Minecraft incelemesi

Biraz oyuna hakimsen Dragon kesmekten kolay bir şey yok. Öyle söyleyeyim. Oynayanların çoğu bunu bilmiyor. Ben de luser izleyerek kendimin noobluğunu öğrenmiştim.

Luser severim hocam, fakat farmları koymamamın sebebi son 1 yıl içinde farmlara hakim olmaya başladım. Fazla bilgim olmadığı için, bilmediğim konu hakkında boş konuşmak istemedim.

Biraz oyuna hakimsen Dragon kesmekten kolay bir şey yok. Öyle söyleyeyim. Oynayanların çoğu bunu bilmiyor. Ben de luser izleyerek kendimin noobluğunu öğrenmiştim.

Ayda yılda bir giriyorum zaten, ek olarak farm falan yapmadan zevkine oynuyorum sadece. Gözleri bitirmeme az kaldı zaten.

Selamlar, iyi forumlar. Önceki yaptığım liste kısaydı bu yüzden daha uzun bir inceleme yapcağım.

Oyun: Minecraft.
Kaç yıldır oynuyorum: 8 sene.
Kaç yıl Online oynadım: 4 sene.

Kısa bilgileri verdiğime göre asıl incelemeye geçeyim. Minecraft 2009 yılında Markus Persson Notch tarafından yazıldı. Oyunun ilk resmi sürümü 1.0.0'dır.
Ben oyunu oynarken, sürümü tahminen 1.7.2 sürümüydü? 1.8.9 sürümünden sonra oyun; Microsoft'a satıldı. Microsoft'a satıldıktan sonra oyuncuların bazıları bu duruma tepki gösterdi.

Benim incelemem:

Oyunu ilk oynadığım günü hatırlıyorum. Bayağı bir eğlenmeme karşı oyunu yıllardır izliyordum. Gittiğim misafirlikte benden yaşça büyük Anıl abi dediğim abim bana bilgisayarı bıraktı ve odadan ayrıldı. Oyunu ilk defa oynayacağım için heyecanlıydım.

1 sene sonra ise ilk bilgisayarım hediye edilince, ilk yüklediğim oyun Minecraft olmuştu. Yıllarca 1.7.2, 1.8 ve 1.8.9 oynadım. Oyun satıldığı için 1.9'a bile geçmedim. Bir süre sonra merak edip 1.9'a girdim. Fazla çeşitlilik yok diye yine aylarca eski sürümlerde devam ettim. Fakat benim bilmediğim şey, Launcher'da en son 1.12. 2 olduğu için oyunun son sürümü 1.12. 2 zannediyordum. Yeni bir Launcher'a geçince oyunun en son sürümünün 1.14. 4 olduğunu gördüm. Merak edip girdim ve çok güzeldi. O günden sonra da çıkan tüm snapshotları bile yedim, bitirdim.

Oyun incelemesi:

Oyuna ilk başladığımda 2 GB RAM'i bulanan ve o zamana göre bile ortanın düşüğü denilen bir bilgisayarda rahat 200 FPS'yi geçtiğini hatırlıyorum. Fakat şimdi 8 GB RAM'i bulunan bir bilgisayarda bile oyun 150 FPS'ye yakın veriyor. Minecraft gibi bir oyunun bu kadar yüksek sistem istemesi eski bir bilgisayara sahip olan kişiler için bir çile.
Oyuna 1.9 güncellemesi ile elitra denilen ve uçmamızı sağlayan bir eşya gelmişti. Oyunun artı yanları:

+Müzikleri güzel, mağara müziği hariç tabii ki de.
+Oynanış çok kolaylaştırıldı, fakat dengelemeye çalışıyorlar.
+Çok güzel güncellemeler getiriliyor.
+Oyunun bazen sıktığı tarafları oluyor ama sıkıntınızı giderebileceğiniz çokça seçenek var.
+Tüm yaş gruplarının oynayabileceği bir yapıya sahip.
+Eskiye göre oyunun daha gerçekçi olması isteniyor.

İşte oyunun eksi tarafları:

-Java optimazyonu kötü. ( @Samotne Ciasteczka ).
-Oyundaki en büyük sorun oyunda bosslar çok az.
-End çok boş.
-Eğer yaratıcılık konusunda pek iyi değilseniz fazla sıkabilir.
-Oyunun Türkiye'de çok oyuncusu olmasına rağmen hala € üzerinden satılması.
-Oyunun size göre değil ezbere göre ilerliyor. Örnek vermek gerekirse, oyun bittiğinde üzerinizde netherite zırh ve son güç büyülü kılıç var. Oyun, oyunun başında canlandırdığı aynı canavarları canlandırıyor. Terraria oyununda bu soruna şahane bir çözüm getirilmiş. Siz ne kadar gelişirseniz oyun size daha zor düşmanlar gönderiyor.
-Çok fazla emeğiniz olduğu evde zalim creeperlar arkanızda beliriyor.
-Büyü masasında 30 seviyelik büyüler çok yetersiz.

Arkadaşlar, inceleme bitti. Yapabileceğim en iyi inceleme bu, eğer keyfim yerinde olursa bu gün 2-3 tane daha böyle inceleme yapabilirim.
Eksilerini kaldırabilecek modlar var onları yüklemek mümkün.

Yeni konular

Geri
Yukarı