Midas üzerinden altın almak mantıklı mı?

Sarraflar ve Kuyumcular derneği demek daha doğru.
İkincisi özellikle iki altın türünde işçilik ekleniyor satış fiyatlarına.
Cumhuriyet altını ve çeyrek altın.
Sanırım kuyumculardan 22 yada 24 ayar gram almak daha mantıklı, doğru mu anladım?

Bu arada Darphane Altın Sertifikasının arz talebe göre sürekli dalgalanması vs. çok saçmaymış gerçekten.
Tam olarak aynı şey değiller. Bankadan Türk lirası gibi bir fiat para ile altın aldığınızda banka sizin aldığınız kadar altını fiziksel olarak alıp kasaya koymuyor çünkü bu zor ve maliyetli bir süreç olurdu. Bunun yerine genellikle yurt dışındaki saygın kurumlardan altına dayalı türev sözleşmeler alıp satıyor.

Farkı, türev direkt piyasa fiyatları üzerinden işlem görürken sertifika bundan da bağımsız olarak arza ve talebe göre piyasadan kopuk davranışlar sergileyebiliyor.

Satarken kesinlikle Kapalıçarşı veya Tahtakale'ye gitmenizi öneririm, eğer çok uzak değilse alırken yine oraya gitmenizi öneririm. Çoğu kuyumcu satarken değil alırken asıl makas farkını koyuyor o yüzden hangi kuyumcudan aldığınızın çok büyük bir önemi yok.

Örneğin daha 1.5 ay önce 100 gram almıştım, serbest piyasa fiyatı 1970 TL'ydi.

Aldığım kuyumcu 2045'ten satıyor 2015'ten alıyordu.
Kapalıçarşı'da ise 2044'ten satılıyor 2040'tan alınıyordu. (Aynı gün dolar almak için Kapalıçarşıya gitmiştim, ondan biliyorum.)

Döviz almak ve satmak için Kapalıçarşı veya Tahtakale dışında hiçbir yere gitmeyin, makas farkı inanılmaz fazla.

Satarken kesinlikle Kapalıçarşı veya Tahtakale'ye gitmenizi öneririm, eğer çok uzak değilse alırken yine oraya gitmenizi öneririm. Çoğu kuyumcu satarken değil alırken asıl makas farkını koyuyor o yüzden hangi kuyumcudan aldığınızın çok büyük bir önemi yok.

Örneğin daha 1.5 ay önce 100 gram almıştım, serbest piyasa fiyatı 1970 TL'ydi.

Aldığım kuyumcu 2045'ten satıyor 2015'ten alıyordu.
Kapalıçarşı'da ise 2044'ten satılıyor 2040'tan alınıyordu. (Aynı gün dolar almak için Kapalıçarşıya gitmiştim, ondan biliyorum.)

Döviz almak ve satmak için Kapalıçarşı veya Tahtakale dışında hiçbir yere gitmeyin, makas farkı inanılmaz fazla.
İstanbulda yaşamıyorum, seneye falan yerleşirim İstanbul'a. O zaman kesin bu dediğinizi hatırlayacağım hocam, çok sağolun.

Sürekli alıyorsanız kuyumcular en iyisi. Neden dersen indirimli alma oranın çok daha fazla. Tam altın 17.500 17.400 her yerde 17.100'den aldım bugün. Hem esnafı tanıyorsun. Hem pazarlık imkanı oluyor.

Tabi sürekli aynı yerden alıyorum onun da etkisi var.

Geri
Yukarı