Mimarlık, tasarım ve 3D render için laptop önerisi

Sneero

Kilopat
Daha fazla  
Bugüne kadar tasarım/render işleri için Casper NB C900 ile kullandım. Kötü bir bilgisayar olsa da bir şekilde işimi gördü. Şimdi kullanılamaz durumda olduğu için yeni bilgisayar almam gerekiyor. Fakat bütçem yok denecek kadar az diyebilirim. İşsiz olduğumu düşünerek ve kullandığım bilgisayarın Casper C900 modelini hesaba katarak en kötü kullandığım bu sistemde minimum maliyette tavsiyede bulunur musunuz?

Casper özellikleri şunlar idi:
Ekran kartı: GTX 1050.
RAM: 8 GB.
İşlemci: i7 7700 HQ

Tasarım render için idare ettiğim sistemin özellikleri bunlardı. Tasarım/Render dendiğinde çok yüksek meblağda sistemler dolaşıyor. Onlara çıkabilmemin imkanı yok. En kötü bu sistem düzeyinde minimum fiyatta olacak laptop önerilerinizi bekliyorum.
Ayrıca şunu belirtmek isterim ki elimde sağlam "MSI A68HM-E33 anakart ve üzerinde AMD Athlon X4 860k işlemci var. PSU, RAM ve ekran kartım eksik. Eğer daha mantıklı olursa laptop almak yerine bu anakartına ilave sistem toplama opsiyonum olabilir. Bilmiyorum bir opsiyon olarak görülür mü? Bu noktada sizlerden akıl bekliyorum. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun oynamıyorsan Macbook Pro.
Ekran kartinin tek islevi oyun mu saniyorsunuz?

Bugüne kadar tasarım/render işleri için Casper NB C900 ile kullandım. Kötü bir bilgisayar olsa da bir şekilde işimi gördü. Şimdi kullanılamaz durumda olduğu için yeni bilgisayar almam gerekiyor. Fakat bütçem yok denecek kadar az diyebilirim. İşsiz olduğumu düşünerek ve kullandığım bilgisayarın Casper C900 modelini hesaba katarak en kötü kullandığım bu sistemde minimum maliyette tavsiyede bulunur musunuz?

Ekran kartı: GTX 1050.

Tasarım render için idare ettiğim sistemin özellikleri bunlardı. Tasarım/Render dendiğinde çok yüksek meblağda sistemler dolaşıyor. Onlara çıkabilmemin imkanı yok. En kötü bu sistem düzeyinde minimum fiyatta olacak laptop önerilerinizi bekliyorum.
Ayrıca şunu belirtmek isterim ki elimde sağlam "MSI A68HM-E33 anakart ve üzerinde AMD Athlon X4 860k işlemci var. PSU, RAM ve ekran kartım eksik. Eğer daha mantıklı olursa laptop almak yerine bu anakartına ilave sistem toplama opsiyonum olabilir. Bilmiyorum bir opsiyon olarak görülür mü? Bu noktada sizlerden akıl bekliyorum. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Eğer sistemi tasimaniz gerekmiyorsa ayni bütçeye cok daha iyi performans alirsiniz Masaustu ile. Bütçeniz nedir?

Oyun oynamıyorsan MacBook Pro.

MSI'nin render laptopları da var ancak çok pahalılar MacBook daha uygun. Ayrıca istersen MacBook'a Windows yükleyebilirain.

Hmm bu kadar az bütçeyle hangi MacBook Pro?

ekran kartı: GTX 1050.

Bütçeniz az, laptop yerine sistem toplasanız daha iyi olabilir. Ortalama bir bütçe belirtin daha iyi olur.

Ekran kartinin tek islevi oyun mu saniyorsunuz?

Eğer sistemi tasimaniz gerekmiyorsa ayni bütçeye cok daha iyi performans alirsiniz Masaustu ile. Bütçeniz nedir?
Çok ani geliştiği için henüz bir bütçe belirleyemedim. İşsiz durumdayım aynı zamanda. 10-12k arasında düşünüyordum kafamda ama fiyatların inanılmaz uçtuğunu görüyorum. Olabilecek minimum maliyette diye düşünün siz. Bundan aşağısı kurtarmaz dediğiniz yerde artık oluruna bakacağım. Sizin yapacağınız yönlendirmelerle ben şartları ne kadar zorlamam gerektiğini düşüneceğim artık. Dediğim gibi minimum maliyette Casper C900 ile iş gördüm yıllarca onu hesaba katarak fikir verebilirseniz çok memnun olurum

Hmm bu kadar az bütçeyle hangi MacBook Pro?

Bütçeniz az, laptop yerine sistem toplasanız daha iyi olabilir. Ortalama bir bütçe belirtin daha iyi olur.
Normalde 10-12k olarak düşünüyorum ama olurunu bilmiyorum şu an ki düzende. 20 lere çıkmamın imkanı yok gibi

Çok ani geliştiği için henüz bir bütçe belirleyemedim. İşsiz durumdayım aynı zamanda. 10-12K arasında düşünüyordum kafamda ama fiyatların inanılmaz uçtuğunu görüyorum. Olabilecek minimum maliyette diye düşünün siz. Bundan aşağısı kurtarmaz dediğiniz yerde artık oluruna bakacağım. Sizin yapacağınız yönlendirmelerle ben şartları ne kadar zorlamam gerektiğini düşüneceğim artık. Dediğim gibi minimum maliyette Casper C900 ile iş gördüm yıllarca onu hesaba katarak fikir verebilirseniz çok memnun olurum.

Normalde 10-12K olarak düşünüyorum ama olurunu bilmiyorum şu anki düzende. 20'lere çıkmamın imkanı yok gibi.

Ne kullanacağınıza bağlı biraz. Mesela GPU bazlı render almayacaksanız CPU ve RAM üzerine daha çok para harcamanız mantıklı olur. Son dönemde artık tüm programlar GPU'dan faydalanıyor ama illa maksimum GPU olmak zorunda değil. Mesela örnek vermek gerekirse, oyunlar için modelleme ve texture yapıyorsanız CPU ve RAM daha öncelikli olur. Yüksek çözünürlüklü ve cok fazla Frame'den oluşan render alıyorsanız GPU'nun önemi de artıyor. Ben sizin durumunuzda olsam 2.el olarak, Ryzen 7 2700 veya üzeri bir CPU 32 GB DDR4 RAM'li bir sistem toplarım veya hazır satan varsa alırım. Geriye kalan paraya göre GPU düşünürüm. Geçen yıla kadar tüm freelance işlerimde Ryzen 7 2700 32 GB DDR4 ve GTX 1660 Ti olan bir sistem kullanıyordum. Çok fazla render almıyorum o yüzden GPU konusunda pek bir sıkıntım olmadı. Burada şöyle bir durum var. Mesela CPU ve RAM'lere az para harcadınız ve GPU'ya yatırım yaptınız. Fakat siz kompleks modeller ve sahneleri hazırlarken CPU ve RAM'den faydalanacaksınız. E sahneleri veya assetleri olustururken PC bir noktadan sonra sürekli kasmaya başlayacak, o zaman GPU'nun da bir anlamı kalmayacak.

Ne kullanacağınıza bağlı biraz. Mesela GPU bazlı render almayacaksanız CPU ve RAM üzerine daha çok para harcamanız mantıklı olur. Son dönemde artık tüm programlar GPU'dan faydalanıyor ama illa maksimum GPU olmak zorunda değil. Mesela örnek vermek gerekirse, oyunlar için modelleme ve texture yapıyorsanız CPU ve RAM daha öncelikli olur. Yüksek çözünürlüklü ve cok fazla Frame'den oluşan render alıyorsanız GPU'nun önemi de artıyor. Ben sizin durumunuzda olsam 2.el olarak, Ryzen 7 2700 veya üzeri bir CPU 32 GB DDR4 RAM'li bir sistem toplarım veya hazır satan varsa alırım. Geriye kalan paraya göre GPU düşünürüm. Geçen yıla kadar tüm freelance işlerimde Ryzen 7 2700 32 GB DDR4 ve GTX 1660 Ti olan bir sistem kullanıyordum. Çok fazla render almıyorum o yüzden GPU konusunda pek bir sıkıntım olmadı. Burada şöyle bir durum var. Mesela CPU ve RAM'lere az para harcadınız ve GPU'ya yatırım yaptınız. Fakat siz kompleks modeller ve sahneleri hazırlarken CPU ve RAM'den faydalanacaksınız. E sahneleri veya assetleri olustururken PC bir noktadan sonra sürekli kasmaya başlayacak, o zaman GPU'nun da bir anlamı kalmayacak.
Anladım peki misal Ryzen 7 2700 li sistem için uyumlu anakart ekran kartı vesaire faydalanabileceğim siteler var mı bu hususta? Bu noktada baya acemi kaldım. Yıllar evvel eksen idi sanırsam oradan topluyordum şimdi ne nereden toplanır uyumlu olan nelerdir bilmiyorum

Anladım peki misal Ryzen 7 2700'li sistem için uyumlu anakart ekran kartı vesaire faydalanabileceğim siteler var mı bu hususta? Bu noktada bayağı acemi kaldım. Yıllar evvel eksen idi sanırsam oradan topluyordum şimdi ne nereden toplanır uyumlu olan nelerdir? Bilmiyorum.

İşlemci güncel olarak satılmadığı için hazır sistem toplama sitelerinde bulmak zor. Google üzerinde uyumlu parçaları aratabilirsiniz. Ryzen 2700 ve B450 anakart, Corsair Vengeance RAM'ler uyumluydu. Dediğim gibi yani hazır sistem satan varsa 2.el alınabilir. Yoksa parçalar tek tek toplanabilir. Bütçenize göre R7 2700 üzeri bir işlemci de olabilir. R7 2700 8/16 çekirdek olması çoğu programda iyi performans veriyor. Mümkünse 32 GB bellek. GPU konusunda da NVIDIA tercih edilirse iyi olur.

Geri
Yukarı