AirPods Pro İncelemesi

Merhaba,

Uzaktan calisma ile yogunlasan toplanti trafigini daha iyi yonetebilmek adina yakin zamanda AirPods Pro sahibi oldum. Bu yazida urunle ilgili deneyimlerimi ve fikirlerimi paylasiyor olacagim.

1. Tasarim
Kulakligin formu bana gore cok albeniye sahip degil ancak kesinlikle her Apple urununde oldugu gibi elegant bir tasarima sahip.

Kulakici kulakliklar kulaga tam oturduklari icin earbudlara gore daha kaliteli ses veriyorlar ve dogal olarak izolasyonlari da daha basarili oluyor. Ancak cogu kulakici kulakligin uclari cok derin oldugu icin uzun sureli kullanimlarda beni oldukca rahatsiz ediyor. Bu yuzden genelde kulakici tercih etmiyorum. Fakat AirPods Pro'nun uclari gayet makul bir derinlikte. Ses kalitesinden odun vermeden, konforlu bir kullanim imkani sagliyor.

Urun 3 farkli boy kulaklik uc takimiyla beraber geliyor. Kulaklik, kulaginizdan dusecekmis gibi emanet durmuyor, kulak deliginize uygun olan uc ile birlikte kullanirsaniz gayet guzel bir sekilde kulaginiza oturuyor.

2. Ses Performansi
Oncelikle sunu soyleyeyim: Ben odyofil degilim; ayrica muzik dinlemekten ziyade gorusme yapmak amaciyla bu urunu aldim. O yuzden bu konuda cok fazla uzerine konusabilecegim bir argumanim yok. Gecesi gunduzu muzik dinlemek olanlar icin $250 gibi bir butceye eminim ki cok daha iyi alternatifler vardir. Bu konuda soyleyebilecegim tek sey: tum frekanslar gayet dengeli. Ses ne cok boguk ve bas agritan cinsten alt frekanslardan geliyor, ne de yirtici bir sekilde tiz. Dinlemeyi sevdigim sarkilari dinlerken keyif alabiliyorum. Benim icin bu konuda soyleyebilecegim tek kriter bu acikcasi.

3. Kullanim Kolayligi (Utility)
Apple'in yazilim konusundaki basarisi beni her zaman etkilemistir. Donanim seviyesinde cihazlarin limitleri ve marjinleri her zaman az cok bellidir. Ancak bu tip urunlerde isin sihri genelde uzerinde kosan yazilimlarda yatiyor. Apple'in gurultu kesme (yazinin devaminda kisaca ANC adiyla referans gosterecegim.) secenekleri, beklentimin otesinde calisiyor.

Cihazda 3 farkli mod var. ANC acik, kapali ve transparent mod:
  • ANC acikken tahmin edebileceginiz gibi ortam gurultusu kesiliyor. ANC'nin calisma prensibini su sekilde ornekleyebilirim: Ornegin islek bir caddede yuruyorsunuz, araclarin ve insanlarin cikardigi tum gurultu kesiliyor. Sanki gece saat 04.00'de odanizda tek basinaymiscasina bir sessizlik saglaniyor. Ancak tam bu anda anlik bir gurultu olusursa ornegin trafikteki arac kornaya basarsa, ANC bu tip sesleri engelleyemiyor. Bu AirPods'a ozgu bir sorun degil, ANC teknolojisinin calisma prensibi geregi olusan dogal bir olgu.
  • ANC kapaliyken standart bir kulakici kulakligin silikonu kulaginizi ne kadar izole ediyorsa ayni davranis gosteriliyor. Ekstra bir gurultu engelleme davranisi gorulmuyor.
  • Ucuncu ve beni gercekten etkileyen secenek ise transparent mod. Burada, ANC'nin tam aksine, kulakliktan duydugunuz sesin uzerine ortam sesi mikrofonlanarak ekleniyor. Ornek vermek gerekirse, aracimi surerken hem motorun devir sesini hem de telefondaki kisinin sesini rahatlikla aliyorum. Kisacasi, hic kulaklik takmiyormus ve kulaklikta konusan kisi de ayni zamanda yaninizda konusuyormuscasina bir hissiyat sunuyor. Bu da ornegin trafikte hic kulakligi cikarmadan guvenli bir sekilde gorusme yapabilmenize imkan sagliyor.
Bunun disinda guncel Apple isletim sistemleriyle birlikte sunulan bir diger ozellik Spatial Audio. Spatial Audio ozelligi surround benzeri bir ses uretiyor. Fakat statik bir surround etkisinden ziyade ornegin kafanizi saga cevirdiginizde sol kulaginizla daha cok, sag kulaginizla daha az duymaya basliyorsunuz. Tipki gercek hayatta oldugu gibi. Eglenceli bir ozellik ancak olmazsa olmaz bir ozellik oldugunu dusunmuyorum.

Buraya kadar olan dusuncelerim genelde kulakligin fonksionalitesi uzerine olan olumlu goruslerimi yansitiyordu. Bu noktada begenmedigim bir ozellikten bahsedecegim. Kulakligin uzerinde kolayca erisebildiginiz haptic sensorlu bir dugme bulunuyor. Buna bir kez bastiginizda calan muzik duruyor; iki kez bastiginizda bir sonraki sarkiya geciliyor, uc kez bastiginizda da bir onceki sarkiya gecis yapiliyor. Bana gore en buyuk eksik -belki boyle bir ozellik vardir ancak benim bilgim olmayabilir, oyleyse vay halimize :)- acikcasi ben bu dugme ile volume kontrolu yapabilmeyi de isterdim. Ya da en azindan Apple bir opsiyon olarak bu tusun davranisini belli bir noktaya kadar programlanabilir yapabilirdi. Sesi kisip acmak icin telefonumu ya da bilgisayarimi kullanmak hic pratik degil acikcasi.

4. Fiyat
Fiyat yaklasik $250 civarinda. Bu konuda olumlu konusamayacagim malesef. Tamam Apple aksesuarlari "genellikle" sinifinin en pahali alternatifleri oluyor ama verdiginiz para karsiliginda aldiginiz tasarim ve kalite de rakipsiz oluyor. Ancak bu kulaklik ozelinde durum boyle degil. Bir kere AirPods, Apple cihazlar icin bir mecburiyet degil, sonucta Bluetooth ile calisan ve ayni isi yapan bircok alternatifi var. Apple ozelinde calisan tek ozelligi Spatial Audio ve bunun da devrimsel bir deneyim sunmasi ya da mukemmel bir verimlilik vaat etmesi gibi bir durum soz konusu degil. Hatta muhtemelen daha ucuza daha iyi ses kalitesi veya ANC'u olan modeller de eminim vardir. Tum bunlarin yanisira $250, Turkiye sartlari acisindan bana gore Apple'in en bu urun uzerinde en ucuk fiyatlandirmasi.

5. Ozet
Kotu degil. Ancak pahali. Bazi insanlar icin performanstan ziyade kalite ve marka algisi daha onemlidir. Saygi duyarim; bir noktaya kadar ben de bu tipe dahil oldugumu dusunuyorum. Apple urunleri seviyor, almisken bu da Apple urunu olsun diyorsaniz bu kulaklik size gore.

Muzikle yatip kalkan biriyseniz yemin edebilirim ama kanitlayamam; bu paraya bundan daha iyi ses ureten bir seyler mutlaka vardir.

A noktasindan B noktasina giderken en hizli rotayi degil, parasiz rotalari secip 80km/h'i gecmeyen bir yapiniz varsa kesinlikle size gore degil. Sundugu performans'ta sorun yok, problem fiyatlandirmada.

Burada yazdiklarim kesinlikle insanlari etiketleme amaciyla dusunulmus seyler degil. Sadece, bir fikri anlatirken en etkili ve pragmatik yolun ornekler uzerinden gitmek oldugunu savunan biriyim. Bu yuzden eger navigasyonda otobandan degil de hep mavi yoldan giden biriyseniz lutfen bana sovmeyin; niyetim kimseyi etiketlemek degil; ben de parayi kolay kazanmiyorum :)

a1.jpga2.jpg

Son düzenleme:
Merhaba,

Uzaktan calisma ile yogunlasan toplanti trafigini daha iyi yonetebilmek adina yakin zamanda AirPods Pro sahibi oldum. Bu yazida urunle ilgili deneyimlerimi ve fikirlerimi paylasiyor olacagim.

1. tasarim
Kulakligin formu bana gore cok albeniye sahip degil ancak kesinlikle her Apple urununde oldugu gibi elegant bir tasarima sahip.

Kulak içi kulakliklar kulaga tam oturduklari için earbudlara gore daha kaliteli ses veriyorlar ve dogal olarak izolasyonlari da daha basarili oluyor. Ancak cogu kulak içi kulakligin uclari cok derin oldugu için uzun sureli kullanimlarda beni oldukca rahatsiz ediyor. Bu yuzden genelde kulak içi tercih etmiyorum. Fakat AirPods Pro'nun uclari gayet makul bir derinlikte. Ses kalitesinden odun vermeden, konforlu bir kullanim imkani sagliyor.

Ürün 3 farkli boy kulaklık UC takimiyla beraber geliyor. Kulaklık, kulaginizdan dusecekmis gibi emanet durmuyor, kulak deliginize uygun olan UC ile birlikte kullanirsaniz gayet guzel bir sekilde kulaginiza oturuyor.

2. ses performansi
Oncelikle sunu soyleyeyim: Ben odyofil degilim; ayrica muzik dinlemekten ziyade gorusme yapmak amaciyla bu urunu aldim. O yuzden bu konuda cok fazla uzerine konusabilecegim bir argumanim yok. Gecesi gunduzu muzik dinlemek olanlar için $250 gibi bir butceye eminim ki cok daha iyi alternatifler vardir. Bu konuda soyleyebilecegim tek şey: Tum frekanslar gayet dengeli. Ses ne cok boguk ve bas agritan cinsten alt frekanslardan geliyor, ne de yirtici bir sekilde tiz. Dinlemeyi sevdigim sarkilari dinlerken keyif alabiliyorum. Benim için bu konuda soyleyebilecegim tek kriter bu açıkçası.

3. kullanim kolayligi (Utility)
Apple'in yazilim konusundaki basarisi beni her zaman etkilemistir. Donanim seviyesinde cihazlarin limitleri ve marjinleri her zaman az cok bellidir. Ancak bu tip urunlerde isin sihri genelde uzerinde kosan yazilimlarda yatiyor. Apple'in gurultu kesme (yazinin devaminda kisaca anc adiyla referans gosterecegim.) Secenekleri, beklentimin otesinde calisiyor.

Cihazda 3 farkli mod var. Anc acik, kapali ve transparent mod:
  • Anc acikken tahmin edebileceginiz gibi ortam gurultusu kesiliyor. Anc'nin calisma prensibini su sekilde ornekleyebilirim: Ornegin islek bir caddede yuruyorsunuz, araclarin ve insanlarin cikardigi tum gurultu kesiliyor. Sanki gece saat 04.00'de odanizda tek basinaymiscasina bir sessizlik saglaniyor. Ancak tam bu anda anlik bir gurultu olusursa ornegin trafikteki arac kornaya basarsa, anc bu tip sesleri engelleyemiyor. Bu AirPods'a ozgu bir sorun degil, anc teknolojisinin calisma prensibi geregi olusan dogal bir olgu.
  • Anc kapaliyken standart bir kulak içi kulakligin silikonu kulaginizi ne kadar izole ediyorsa ayni davranis gosteriliyor. Ekstra bir gurultu engelleme davranisi gorulmuyor.
  • Ucuncu ve beni gercekten etkileyen secenek ise transparent mod. Burada, Anc'nin tam aksine, kulakliktan duydugunuz sesin uzerine ortam sesi mikrofonlanarak ekleniyor. Ornek vermek gerekirse, aracimi surerken hem motorun devir sesini hem de telefondaki kisinin sesini rahatlikla aliyorum. Kisacasi, hiç kulaklık takmiyormus ve kulaklikta konusan kisi de ayni zamanda yaninizda konusuyormuscasina bir hissiyat sunuyor. Bu da ornegin trafikte hiç kulakligi cikarmadan guvenli bir sekilde gorusme yapabilmenize imkan sagliyor.
Bunun disinda guncel Apple isletim sistemleriyle birlikte sunulan bir diger ozellik spatial Audio. Spatial Audio ozelligi Surround benzeri bir ses uretiyor. Fakat statik bir Surround etkisinden ziyade ornegin kafanizi saga cevirdiginizde sol kulaginizla daha cok, sag kulaginizla daha az duymaya basliyorsunuz. Tipki gercek hayatta oldugu gibi. Eglenceli bir ozellik ancak olmazsa olmaz bir ozellik oldugunu dusunmuyorum.

Buraya kadar olan dusuncelerim genelde kulakligin fonksionalitesi uzerine olan olumlu goruslerimi yansitiyordu. Bu noktada begenmedigim bir ozellikten bahsedecegim. Kulakligin uzerinde kolayca erisebildiginiz haptic sensorlu bir dugme bulunuyor. Buna bir kez bastiginizda calan muzik duruyor; iki kez bastiginizda bir sonraki sarkiya geciliyor, UC kez bastiginizda da bir onceki sarkiya gecis yapiliyor. Bana gore en buyuk eksik -belki boyle bir ozellik vardir ancak benim bilgim olmayabilir, oyleyse vay halimize :)- açıkçası ben bu dugme ile volume kontrolu yapabilmeyi de isterdim. Ya da en azindan Apple bir opsiyon olarak bu tusun davranisini belli bir noktaya kadar programlanabilir yapabilirdi. Sesi kisip acmak için telefonumu ya da bilgisayarimi kullanmak hiç pratik degil açıkçası.

4. fiyat
Fiyat yaklasik $250 civarinda. Bu konuda olumlu konusamayacagim maalesef. Tamam Apple aksesuarlari "genellikle" sinifinin en pahali alternatifleri oluyor ama verdiginiz para karsiliginda aldiginiz tasarim ve kalite de rakipsiz oluyor. Ancak bu kulaklık ozelinde durum boyle degil. Bir kere AirPods, Apple cihazlar için bir mecburiyet degil, sonucta Bluetooth ile calisan ve ayni isi yapan bircok alternatifi var. Apple ozelinde calisan tek ozelligi spatial Audio ve bunun da devrimsel bir deneyim sunmasi ya da mukemmel bir verimlilik vaat etmesi gibi bir durum soz konusu degil. Hatta muhtemelen daha ucuza daha iyi ses kalitesi veya Anc'u olan modeller de eminim vardir. Tum bunlarin yanı sıra $250, Türkiye sartlari acisindan bana gore Apple'in en bu ürün uzerinde en ucuk fiyatlandirmasi.

5. ozet
Kotu degil. Ancak pahali. Bazi insanlar için performanstan ziyade kalite ve marka algisi daha onemlidir. Saygi duyarim; bir noktaya kadar ben de bu tipe dahil oldugumu dusunuyorum. Apple urunleri seviyor, almisken bu da Apple urunu olsun diyorsaniz bu kulaklık size gore.

Muzikle yatip kalkan biriyseniz yemin edebilirim ama kanitlayamam; bu paraya bundan daha iyi ses ureten bir seyler mutlaka vardir.

A noktasindan b noktasina giderken en hizli rotayi degil, parasiz rotalari secip 80km/h'i gecmeyen bir yapiniz varsa kesinlikle size gore degil. Sundugu Performans'ta sorun yok, problem fiyatlandirmada.

Burada yazdiklarim kesinlikle insanlari etiketleme amaciyla dusunulmus seyler degil. Sadece, bir fikri anlatirken en etkili ve pragmatik yolun ornekler uzerinden gitmek oldugunu savunan biriyim. Bu yuzden eger navigasyonda otobandan degil de hep mavi yoldan giden biriyseniz lutfen bana sovmeyin; niyetim kimseyi etiketlemek degil; ben de parayi kolay kazanmiyorum :)

Fotoğraf koyarsanız daha yararlı olabilir :)

İnceleme için teşekkürler. AirPods kulaklıklar hava için alınacak kulaklıklardan değil. Neredeyse 40 TL'den başlayıp 600 TL'ye kadar süper sahteleri alışveriş sitelerinde satılıyor.

Fotoğraf koyarsanız daha yararlı olabilir :)
Tesekkurler, ekledim 👍
İnceleme için teşekkürler. AirPods kulaklıklar hava için alınacak kulaklıklardan değil. Neredeyse 40 TL'den başlayıp 600 TL'ye kadar süper sahteleri alışveriş sitelerinde satılıyor.
Taklitler aslini yucelltir, 600 TL parayi sahtesine veren biri olsam imkanim oldugunda orijinaline de verirdim diye dusunuyorum :)

Kulaklık minik olmasa ses açma/kapama eklenebilirdi, biraz daha araştırınca bu işin ne kadar zor olduğu anlaşılıyor. Incelemeniz güzel olmuş. Hayırlı olsun :)

Merhaba, kendi kulaklığımın kasasında sararma gözlemledim. Sizde de var mı böyle bir durum? Ne kadar net görünüyor bilemiyorum ama kahverengimsi bir bölge oluşmuş...

IMG_4015.jpeg

Geri
Yukarı