Microsoft'un kaynak kodlarına erişilirse ne olur?

Kaynak kodu denen şey, ayrı tutulan bir şey değildir.
Derlenmiş kodu teker teker decomplie etme derdinden kurtarıyor, bunun yanı sıra yapımcı firma kaynak kodunu da şifreleyebiliyor, C gibi diller şifrelemeden bağımsız decomplie edilemeyebiliyor bile.

Son düzenleme:

Muhtemelen çok dağıtık bir sistem kullanıyorlardır, tek bir yerde az sayıda kaynak koduna erişebilirsin. Ve kim bilir kaç tane güvenlik katmanı vardır. Bildiğimiz çoğu teknolojileri yapan bir şirketten bahsediyoruz neler vardır neler. Bie ihtimal girdin diyelim, ag analizi, performans analizi denetleyen bir uygulamaları - yapay zekaları - insan ekibi vardır direk patates olursun. Hadi bunları da aştın diyelim iki ihtimal ve kaynak kodlarını çalacaksıj veya virüs yükleyeceksin. Muhtemenlen dosya transfer hızına sınırlama getirmişlerdir bu aşamada yakalanırsın. Hadi bunu geçsen okadsr dosya, kod var kaç saat sürer kim bilir. Muhtmln yapamazdın. Virüs olayı için de bilmediğin bir şeye nasıl virüs yazılır aklım almıyor. Önce yazacağınız ortamı tanıman lazım diye düşünüyorum sonra da ona uygun, amacına uygun virüsü yazarsın. Sadece silme işlemi yapacak bir virüs desek kim bilir kaç sunucuda yedekleri vardır. Çok zor çok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elimiz de linux örneği var. Açık kaynak dezavantaj değil avantaj sağlar. Güvenlik açıkları daha hızlı kapatılır.

Elimiz de Linux örneği var. Açık kaynak dezavantaj değil avantaj sağlar. Güvenlik açıkları daha hızlı kapatılır.

Kanka öyle demiyorum bir senaryo oluşturdum.

Windows'un geliştirici ekibine bir virüs geliyor ve Windows kaynak kodlarını düzenleme yetkisi alıyor hackerlar ve virüs ekliyorlar dünyanın başına ne gelebilir?

GitHub mantığı herkeste kopyası var amigo

Son düzenleyen: Moderatör:
3 yıl önce XP'nin kaynak kodları sızdırıldı ve ulusal kanallar bile bundan bahsetti. Yer yerinden oynadı denilebilir.
Windows kernelini yani çekirdeğini çözen adam için gerisi teferruat değildir.
Kaynak koduna, yazılımlar ile zaten ulaşabiliyorsun ama sorun Windows'un Assemb.. dilinde olması.
Windows'un bir tür kriptosu diyebiliriz.
Windows'un kaynak koduna ulaşabilirsin, ancak tonlarca satır kodu Assemb.. ve C++'ya dönüştürmek kesinlikle kafa ve zaman ister.
Yine de ufacık bir şey elde etmek istersen ResHacker biraz merakını giderir.
Binary kodlarını görürsün bazen direk C++ ya da Assemb.'e kadar girebiliyor.

Kanka öyle demiyorum bir senaryo oluşturdum.

Windows'un geliştirici ekibine bir virüs geliyor ve Windows kaynak kodlarını düzenleme yetkisi alıyor hackerlar ve virüs ekliyorlar dünyanın başına ne gelebilir?
Ben sizi anladım hocam
Arkadaşlar hep gerçekçi bakmış. Siz biraz daha geyiğine sormuşsunuz

Microsoft'un borsa değeri aşırı düşer. Bilgisayar sektörü darbe alır. CIA, FBI ellerindeki güçle son hız operasyonlar düzenler. Microsoft'un tekrar toparlanması uzun sürer. Dolaylı olarak oyun sektörü etkilenir. Tüm ülkeler ABD'ye vatandaşlarımızın bilgileri tehlikede diyerek baskı uygulamaya çalışır. Biraz daha fantastik düşünürsek, küçük çaplı çatışmalar çıkar (Hemen linç etmeyin, ülke içi protestolar gibi). Sonra Apple eğer zekası varsa krizi fırsata çevirmek için yeni işletim sistemi çıkartır hava atar falan.

Sonunda herkes için kötü olur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…