresini kontrol ettim. Açılan pencerede her iki oturumda da alt kısımdaki e-posta adresinde (eskihesap @outlook.com) adresi gözüküyordu. Yani (eskihesap @outlook.com) oturumundan da baksam (yenihesap @outlook.com) oturumundan da baksam karşımdaki adres her zaman (eskihesap @outlook.com) adresiydi. Açıkçası biraz şaşırmıştım çünkü örnek vermem gerekirse (yenihesap @outlook.com) oturumundan giriş yaptığımda bahsetmiş olduğum kısımda (yenihesap @outlook.com) adresini göreceğimi sanıyordum ama durum hiç de böyle olmamıştı.

Neyi kafaya taktığımı soracak olursanız eğer zihnimde şöyle bir düşünce oluştu; bildiğiniz üzere (yenihesap @outlook.com) Microsoft hesabını Windows'a (eskihesap @outlook.com)'un Windows oturumu üzerinden tanımlayabilmiştim. Yani her ne kadar iki hesap da yönetici konumunda olsa da (yenihesap @outlook.com) hesabı (eskihesap @outlook.com) oturumu üzerinden Windows'a tanımlandı. Kısaca patron hala eski hesap diyebilirim.

Bu durumun şöyle bir problem oluşturabileceğini düşündüm; eğer (eskihesap@outlook-com)'u silersem, her ne kadar (yenihesap@outlook-com) yönetici konumunda da olsa belki de eski hesabımı yani her şeyin ilk yapıldığı ana hesabımı sildiğim için; Windows'ta, cihazımdaki verilerde, lisans anahtarımda vb. şeylerde bazı problemler çıkabilir diye düşündüm. Belki de saçmalıyorum ancak işimi riske atmayı da istemiyorum.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Eski hesabımı kalıcı olarak silip yeni hesabım ile işlerime kaldığım yerden devam edebilir miyim yoksa hala yapmam gereken bazı şeyler var mı? Soru çok saçma ancak yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• device.png
    device.png
    201,4 KB · Görüntüleme: 27
  • account-type-admin.png
    account-type-admin.png
    16,6 KB · Görüntüleme: 23
  • winver.png
    winver.png
    31,8 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleyen: Moderatör:
Hesap ile ilişkili olmruyor lisans, chipsete yazılıyor,Microsoft hesabında o cihazın gözükme sebebi de oturum açılmış olması

Hesap ile ilişkili olmruyor lisans, chipsete yazılıyor, Microsoft hesabında o cihazın gözükme sebebi de oturum açılmış olması

Lisansı bir web sitesinden satın aldım yani OEM mi olmuş oluyor ve Chipset'e mi yazılmış oluyor? Ben öyle olmuyor sanıyordum, lisansımı Retail sanıyordum.

Yani bahsi geçen Microsoft hesapları ister Windows oturumlarının yöneticileri olsunlar ister her iki hesapta da Devices kısmında cihazımın adı görünsün, bu durum lisans anahtarımın bu hesapların herhangi birine veya her ikisine de bağlı olduğu anlamına gelmez öyle mi?

En önemli sorum: Bu durumda, herhangi bir veri kaybı vs. yaşamaksızın eski Outlook hesabımı silebilir ve yeni Outlook hesabımı kullanmaya başlayabilir miyim ve bir sonraki formatta zaten lisans Chipset'e yazılmış olduğu için bana hiçbir şey sorulmayacak mı?

Ancak anakart değiştirirsem ve tekrar Windows kurarsam bu sefer bana lisans anahtarım sorulur ve ben de not defterine kaydettiğim anahtarı bir daha yazıp işlerime devam edebilir duruma gelir miyim?

Dosya Ekleri

• slmgr-dli.png
    slmgr-dli.png
    5,4 KB · Görüntüleme: 15
Hesabı kaldırsanda bir şey olmaz, o lisansı başka bir yere aktaramazsın aldığın lisans o bilgisayara özel oluyor

Hesabı kaldırsanda bir şey olmaz, o lisansı başka bir yere aktaramazsın aldığın lisans o bilgisayara özel oluyor
Bir kez daha unuttuğum bir şeyi sorabilir miyim? Bunun için tekrar konu açıp kalabalık yapmak istemedim.

Bahsettiğim gibi eski hesap ve yeni hesap olmak üzere iki oturum var ancak eski hesap oturumundaki bazı şeyler yeni hesap oturumunda gözükmüyor. Örneğin: Discord, Ubisoft Connect ve daha fark edemediğim bazı şeyler de olabilir.

Eski ve ilk hesabın oturumundaki bazı veriler neden yeni hesabın oturumunda gözükmüyor olabilir? Bu durumun bir çözümü yok diye biliyorum ancak sebebini merak ettim.

Bir kez daha unuttuğum bir şeyi sorabilir miyim? Bunun için tekrar konu açıp kalabalık yapmak istemedim.

Bahsettiğim gibi eski hesap ve yeni hesap olmak üzere iki oturum var ancak eski hesap oturumundaki bazı şeyler yeni hesap oturumunda gözükmüyor. Örneğin: Discord, Ubisoft Connect ve daha fark edemediğim bazı şeyler de olabilir.

Eski ve ilk hesabın oturumundaki bazı veriler neden yeni hesabın oturumunda gözükmüyor olabilir? Bu durumun bir çözümü yok diye biliyorum ancak sebebini merak ettim.

Gözükmüyor derken ne anlamda hocam, farklı kullanıcıya geçince uygulamalar mı siliniyor sizden anlayamadım ben kısacası size şöyle özetleyeceğim

-Hesapların lisans ile bağlantısı yok, bağlantısı olan lisanlar var fakat sizin aldığınız farklı tip lisans
-Uygulamalar hesaplarınız ile bağlantılı olmuyor, sadece Windows 11 de gelen özellik ile bilgisayardaki yüklü uygulamalar yedekleniyor, örnek olarak yeniden Windows kurduğunuz zaman açılış ekranında karşınıza eski bilgisayarımda yükle seçeneği geliyor, hangi hesap o bilgisayarda girili ise o hesapta Microsoft Store'den inmiş uygulamalar otomatik yeni bilgisayara yükleniyor fakat çok iyi çalışan özellik değil, çoğu zaman uygulamalar inmiyor, eski hesaptaki veriler yeni hesapta gözükmez çünkü onu Windows senin adına gizlice o verileri yeni hesaba geçiremez, nereden bilecek hesabın size ait olduğunu? Belki bilgisayarı iki farklı kişi kullanıyor, iki kişininde verilerini birbiri ile paylaşması otomatik olarak saçma olurdu, bu mantık ile düşünün

Gözükmüyor derken ne anlamda hocam, farklı kullanıcıya geçince uygulamalar mı siliniyor sizden anlayamadım ben kısacası size şöyle özetleyeceğim

-Hesapların lisans ile bağlantısı yok, bağlantısı olan lisanlar var fakat sizin aldığınız farklı tip lisans
-Uygulamalar hesaplarınız ile bağlantılı olmuyor, sadece Windows 11 de gelen özellik ile bilgisayardaki yüklü uygulamalar yedekleniyor, örnek olarak yeniden Windows kurduğunuz zaman açılış ekranında karşınıza eski bilgisayarımda yükle seçeneği geliyor, hangi hesap o bilgisayarda girili ise o hesapta Microsoft Store'den inmiş uygulamalar otomatik yeni bilgisayara yükleniyor fakat çok iyi çalışan özellik değil, çoğu zaman uygulamalar inmiyor, eski hesaptaki veriler yeni hesapta gözükmez çünkü onu Windows senin adına gizlice o verileri yeni hesaba geçiremez, nereden bilecek hesabın size ait olduğunu? Belki bilgisayarı iki farklı kişi kullanıyor, iki kişininde verilerini birbiri ile paylaşması otomatik olarak saçma olurdu, bu mantık ile düşünün

Benim kafam karışmış kusura bakmayın. Aslında ben de öyle düşünmüştüm: Ya bilgisayarı iki farklı kişi kullanıyorsa?

Bazı programlar gözükmüyor diye düşünmemin sebebi; Windows'un arama çubuğuna program isimlerini yazdığımda bütün programlar çıkmasına rağmen Discord ve Ubisoft'un çıkmamasıydı.

Discord'un gözükmemesinin sebebinin AppData'da bulunması olduğunu düşünüyorum ve yeni oturumda Discord'u tekrar indireceğim. Ubisoft ise Program Files (x86) içerisinde gözüküyor ancak Windows arama çubuğu kısmında gözükmemişti ve ben de o anda diskin içerisini kontrol etmeyi akıl edememiştim sanırım. Bunlar haricinde bir problem yok gibi görünüyor.

O zaman eğer yanılmıyorsam eski hesabın oturumundaki aktarılmamış verileri, SSD ya da HDD'den birine aktaracağım ve bu verileri yeni hesabın oturumunda o şekilde kullanabilir hale geleceğim. Şu kurtulmak istediğim eski ana hesabımı da artık kalıcı olarak silebilirim herhalde.

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Hocam şunu öğrenmek istiyorum? Daha önce malum sitelerden key almıştım şimdi orijinal alıp kuracağım orijinal anakarta kaydodulur değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı