Milisaniyelik takılma sorunu

MANAVGATLI

Hectopat
Merhaba. 2 adet SSD ve 1 adet HDD'e sahibim. Sistemimde işlemci, RAM veya VRAM darboğazı söz konusu değil. Ama FPSciler iyi bilir, bu tarz oyunlarda milisaniyelik bile olsa fareyi çevirirken yaşanan droplar çok sinir bozucudur. Merak ettiğim konu şu, daha düşük sistem özelliklerine sahip olan bir bilgisayarda denediğimde, Ultra veya çok düşük grafik ayarları olması fark etmeksizin hiçbir şekilde takılma sorunu yaşamadım. Sistemimde Dual channel 16 GB 3000MHz RAM, R5-2600 ve GTX 1660SUPER mevcut. HDD 2 senedir bozuk ama depolama olarak kullanıyorum. Windows 120GB oyunlar 480GB SSD'de kurulu ve çift monitör kullanıyorum. Sizce sorun HDD takılı olduğu için mi yoksa bildiğiniz yaşadığınız başka bir sorun var mı?
Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
HDD çıkarıp deneyin eğer şüpheleniyorsanız. Tam sistem özelliklerinizi ve ısı değerlerini atın. Ve SSD sağlık testi yapın. DDU ile ekran kartı driverini kaldırıp tekrar kurun ve ekran kartında OC var ise kaldırın.

Sorun aynen bende de oluyor. 16 GB bellek olmasına rağmen hakkını veremediğini düşünüyorum. Bazen anlık takılma giriyor çıkıyor, bazen de 1-2 saniyelik belirgin bir şekilde donuyor. HDD ve SSD de test ettim aynen devam ediyor. Ben güncellemelerin bunu yapacağı kanaatindeyim. Ya Windows'ta problem var ya da BIOS, Chipset, ekran kartı güncellemelerini bekleyeceğim.

Bozuk HDD kullanılmasa bile takılı olduğu için işlemci vs. 'ye sıkıntı yaratabilir. Ayrıca çift monitör kullanımı da ekran kartına yük bindirebilir. Bu iki bileşeni kullanmayıp bir deneyin.

Bende ssd de benzer sorunlar yaşanmıştım sonra bozulduğunu fark ettim crystal mark testine tabi tutup değerlerin diskin olması gereken değerkerine yakın olup olmadığını kontrol edin. Bendeki adata su630 ssd de 500 mb okuma 5 mb a düşmüştü. 😅

Pubg ve Rainbow Six Siege'de başıma gelmişti. Pubg'yi veya Steam'i yönetici olarak çalıştırarak oyun içinde takılmalar, FPS droplardan kurtulmuştum.
Pubg grafik ayarlarında sadece Tam Ekran olduğundan emin olun.

Evet tam ekran zaten. Ne yani yönetici olarak çalıştırınca çözüldü mü? Yaşadığım takılmalar belkide çoğu insan fark etmeyecek düzeyde, 1 ms kadar sürüyo diyebilirim. Yukarı da sistemimi belirttim ama Ryzen 5 1600 işlemcili ve GTX 1060 6GB ekran kartlı olan bir bilgisayar her ayar da stabil bir şekilde çalışıyor. Hatta grafiklerin tümünü çok düşükten ultraya çekince bile kaliteli grafikler yüklenirken gram takılma olmuyor.

Evet tam ekran zaten. Ne yani yönetici olarak çalıştırınca çözüldü mü? Yaşadığım takılmalar belkide çoğu insan fark etmeyecek düzeyde, 1 ms kadar sürüyo diyebilirim. Yukarı da sistemimi belirttim ama Ryzen 5 1600 işlemcili ve GTX 1060 6GB ekran kartlı olan bir bilgisayar her ayar da stabil bir şekilde çalışıyor. Hatta grafiklerin tümünü çok düşükten ultraya çekince bile kaliteli grafikler yüklenirken gram takılma olmuyor.
Bende ve 2 arkadaşımda Pubg'de Rainbow Six Siege'de anlık takılalar Steam'i yönetici olarak çalıştırınca düzeldi. Son aylarda bilgisayar açılışında steam otomatik açılsın diye Steam'i yönetici olarak değil de oyunları yönetici olarak çalıştırıyorum.
Bu sorun varken Pubg'de MSI Afterburner ile ekran kartı kullanınımı inceliyordum. Ekran kartı kullanımı oyun ya da steam yönetici olarak çalışmadan önce ekran kartı kullanımı çok dalgalanıyordu.

Geri
Yukarı