Microsoft Surface Pro 2 İncelemesi

Merhaba arkadaşlar. Microsoft Surface Pro 2 ile tanışma fırsatım olduğundan dolayı incelemesini yapmaya karar verdim. Elimden geldiğince testlerini yapmaya çalıştım ve genel kullanım ile ilgili görüşlerimi aktarmaya çalışacağım. Ürün şahsıma ait değil, arkadaşıma yurt dışından gelmiş. Ben bu incelemeyi yazdığımda da ürün elimden gitmiş olacak. Sözü fazla uzatmadan incelemeye geçelim.

Teknik Özellikler;

-İşlemci: 4thgeneration Intel® Core™ i5 Processor
-Ram: 4 gb DDR3
-Kapasite: 128 gb SSD
-İşletim Sistemi: Windows 8.1 Pro
-GPU: Intel HD 4000
-Ekran Boyutu: 10.6 inç
-Ekran Çözünürlüğü: 1920x1080
-Kameralar: 5 mp arka, 3,5 mp ön
-Derinlik: 8,9 mm
-Yükseklik: 173 mm
-Genişlik: 275 mm

-Ağırlık: 907 gr
-Batarya: 10 saat (Kullanıma bağlı)
-Wireless Lan: 802.11 b/g/n
-USB 3.0: 1 adet
-Kart Okuyucu: Var
-Kulaklık Girişi: 1 Adet
-Mini Display Port: 1 Adet

Fiziksel Özellikler, Tasarım;

Cihazı elinize aldığınızda hissettiğiniz ilk şey malzeme kalitesi. Son derecede kaliteli malzeme kullanılmış ve cihazın arka kısmı tamamen metal malzemeden üretilmiş. Ön tarafta ekranın bulunduğu kısım ise tamamen cam ile kaplı. Surface Pro 2, ekran (tüm donanımları içinde barındıran, tüm giriş-çıkış portlarına sahip olan esas PC kısmı) ve klavye olarak iki parçadan oluşuyor. Klavye herhangi bir pil içermiyor ve çalışmak için gücünü tablet kısmından alıyor. Klavyeyi cihaza monte etmek son derece kolay, ikisini birbirine yaklaştırdığınız zaman mıknatıslar sayesinde yerine otomatik olarak oturuyor ve çok güçlü şekilde tutunuyor.

IMG_1028 kopya.JPG

Cihazın sol tarafında 3,5mm kulaklık girişi, USB 3.0 portu ve ses açma-kısma tuşları bulunuyor. Sağ alt tarafında ise 1 adet Mini Display Port konumlandırılmış. Cihazda yalnızca 1 adet USB bulunması yeterli olur mu tartışılır, ancak en azından 3.0 olması güzel bir özellik.

IMG_1025kopy.JPG

Surface Pro 2'nin şarj aleti de kendine özel. Aynı Apple ürünlerindeki Ligtning portu gibi ters ya da düz takma gibi bir sorunu yok, her iki türlü de takılabiliyor. Yine klavye gibi şarj aleti de mıknatıs yardımıyla sokete yerleşiyor. Yanlışlıkla çıkma ihtimali de çok çok zor, çünkü birbirini tutan mıknatıslar gerçekten çok güçlü. Yerinden çıkartmak için bir miktar güç uygulamanız gerekli.

IMG_1029kopya.JPG

Fiziksel özelliklerinde eksi yanlarına değinecek olursak herşeyden önce cihaz hissedilir derecede ağır. Bunda tamamen metal kullanılmış olmasının da etkisi vardır mutlaka ama 10.6 inç boyutundaki bir ürün için ağırlık keşke biraz daha az olsaymış diyorsunuz.

IMG_1030.JPG

Ekran;

Surface Pro 2'de 10.6 inç boyutunda 1080p çözünürlüğünde IPS bir ekran kullanılmış. Ekrana hangi açıdan bakarsanız bakın renklerde bir bozulma olmuyor ve IPS ekranların getirisi olan 178 derece görüş açısını bize rahatlıkla sunuyor.

Ekrana baktığınız zaman göze ilk çarpan şey ekranın keskinliği oluyor. Gerçekten çok keskin ve kaliteli bir ekrana baktığınızı hissediyorsunuz. Tabi ki bunun böyle olmasında Full HD çözünürlüğün 10.6 inç gibi küçük bir ekrana sığdırılması çok büyük etken. Tabi çözünürlük böyle olduğu için masaüstü ekrandaki ikonlar ve Web siteleri daha küçük boyuta ölçekleniyor (isterseniz büyütebilirsiniz) ve dokunmatik ekranı parmakla kullanmak zorlaşıyor.

Ekran konusundaki eksi kısımlara gelecek olursak evet gerçekten çok keskin ve kaliteli bir ekrana sahip, ancak 10.6 inç işin içine girince Windows kullanımı zorlaşıyor. Ekranın daha büyük olmasını istiyorsunuz, özellikle de benim gibi Metro arayüzünü değil de PC'yi masaüstünde kullanan biriyseniz. Surfoce Pro 2 ile tanışmadan önce çok heyecanlıydım, ama ekranın küçüklüğü gerçekten hayal kırıklığı oldu diyebilirim. Sırf ekranının küçük olması nedeniyle bu cihazı almaktan vazgeçebilirim. Ama dediğim gibi, ekranın kalitesine kesinlikle laf yok!

Performans ve Kullanım;

Gelelim en merak edilen bölüme, cihazın performansı ve kullanım detayları.

Kullanılan Intel HD4000 Gpu, 1080 için oyunlarda yetersiz kalıyor. Bilmeyenler olabilir, bu bahsettiğimiz GPU ile yüksek bütçeli oyunları oynayamazsınız, yalnızca "Mini Oyun" dediğimiz oyunları oynayabilirsiniz. Giana Sisters: Twisted Dreams oyununu test ettim, onu da %100 akıcılıkla oynayamıyorsunuz. Oyun kesinlikle oynanmaz değil, ancak çok sınırda kalmış, genelde 30 FPS'yi göremiyorsunuz bile. Bu yüzden oynanabilirlik düzeyi çoğu kişiyi memnun etmeye yetmeyecektir.

İşlemci olarak, Haswell tabanlı 4. nesil i5 işlemci, 4 gb DDR3 Ram ile birlikte tercih edilmiş. Daha üst modelinde 8 gb Ram ve i7 işlemcili seçenekleri de mevcut. Ancak fiyatı göz önüne aldığımız zaman 4 gb Ram ve i5 işlemcili model daha alınabilir bir yere oturuyor. Sonuçta i5 işlemcinin gücü sizi son derecede memnun edecektir.

İşletim sistemimiz de Windows 8.1 Pro 64 bit olarak bizlere sunulmuş. Windows RT saçmalığına yer verilmemiş. Zaten verilebilecek en iyi işletim sistemini vermişler, çok da üzerinde yorum yapmaya gerke yok.

Depolama alanında 128 gb boyutunda SSD'ye yer verilmiş. Cihazın sıfırdan açılma süresi yalnızca 13 saniye sürüyor. Windows'un kurulu olduğu bölümde HD Tune Pro yazılımıyla test yaptığımda ortalama 260 mb okuma hızına sahip olduğunu gördüm. SSD'nin nimetlerinden rahatça faydalanabilirsiniz.

IMG_1024ilk.JPG

Son olarak kameralardan bahsedecek olursak, ön tarafta 3,5 mp, arka tarafta ise 5 mp kameraya yer verilmiş. Açıkçası kameraları fotoğraf çekmek için pek de kullanılabilir değiller. Ön kamera yalnızca görüntülü görüşme yaparken iş görür. Arka kısımda bulunan kamera ile çekilen fotoğrafları ise sosyal medyada kullanırken bile çekinirsiniz. Yani sonuç olarak başarılı değiller.

Batarya Kullanımı ve Isınma:

Teknik özellik tablosunda ürünün pilinin 10 saate kadar dayandığı belirtilmiş. Öncelike bu konuda şunu belirteyim, cihaz bana ait olmadığı için tam bir pil testi yapamadım. Ancak cihazın sahibi olan arkadaşım pilin 4 saat civarında gittiğini belirtti. Pili %100 doldurduğumuzda ise pil sayacı "3 saat 7 dakika kaldı" şeklinde gösteriyordu. Tabi ki bu birkaç ay kullanılmış bir cihaz, pil ömrü bir miktar da kısalmış olabilir.

Isımna konusu cihazın zayıf yönlerinden biri. Oyun oynamayı bırakın, normal internet gezintisinde bile Surface Pro 2'nin ısındığını görüyorsunuz. Tabi ısının dışarıdan hissedilmesinin önemli bir nedeni tamamen metal kullanılan arka yüzeyin ısıyı iyi iletmesinden kaynaklanıyor. Yani ısının içeride kalacağına dışarı çıkması daha iyidir, ama hele ki oyun oynamaya çalıştığınızda dışarı yayılan ısı canınızı sıkabilir. Bu küçük kasada güçlü donanımın getirdiği bir yan etki ne yazık ki...

IMG_1027koplt.JPG

Fiyatı

2015 Ocak ayı itibari ile 128 gb SSD, i5 işlemci ve 4 gb Ram bulunan modelini Türkiye'de bulamadım. Onun yerine 8 gb Ram, 512 gb SSD, i5 işlemci bulunan modeli 2899 TL, 4 gb Ram, 64 gb SSD ve i5 işlemcili modeli ise 1999 TL'ye bulunuyor. Bizim incelediğimiz 128 gb SSD'li modelin de fiyat olarak bu iki ürünün arasında olacağını söyleyebiliriz.

ARTILARI;
-Boyutuna göre güçlü donanım
-Rahat taşınabilirlik
-Kaliteli ekran
-Kaliteli malzeme hissiyatı
-Windows RT ile gelmemesi
-USB 3.0 kullanılması
-Klavye ve Şarj soketinde mıknatıslı tasarım

EKSİLERİ;
-Ekran boyutunun küçük olması
-Normal kullanımda bile belirgin ısı artışı
-Tek Usb portu olması
-HD 4000 Gpu'nun Full HD'de yetersiz olması

SONUÇ:
Son derece kaliteli malzemenin, güçlü bir donanımın, kaliteli bir ekranın kullanıldığı, gerçek Windows 8.1 barındıran bir ürün diyebilirim. Ancak ısınma problemi ve ekranın küçük olması beni cihazdan soğuttu desem yeridir. Ürünle karşılaşmadan önceki heyecanımın gereksiz düzeyde olduğunu fark ettim. Elime biraz alıp kurcaladıktan sonra heyecanım kalmamıştı ve sadece incelemek için kurcaladım.

Eğer özel bir ihtiyaç değilse, içinde gerçek Windows bulunan bir tablet sizin için şart değilse sırf merak için kesinlikle alınmaz. Hele ki fiyatları düşünüldüğünde beni çok da tatmin etmeyen, rahatlıkla önerebileceğim ürünler arasında yer almayan bir cihaz olmuş. Eğer ki almaya karar verecek olursanız mutlaka elinize alıp incelemeye çalışın. Memnun kalmazsanız almaktan vazgeçmek için sebebiniz olur.

Ürüne 10 üzerinden 7 puan veriyorum.

Mr. Paramedik

Geri
Yukarı