Minecraft Sunucusu Kurmak

İşletim sistemi
Windows 10

Hooiser

Hectopat
Merhabalar bu sıkıcı karantina döneminde arkadaşlarımla maziye dönmek için Minecraft sunucusu kurmak istiyorum. Fakat birkaç sorun var. Birincisi Hamachi kullanmak istemiyorum yapmam gereken nedir? İkincisi özelliklerim yeterli mi? (Özelliklerim 70 Mbps download 45 Mbps upload i7 9750H 2.4-4.5 GHz 6 Core 12 thread 8 GB 2400MHz RAM GTX1650) bu özellikler yeterliyse kaç kişiye kadar yeterli olur? Ortalama 10 kişi başlamayı düşünüyorum. (Son sürümde modsuz bir şekilde oynamayı planlıyoruz.)

Merhabalar, geçenlerde birkaç arkadaş otururken aklımıza 10 15 kişi Minecraft sunucusu kurmak geldi fakat aklımızı takılan birkaç soru oldu. Birincisi Hamachi'siz nasıl server kurabilirim? İkincisi sistemim ve internet özelliklerim yeterli olur mu? (Sistemim Intel Core i7 2.4-4.5GHz 6 Core 12 thread 8 GB RAM 2400MHz GTX 1650 internetim 70Mbps dowNLOAD-45MBPS upload). Üçüncüsü 10 15 kişi oynayamayacak olsak bile kaç kişi oynayabiliriz Not: Aternos kullanmayı en son seçenek olarak görüyoruz sebebi ise lag sorunu yaşamamız.
Ben aternos kullanıyorum ve saat 7 ile 12 arasında olmuyor. Onun dışında takipteyim bende server kurmak istiyorum.

Hocam sunucuya verilen rami arttırmak için kodun neresini değiştirmek gerekiyor?
.bat dosyasının içindeki kodda;
Kod:
java -Xms6G -Xmx8G -XX:+UseConcMarkSweepGC -jar sunucu.jar
"-Xms6G" kısmını değiştirmelisin. Mesela 4GB vermek için "-Xms4G" yazmalısın.
"-Xmx8G" ise sunucunun kullanabileceği maksimum ram değerini ifade eder.

Sunucuyu kendi bilgisayarından hostlayarak portlu olarak açabilirsin.

1- Masaüstünde klasör aç.

2- Klasörün içine hangi sürümde sunucu açmak istiyorsan ona uygun bir Spigot yüklemelisin.
Bu link yardımcı olabilir: Get Bukkit | Download CraftBukkit 1.15.2 | Download Spigot 1.15.2

3- İndirdiğin spigot dosyasını masaüstünde açtığın klasöre at. İsmini "sunucu" olarak değiştir. (sunucu.jar)

4- Sunucunu daha hızlı başlatabilmek için bir kısayol oluşturacaksın. Bu gerekli bir aşama değil ama yardımcı olacaktır. Açtığın dosyada yeni bir metin belgesi aç ve içine şu kodu yaz:
Kod:
Kod:
@Echo off
java -Xms3G -Xmx6G -XX:+UseConcMarkSweepGC -jar sunucu.jar
pause
Sunucuya bu kodda maksimum 6GB ram verdim. Sana 2 GB kalıyor ama sunucuda ağır şeyler yapmazsanız bu 6GB ram'in 3-4 GB'ını harcar.

5- Daha sonra bu metin belgesinin uzantısını .bat olacak şekilde kaydet ve çalıştır.

6- Karşına sunucunun konsolu çıkacak, ilk kez çalıştırınca biraz bekle ve yazılar bitince konsolu kapat. Klasörün içinde oluşan eula.txt'yi aç ve içerisinde yazan "eula = FALSE" ifadesini "eula = TRUE" yap.

7- .bat dosyasını tekrar çalıştır. Karşına çıkan sunucunun konsolu olacak. Oradan komutlar verebilir, kendini op yapabilirsin.

8-Sunucu premium olmayacaksa klasördeki "server.properties" metin dosyasını aç ve "online-mode = true" ifadesini "online-mode = false" yap.
1- Öncelikle IP'ni öğrenmen lazım. Bu site yardımcı olabilir; IP Sorgulama - IP Adresi Sorgulama ve IP No Bul

2- Çıkan IP'yi direk olarak kullanma. Sunucu dosyasındaki "server.properties" metin dosyasını aç.

3- Daha sonra bu metinde "server-port=" yazan kısmı bul.

4- Karşısında yazılan sayıyı kopyala. Bu sayı genelde 25565'dir. Bu sayıya Port denir.

5- Üstte verdiğim siteden aldığın IP ile bu portu arasında : (iki nokta) olacak şekilde birleştir.

Örneğin; IP'n 123.123.123.123 ve metinden aldığın port 25565.

Sunucunun IP'si;
123.123.123.123:25565
olur.

Ya da bunların hiçbiri ile uğraşmayıp internetten vps sunucu kirala. Size yetecek bir sunucunun 35-40 TL gibi bir maliyeti olur aylık. Para biriktirip alırsınız.
Yardıma ihtiyacın olursa yaz.

Kendi bilgisayarınızı bir sunucu olarak kullanabilirsiniz. Youtube'a "Minecraft Portlu Sunucu Açma" diye yazarsanız çıkan videoları izleyerek öğrenebilirsiniz. Java dosyası indirip internet arayüzü sayfanızdan (örn: 192.168.1.1) port açarak bağdaştırabilirsiniz.

Merhabalar bu sıkıcı karantina döneminde arkadaşlarımla maziye dönmek için Minecraft sunucusu kurmak istiyorum. Fakat birkaç sorun var. Birincisi Hamachi kullanmak istemiyorum yapmam gereken nedir? İkincisi özelliklerim yeterli mi? (Özelliklerim 70 Mbps download 45 Mbps upload i7 9750H 2.4-4.5 GHz 6 Core 12 thread 8 GB 2400MHz RAM GTX1650) bu özellikler yeterliyse kaç kişiye kadar yeterli olur? Ortalama 10 kişi başlamayı düşünüyorum. (Son sürümde modsuz bir şekilde oynamayı planlıyoruz.)

Can I host a Minecraft Server? bu web sitesinde Minecraft'ta kaç kişiye kadar sunucu açabilceğinizi gösteriyor. Uploadın çok iyi ama RAM'in az. Muhtemelen 100 kişiye kadar rahatlıkla açar lagsız. Genellikle port yönlenirme olayları var bunun için. İlle de statik IP'ye ihtiyacın yok. Ben dinamik IP ile açabiliyorum, sadece CGN olayının içinde olma, 1Mbps uploadla 1.16.5'de 3 kişiye kadar açabiliyorum, sen rahat oynarsın. Sadece pingi hesaplamak istersen CTRL + Alt + Delete tuşuyla görev yöneticisine girip Wi-Fi seçeneğine gelip kaynak izleyiciden arkadsaşının IP'sini görüntüleyebilir ve ne kadar ping aldığına bakabilirsin. Genellikle ping senin arkadaşının yaşadığı yerle bağlantılı. Ben Erzincan'dan Türk Telekom Ankara veri merkezine 19 ms'de bağlanıyorum, arkadaşım da bana bağlanabilmesi için o da aynı veri merkezini izliyor ve port yönlenidirme gerçekleşmiş. İstersen DNS kullan ama kullanmayadabilirsin, fark etmez. Sunucu işini büyütmek istersen de Google Domains'den ya da GoDaddy'den domain alabilirsim. İşte burada statik IP'ye ihtiyacın var. Port yönlendimeyi bilmiyorum diyorsan onu da 2. mesajda anlatayım.

Port yönlendirme için modeminizin arayüzüne ulaşabilmeniz lazım. Modeminizi internetten aratarak ya da bilgisayarınızın arama yerine CMD yazıp yönetici olarak çalıştırın ve ipconfig yazın. Orada bağlı olduğunuz internet adaptörünün ayrıntıları yazıyor. Ben Wi-Fi kullandığım için Wi-Fi olan kısmı beni ilgilendirir. Sen 0 sorun istiyorsan Ethernet'le bağlan, orada IPv4 adresi yazar. O IPv4 adresi senin yerel ağda kullandığın IP'dir (herkeste aynıdır bu arada, saklamak bir şey değiştirmez. Sadece genel ağ olan IP gizli kalması gerekir) O IPv4'ü bir yere yaz, unutma sonra Default Gateway yazan yeri muhtemelen 192.168.1.1'dir. Onu web tarayıcına yaz, sonra sana şifre ve kullanıcı adı gelir. Genellikle modemin arkasında yazar, değiştirilmediyse yazmazsa internetten bakabilirsin modeminin modelini yazıp. Neyse, oradan port yönlendirme sekmesini ya da seçeneğini bulup port yazan yere 25565 olan Minecraft portunu IP yazan yere not ettiğin IPv4 adresini (yerel olanı yalnız dikkat et) ve kural kısmında TCP ve UDP'yi her ikisini de seçmeni öneririm yoksa her ikisi de ayrı ayrı yap. Muhtemelen ad ister, onu da istediğin her şey yapabilirsin. Yapamazsan internette yapımları var ama port yönlendirmeden oluyor, port tetikleme 2. seçenek. Arkadaşın bağlanamaz ise de güvenlik duvarıyla alakalıdır, oradan kural ekleyebirisin onu da bu videodan yapabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Port açık mı diye bakman için ilk önce sunucuyu açman gereklidir, port açık mı diye bakmak için internete port açık mı yazarsan ve portunu yazarsan bakabilirsin. İyi şanslar. Sesli okumanı öneririm anlaşılması için. Muhtemelen metin uzun diye ilk önce göz gezdireceksin, internette videoları var ama kanser ediyor. Burada yapman gereken her şey var, aklına bir şey takılırsa sor. Umarım hala aktif bir kullanıcısındır.
Dinamik IP ile de port açilabilir, sadece CGN dediğimiz havuzun içinde olmasın.
Ben açabiliyor. IP'im dinamik zaten CGN nasıl anlaşılır diyorsan da modem arayüzünde yazan genel ağ IP'in ile IP sorgulama sitelerindeki IP farklı ise CGN'dir.

Merhabalar, geçenlerde birkaç arkadaş otururken aklımıza 10 15 kişi Minecraft sunucusu kurmak geldi fakat aklımızı takılan birkaç soru oldu. Birincisi Hamachi'siz nasıl server kurabilirim? İkincisi sistemim ve internet özelliklerim yeterli olur mu? (sistemim Intel Core i7 2.4-4.5GHz 6 Core 12 thread 8 GB RAM 2400MHz GTX 1650 internetim 70Mbps download-45Mbps upload). Üçüncüsü 10 15 kişi oynayamayacak olsak bile kaç kişi oynayabiliriz not: Aternos kullanmayı en son seçenek olarak görüyoruz sebebi ise lag sorunu yaşamamız.

Tam emin değilim hocam ama modlu kuracaksanız RAM sıkıntı çıkarabilir. Onun dışında klasik vanilla falan ise gayet yeterli. Ayrıca Aternos tavsiye etmem modem portunuzu kullanarak oluşturmanız daha doğru olacaktır.

.bat dosyasının içindeki kodda;
Kod:
java -Xms6G -Xmx8G -XX:+UseConcMarkSweepGC -jar sunucu.jar
"-Xms6G" kısmını değiştirmelisin. Mesela 4GB vermek için "-Xms4G" yazmalısın.
"-Xmx8G" ise sunucunun kullanabileceği maksimum ram değerini ifade eder.
Hala farkını anlamadım. Xms ve Xmg farkı nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı