Milli işlemci Çakıl başarılı olabilir mi?

@SideWinder bende de hata var. Keşke konunun başına oyun odaklı olmadığını yazsaydım. Çok araştırmayan insan var. Yazdıklarınızda haklısınız.
Ayrıca dünya pazarı şeklinde yanlış bir tabir kullanmışım. Dünyadaki diğer ülkeler de bu tür işlemciler üretirken bizim bu işlemcimiz onlarla yarışmak için yetecek mi?

Son düzenleme:
Kendi dergisinde tanıtım yaparken 2020 sonunda gis entegresi yapılarak silahlı sistemlerde gösterim yapılacağı söylenmiş. Planda erteleme mi oldu?
Evet pandemi sebebiyle 2022 birinci çeyrek civarında çıkabileceği tahmin ediliyor. Ben ileride uzay görevleri planlayabilirsek oralarda da bu tür yerli üretim işlemcilerin kullanabileceğini düşünüyorum. Ayrıca bu işlemcilerle kullanılabilecek bir işletim sistemi çekirdeği yazılabilirse de tadından yenmez. Tabi sadece tahmini olarak konuşuyoruz. Belki de eş zamanlı olarak CISC mimarisinde bir işlemci üzerine de çalışıyor olabilirler. Çünkü RISC ve CISC mimarilerinin özellikleri CISC mimari işlemcilerde bulunabiliyor.

@SideWinder Aselsan zamanında ilkleri başarmış bir firma. Ben onlara güveniyorum. İlk cep telefonunu üreten 9 firmadan birisi Aselsan ve Aselsan 1919'un hikayesini okumak isterseniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Tek çekincem siyasete bu işin alet edilmesi.

Son düzenleme:
@SideWinder Aselsan zamanında ilkleri başarmış bir firma. Ben onlara güveniyorum. İlk cep telefonunu üreten 9 firmadan birisi Aselsan ve Aselsan 1919'un hikayesini okumak isterseniz:

Yapılır ve yapılıyor zaten arkadaşlar. TUSAŞ, ASELSAN, HAVELSAN, TUBİTAK... Buralarda deli gibi AR-GE çalışmaları yürütülüyor. Üstelik bunlar 3 4 senelik işler değil. En yeni çalışmanın en az 10 - 12 senelik mazisi vardır.

Savunma sanayinde kullanılan mikroişlemciler, entegreler ya da FPGA tipi sistemler bellidir. Bu sistemlerin ithal olması hem sizin tasarım noktasında elinizi kolunuzu bağlar.

Bu nedenle bu tür yerli üretimler kıymetlidir.

Ayrıca dünya pazarı şeklinde yanlış bir tabir kullanmışım. Dünyadaki diğer ülkeler de bu tür işlemciler üretirken bizim bu işlemcimiz onlarla yarışmak için yetecek mi?

Bilemiyorum. Yani STM32 var mesela. Son kullanıcı nezninde STM32 gibi platformlar ile yarışması zor. Ama savunma sanayinde yarışabilir, hatta geçebilir.

Ben STM32 ile devreler tasarladım ve bunlardan birisi de H7 tabanlı uçuş kontrol kartıydı. Bu kartın en önemli kısımlarından birisi HAL mesela. HAL kısaca araca taktığınız sensörlerle, işlemcinin ve belleğinin iletişim kurabilmesini sağlayan bir ara katman/kod. Sürücü gibi yani ama low-level.

Mesela STM32'nin HAL kütüphaneleri zengin. Kendin yazmak istesen bile kaynak bulursun. Ama atıyorum, Çakır işlemcisi için bir iki kişi tek başına yapamaz bunları.

Son kullanıcı başka bir dünyadır. Orada sadece ürün yetmez, satış sonrası destek, kütüphane ve kodlar, dökümantasyon, topluluk da önemlidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı