Mikron bellekli ekran kartları sorun yaratır mı?

Dopenian

Hectopat
Evet bir arkadaşımız RTX 2070 ekran kartında sorun yaşamış. Ve ekran kartı bellek markası Mikron imiş. Benimde RTX 2060 ekran kartım var ve onunda bellek markası Mikron. Bu marka iyi midir problem yaratır mı? Açıkçası arkadaşın konusunu görünce merak ettim.

Micron üretimi olması sorun çıkaracağı anlamına gelmez. Üretici markanın ismi daha çok ekran kartı belleklerinin teknik detayları hakkında yorum yapabilmemize yardımcı oluyor. Mesela aynı frekanstaki Samsung belleklerin gecikmeleri daha düşükken Micron veya Hynix marka belleklerin gecikmeleri daha yüksektir. Bu da performans farkına yol açmaktadır. Yine de aradaki fark ahım şahım olmayacağından çok takmayın derim. Overclock potansiyeli de Samsung'da bi' hayli fazlayken Micron veya Elpida marka belleklerde daha düşüktür.

Micron üretimi olması sorun çıkaracağı anlamına gelmez. Üretici markanın ismi daha çok ekran kartı belleklerinin teknik detayları hakkında yorum yapabilmemize yardımcı oluyor. Mesela aynı frekanstaki Samsung belleklerin gecikmeleri daha düşükken Micron veya Hynix marka belleklerin gecikmeleri daha yüksektir. Bu da performans farkına yol açmaktadır. Yine de aradaki fark ahım şahım olmayacağından çok takmayın derim. Overclock potansiyeli de Samsung'da bi' hayli fazlayken Micron veya Elpida marka belleklerde daha düşüktür.
Güzel açıklamışsınız. Teşekkür ederim. Benim OC ile aram yoktur. Yani bir sıkıntı yaşamam değil mi?

@Dopenian Şu an herhangi bir sorun yoksa kullanmaya devam edin. Arıza çıkarıp çıkarmayacağı markaya bağlı değil ve bunu görmenin bir yolu yok ancak normal şartlarda çağı geçene kadar bozulmaz.

@FurthestEagle Samsung B-die DDR4 belleklerde kullanılan çipin modeli. DDR4 piyasasının en iyisi diyebilirim. Ekran kartlarında sıralama yapmak gerekirse Samsung>Hynix≥Micron~Elpida diyebilirim. Farklı markalar da vardır elbette. Yaygın olarak bu şekilde. 2150-2200 arası görür büyük ihtimalle.

@FurthestEagle Samsung B-die DDR4 belleklerde kullanılan çipin modeli. DDR4 piyasasının en iyisi diyebilirim. Ekran kartlarında sıralama yapmak gerekirse Samsung>Hynix≥Micron~Elpida diyebilirim. Farklı markalar da vardır elbette. Yaygın olarak bu şekilde. 2150-2200 arası görür büyük ihtimalle.
Teşekkürler, peki 2000 MHZ den 2200 e çıkartırsam FPSlerde yüzde kaç artış görebilirim?

@FurthestEagle Deneyip görmek gerek. Elpida bellekler var RX 580'imde. Normalde 1750 MHz ve overclockla 1875 MHz üzerine çıkamıyor. Ben de gecikmelerle oynayıp onu 2000 MHz performansına çektim. Gecikmeleri düzgün ayarladığın takdirde %5~10 performans artışı sağlarsın.

@Dopenian Şu an herhangi bir sorun yoksa kullanmaya devam edin. Arıza çıkarıp çıkarmayacağı markaya bağlı değil ve bunu görmenin bir yolu yok ancak normal şartlarda çağı geçene kadar bozulmaz.
Anladım teşekkür ederim. Birkaç yerde Mikron bellekli ekran kartlarına OC yapılınca bozulduğunu gördüm. OC yapılmaz ise bir sıkıntı çıkmaz inşallah.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı