Microsoft'un Kırılan Bel Kemiği: Windows 10

SpeLTura222

Hectopat
Daha fazla  
Yıl 20xx'i gösterirken gelen büyük haber beni fazlasıyla heyecanlandırmıştı açıkçası. Win 10 duyurulmuştu. Hatta güncelleme bilgisayarlara geldiğinde yakın bir arkadaşım benden önce kurmuştu Win 10'u. Daha doğrusu benden daha erken yükseltmişti bilgisayarını. Ona sorduğumda fazlasıyla büyük bir yenilik olduğunu felan söylüyordu. Ben de heyecanlandım ve o heyecanla yükselttim bilgisayarımı. E fazlasıyla güzele benziyordu. Ama yavaş yavaş ciddiye alınmayacak küçük sıkıntılar çıktı. En kolayı Cs Go oyunu tam ekran yapılmıyordu. Ne yapıp edip (zaten daha önce de paylaşmıştım CTR+ALT+F11) sorunu çözdüm. Sonrasında Win 10'a gelen ilk güncelleme ile Xbox eklentisi, benim gibi orta hatta yıla göre kötü denebilecek ekran kartlarını fazlasıyla kötü yönde etkilemişti. Sırf bu nedenle, e nasıl kapatacağımı daha doğrusu bu oyunlarda FPS düşüklüğüne neyin sebep olduğunu anlayamadığım için, tekrar tekrar format attım bilgisayarıma.

Sonrasında oyuna girdiğimde "Xbox bla bla bla" yazan bildirimi görünce , yanlış bir ifade olmazsa "BUNEE LAAAN!" dedim. E geç olsa da anladım sorunu. Her şey uzunca bir süre güzel giderken sağ altta bulunan wifi simgesi kayboldu. Ama yine önemsemedim. Microsoft Edge (İnternet Explorer' i tercih ederim açıkçası) hayatımda gördüğüm belki de en kötü tarayıcıydı. ( Bu sayfa görüntülenemiyor ) yazan fazlasıyla can sıkıcı bu hata yüzünden kaç kere sistem geri yükleme yaptığımı bilmiyorum açıkçası.

Hepsine tamam da, bir de baktım bu küçük hatalar birleşip, format atarak dahi düzeltemeyeceğim, can sıkıcı , hayat sömürgesi ve küçük olmaktan fazlasıyla uzak hatalara dönüştü. Ayarlarda Win7'ye dön yazısı beni rahatlatırken, denemelerim sonucu fazlasıyla büyük bir kazık yutmuş gibi oldum. Her neyse çok uzattım zaten. Sonuç olarak teşekkürler Microsoft, teşekkürler.

E kendi fikrim katılmak zorunda değilsiniz ama bana sorarsanız kesinlikle 600 Lirayı hak eden bir işletim sistemi değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gereksiz sayılabilecek tasarım güncellemeleri var, ve 1 yıl önceki sürüme destek vermiyorlar. Isınıp kapanıyor bilgisayarım, güncelleştiremiyorum ve sıfır kuruldu 8.1'den. Güncelleştirmeleri yapmaya zorluyorlar. 10240'ın (ilk sunulan Windows 10 sürümü) 8.1'den küçük tasarım değişiklikleri haricinde farkı yok. Format atmam gerekiyor ama soğutucuya rağmen yine kapanacak. Microsoft'un en büyük hatası. Beğenmeyenler çoktu ama 8.1 Windows 10'dan (en azından 10240'tan) daha iyi.

Yıl 20xx'i gösterirken gelen büyük haber beni fazlasıyla heyecanlandırmıştı açıkçası. Win 10 duyurulmuştu. Hatta güncelleme bilgisayarlara geldiğinde yakın bir arkadaşım benden önce kurmuştu Win 10'u. Daha doğrusu benden daha erken yükseltmişti bilgisayarını. Ona sorduğumda fazlasıyla büyük bir yenilik olduğunu felan söylüyordu. Ben de heyecanlandım ve o heyecanla yükselttim bilgisayarımı .E fazlasıyla güzele benziyordu. Ama yavaş yavaş ciddiye alınmayacak küçük sıkıntılar çıktı. En kolayı Cs Go oyunu tam ekran yapılmıyordu. Ne yapıp edip (zaten daha önce de paylaşmıştım CTR+ALT+F11) sorunu çözdüm. Sonrasında Win 10 ' a gelen ilk güncelleme ile Xbox eklentisi, benim gibi orta hatta yıla göre kötü denebilecek ekran kartlarını fazlasıyla kötü yönde etkilemişti. Sırf bu nedenle, e nasıl kapatacağımı daha doğrusu bu oyunlarda FPS düşüklüğüne neyin sebep olduğunu anlayamadığım için, tekrar tekrar format attım bilgisayarıma.

Sonrasında oyuna girdiğimde "Xbox bla bla bla" yazan bildirimi görünce , yanlış bir ifade olmazsa "BUNEE LAAAN!" dedim. E geç olsa da anladım sorunu. Her şey uzunca bir süre güzel giderken sağ altta bulunan wifi simgesi kayboldu. Ama yine önemsemedim. Microsoft Edge (İnternet Explorer' i tercih ederim açıkçası) hayatımda gördüğüm belki de en kötü tarayıcıydı. ( Bu sayfa görüntülenemiyor ) yazan fazlasıyla can sıkıcı bu hata yüzünden kaç kere sistem geri yükleme yaptığımı bilmiyorum açıkçası.

Hepsine tamam da, bir de baktım bu küçük hatalar birleşip, format atarak dahi düzeltemeyeceğim, can sıkıcı , hayat sömürgesi ve küçük olmaktan fazlasıyla uzak hatalara dönüştü. Ayarlarda Win7'ye dön yazısı beni rahatlatırken, denemelerim sonucu fazlasıyla büyük bir kazık yutmuş gibi oldum. Her neyse çok uzattım zaten. Sonuç olarak teşekkürler Microsoft, teşekkürler.

E kendi fikrim katılmak zorunda değilsiniz ama bana sorarsanız kesinlikle 600 Lirayı hak eden bir işletim sistemi değil.

Kesinlikle haklısın

Şahsen benim de en çok sorun yaşadığım Windows sürümü bu oldu. Hayatımda Windows 7'yi hiç kalıcı kullanmadım. 1-2 ay kullanmıştım ve dengesiz performans verdiği için Windows 8 kullanmıştım. Bana en stabil olan sürüm Windows 8.1 gibi geliyor. Çünkü o sürümde hiçbir hata yaşamamıştım. Şu an yeni bir bilgisayar kullanıyorum. Tek kelimeyle bir hatayı çözdükten sonra diğeri ortaya çıkıyor. Microsoft'un Windows 10'a atom işlemciler için yeni sürüm yayınlanmayacağını duyduktan sonra böyle şeyler olacağını tahmin etmiştim.

Windows 10 ve 7 kullandım. En az hata yaşadığım sistem 10.

Windows 10'u savunmuyorum ama inanılmaz kötü bir sistem değil ve neredeyse kaçışınız yok. Çoğu program Windows istiyor. Linux ise kesinlikle yeni başlayanlar için uygun değil. Bilgisayarı yeni öğrenen birisi cmd, bash vb ilgilenmez çünkü bilmez zaten.

Kullandığım Linux: Ubuntu 14.04/16.04

Windows 10'a geçtikten sonra 2 kez Windows 7'ye döndüm. Ama 1 buçuk yıldır neredeyse sorunsuz olarak Windows 10 kullanıyorum. Otomatik güncellemeleri devre dışı bırakınca sorun kalmıyor. Arada bir açıp gerekli güncellemeleri yapıp tekrar kapatıyorum. 600 lira konusunda haklısınız. Ben 60 liralık OEM kullanıyorum. Ama OEM olmasaydı ve 600 lira vermek zorunda olsaydım Linux kurardım.

Düşününce aslında tüm sürümlerin 8.1'e benzemediği ortaya çıkıyor. Bana gereksiz gelen güncellemeler de büyük ihtimal bilgisayarımı güncelleyemediğim için. Yani tasarım gittikçe güzelleşse de Microsoft'un zorlaması rahatsız edici.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı