Microsoft'tan gelen Trojan

kapllani

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar dün öğlen 16.48'de pc tarama yapmış arka planda kendi halinde windows 10'a geçtim yaklaşık 1 ay kadar önce format attırmışken hazır windows 10 kurdurtmuştum.
Windows 10'da virüsleri engellemek için windows defenderi ve pc'ye gelen güncellemeler oldu mu indirmek gerekiyormuş başta birkaç günde bir güncellemiştim sonra 1 haftaya kadar çıktı.
Bu güncelleme gelme süresi rahatça dolaşıyordum sitelerde tc kimlik felan da yazdığım oluyor bazen bir takım sitelerde kupon felan yaptığım için her neyse fazla uzattım.
Direkt olaya geçiyim. Bu 16.48'de taramış sağ altta saat ve tarih yazan köşenin hemen solunda duyurulara gelmiş not olarak daha yeni dikkatimi çekti. 3-4 uyarı birden windows defender
korunmuyor şimdi yeniden başlat gibisinden bir şey yazıyordu diğer uyarları daha incelemeden direkt başlattım yeniden başlatınca diğer gelen uyarılara da baktım ve birinde
trojan:win 32/dynamer!ac virüs tehdidi algılandı tarzında bir uyarı vardı tıkladım üstüne beni microsoftun ana sitesine attı go.microsoft.com attığı sitede o trojanla ilgili bir şeyler yazıyordu.
İngilizce otomatik çevir diyince saçma sapan çevirdi ama genel olarak aynı şey üzerinde duruyordu siber saldırı vs. tarzında kullanılıyormuş anladığım kadarıyla dün de ben tam o saatlerde microsoftun o resmi sitesinden uygulamalarım hata veriyor diye net frameworkun son sürümünü indirmiştim fakat zaten yüklüymüş pc'de win 10 güncelleştirmeleri yaptığında galiba onları da arada yüklemiş neyse ben windows defenderla taramaya başlattım detaylıca çok uzun sürceğe benziyordu yattım uyanana kadar biterdi anca ardından 2 virüsü buldu. Bir bu virüs ciddi yazıyordu bir de orta derece bir virüs buldu onları temizle dedim temizledi temizlendiğinden emin olmak için bir daha detaylı taratttım bir şey algılamadı.

Fakat hala emin olamıyorum şimdi silindi mi öylece ? Korkar oldum tc girmeye bilgisayarla ilgili her haltı bilirim sadece konu bu virüs işlerine girince anlamıyorum.

Adsız.png
Adsız2.png
adsız3.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Antivirüs tavsiyem Kaspersky'dır, Total Security 2016 sürümünü 1 aylık deneme sürümüyle aktif edip tarama yaparsanız içiniz rahatlayacaktır.

Defender Mıller'in de dediği gibi yetersizdir. Buldukları da ciddi demesine rağmen korkulacak düzeyde olmazlar genelde. Bilindik AV'lerden biri ile tarama yapabilir veya bulduğu zararlıyı virüstotalde taratıp ne kadar gerçekliği var öğrenebilirsin.

Geri
Yukarı