Minecraft sunucusu nasıl açılır?

Uzun yıllar bu işle uğraşmış ve bıkmış biri olarak birkaç bir şey ekleyeyim.

Amacınıza göre değişir. İlk başta arkadaşlarınızla oynayıp ufak bir şeyler mi yapmak istiyorsunuz? Yoksa biraz daha büyüyüp, gelişmiş sistemler ekleyip, VIP gibi paketler satarak açtığınız bu sunucudan para mı kazanmak istiyorsunuz? Sadece belirli bir modda mı açmak istiyorsunuz? Mesela sadece Faction sunucu. Veya Faction + SkyWars. Veya hepsi bir arada, Hub gibi. Hub sunucu zor olacaktır tabi hiç bilmiyorsanız.

Bu iş epey ayrıntılı, dikkatli işlenilmesi, üzerine çalışılması, emek ve zaman harcanması, ek olarak kesinlikle tonlarca bilgi öğrenilmesi gereken bir iş. Tüm bunlar amacınıza bağlı olarak değişecektir ancak ciddi anlamda yorucu bir iştir. İşi bilenlerle çalışmanız çok daha mantıklı ancak o da ekstra maliyet demek. Haritası ayrı, çalışma ekibi ayrı, eklentileri ayrı, optimizasyonları ayrı, konfigürasyonları ayrı, maliyeti ayrı, bugu/açığı ayrı, bot saldırıları ayrı, oyuncu kitlesi ayrı kısaca bir sürü konu var ilgilenmeniz gereken. Gözünüzü korkutmak gibi olmasın ancak bu işi ciddiye alıp yapacaksanız bunlara hazırlıklı olmanız gerekli.

Arkadaşların da dediği gibi, yerli/yabancı birçok Minecraft sunucu açma yani hosting siteleri var, eklentiler hazır gelmekte. Tabi bu eklentilerin içeriğini, kalitesini çok bilemiyoruz bunu biraz sizin araştırmanız gerekli. Fiyat/performans olarak hangi hosting sitesi uygunsa ona yönelirsiniz. Ancak uzak masaüstü ile sunucu kiralayacaksanız o iş biraz daha başka. Tüm o ayarlar, eklentiler konfigürasyonlar sıfırdan başlarsanız karışık gelebilir. Hazır eklentiler, hazır sunucu dosyaları bulabilirsiniz ama bunları kendi isteğinize amacınıza göre düzenlemeniz gerekecek.

Özet olarak:
  1. Amacınız ve bütçeniz ne?
  2. Sıfırdan öğrenecek kadar zamanınız, disiplin ve dirayetiniz var mı?
Faydalı linkler:

Ana sunucu dosyası: Get Bukkit | Download CraftBukkit 1.19.1 | Download Spigot 1.19.1
Bukkit eklentiler: Bukkit Plugins - Projects - Bukkit
Spigot eklentiler: https://www.spigotmc.org/resources/

How to setup a Spigot server?

Genelde bazı eklentiler Bukkit'te, bazıları Spigot'tadır. Bazıları iki platformda da günceldir, bazen de birinde unutulmuş diğerinde güncellenmeye devam etmektedir. Yani hangi platformda güncelse onu kontrol edip günceli indirmeniz gerek. Spigot daha yeni ve güncel bir platformdur, Spigot'ta olan bir eklenti Bukkit'te olmayabiliyor.

En iyisi yabancı wiki/forum sayfalarında açılan detaylı rehberler. Baştan aşağı en ince detaya kadar anlatılıyor. Ama ben genelde YouTube'dan öğrendim, sonra detaylı konuları çeşitli Wiki'ler aracılığı ile pekiştirdim. İlk başlarda CraftBukkit vardı, çoklu oyuncu Minecraft sunucuları için yürütülen bir projeydi. Sonradan CraftBukkit'in daha gelişmiş ve nispeten hafif olan Spigot versiyonu ortaya çıktı, bir süre Spigot kullanıldı. Şimdi Sponge, PaperSpigot vs. bir sürü yeni sunucu açma yöntemleri çıkmış onlardan bihaberim.

Son düzenleme:

Amacınıza göre değişir. İlk başta arkadaşlarınızla oynayıp ufak bir şeyler mi yapmak istiyorsunuz? Yoksa biraz daha büyüyüp, gelişmiş sistemler ekleyip, VIP gibi paketler satarak açtığınız bu sunucudan para mı kazanmak istiyorsunuz? Sadece belirli bir modda mı açmak istiyorsunuz? Mesela sadece faction sunucu. Veya faction + Skywars. Veya hepsi bir arada, Hub gibi. Hub sunucu zor olacaktır tabii hiç bilmiyorsanız.

Bu iş epey ayrıntılı, dikkatli işlenilmesi, üzerine çalışılması, emek ve zaman harcanması, ek olarak kesinlikle tonlarca bilgi öğrenilmesi gereken bir iş. Tüm bunlar amacınıza bağlı olarak değişecektir ancak ciddi anlamda yorucu bir iştir. İşi bilenlerle çalışmanız çok daha mantıklı ancak o da ekstra maliyet demek. Haritası ayrı, çalışma ekibi ayrı, eklentileri ayrı, optimizasyonları ayrı, konfigürasyonları ayrı, maliyeti ayrı, bugu/açığı ayrı, bot saldırıları ayrı, oyuncu kitlesi ayrı kısaca bir sürü konu var ilgilenmeniz gereken. Gözünüzü korkutmak gibi olmasın ancak bu işi ciddiye alıp yapacaksanız bunlara hazırlıklı olmanız gerekli.

Arkadaşların da dediği gibi, yerli/yabancı birçok Minecraft sunucu açma yani hosting siteleri var, eklentiler hazır gelmekte. Tabii bu eklentilerin içeriğini, kalitesini çok bilemiyoruz bunu biraz sizin araştırmanız gerekli. Fiyat/performans olarak hangi hosting sitesi uygunsa ona yönelirsiniz. Ancak uzak masaüstü ile sunucu kiralayacaksanız o iş biraz daha başka. Tüm o ayarlar, eklentiler konfigürasyonlar sıfırdan başlarsanız karışık gelebilir. Hazır eklentiler, hazır sunucu dosyaları bulabilirsiniz ama bunları kendi isteğinize amacınıza göre düzenlemeniz gerekecek.

Özet olarak:
Faydalı linkler:

Ana sunucu dosyası: Get Bukkit | Download CraftBukkit 1.19.1 | Download Spigot 1.19.1

Genelde bazı eklentiler Bukkit'te, bazıları spigot'tadır. Bazıları iki platformda da günceldir, bazen de birinde unutulmuş diğerinde güncellenmeye devam etmektedir. Yani hangi platformda güncelse onu kontrol edip günceli indirmeniz gerek. Spigot daha yeni ve güncel bir platformdur, Spigot'ta olan bir eklenti Bukkit'te olmayabiliyor.

En iyisi yabancı wiki/forum sayfalarında açılan detaylı rehberler. Ama ben genelde YouTube'dan öğrendim. İlk başlarda craftbukkit vardı, çoklu oyuncu Minecraft sunucuları için yürütülen bir projeydi. Sonradan craftbukkit'in daha gelişmiş ve nispeten hafif olan spigot versiyonu ortaya çıktı, bir süre spigot kullanıldı. Şimdi sponge, paperspigot vs. bir sürü yeni sunucu açma yöntemleri çıkmış onlardan bihaberim.

1-amacım VIP gibi paketler satıp para kazanmak ve bütçem biraz az 500TL.
2-boş zamanım aşırı fazla var.

Amacınıza göre değişir. İlk başta arkadaşlarınızla oynayıp ufak bir şeyler mi yapmak istiyorsunuz? Yoksa biraz daha büyüyüp, gelişmiş sistemler ekleyip, VIP gibi paketler satarak açtığınız bu sunucudan para mı kazanmak istiyorsunuz? Sadece belirli bir modda mı açmak istiyorsunuz? Mesela sadece faction sunucu. Veya faction + Skywars. Veya hepsi bir arada, Hub gibi. Hub sunucu zor olacaktır tabii hiç bilmiyorsanız.

Arkadaşların da dediği gibi, yerli/yabancı birçok Minecraft sunucu açma yani hosting siteleri var, eklentiler hazır gelmekte. Tabii bu eklentilerin içeriğini, kalitesini çok bilemiyoruz bunu biraz sizin araştırmanız gerekli. Fiyat/performans olarak hangi hosting sitesi uygunsa ona yönelirsiniz. Ancak uzak masaüstü ile sunucu kiralayacaksanız o iş biraz daha başka. Tüm o ayarlar, eklentiler konfigürasyonlar sıfırdan başlarsanız karışık gelebilir. Hazır eklentiler, hazır sunucu dosyaları bulabilirsiniz ama bunları kendi isteğinize amacınıza göre düzenlemeniz gerekecek.

Özet olarak:
Faydalı linkler:

Genelde bazı eklentiler Bukkit'te, bazıları spigot'tadır. Bazıları iki platformda da günceldir, bazen de birinde unutulmuş diğerinde güncellenmeye devam etmektedir. Yani hangi platformda güncelse onu kontrol edip günceli indirmeniz gerek. Spigot daha yeni ve güncel bir platformdur, Spigot'ta olan bir eklenti Bukkit'te olmayabiliyor.

En iyisi yabancı wiki/forum sayfalarında açılan detaylı rehberler. Baştan aşağı en ince detaya kadar anlatılıyor. Ama ben genelde YouTube'dan öğrendim, sonra detaylı konuları çeşitli Wiki'ler aracılığı ile pekiştirdim. İlk başlarda craftbukkit vardı, çoklu oyuncu Minecraft sunucuları için yürütülen bir projeydi. Sonradan craftbukkit'in daha gelişmiş ve nispeten hafif olan spigot versiyonu ortaya çıktı, bir süre spigot kullanıldı. Şimdi sponge, paperspigot vs. bir sürü yeni sunucu açma yöntemleri çıkmış onlardan bihaberim.

Bir de önerdiğiniz bir hosting sunucusu var mıdır acaba.

Son düzenleme:
Bir de önerdiğiniz bir hosting sunucusu var mıdır acaba.

Son açtığım sunucularda Batıhost kullanmıştım, başlarda problem yaşadık ancak sonra çözdük, destekleri iyiydi. Uzak masaüstü ile bağlanıp Windows kullanır gibi kullanıyorduk.

Bunun dışında ilk sunucumuzu Nitrado.net üzerinden almıştık. Ama o da Türkiye'deki ofisini kapattı. Yani hala TL ile alışveriş yapıp siteyi Türkçe kullanabiliyor olmanız gerek ancak alacağınız destek İngilizce olacaktır. Gerçi çok kolay bir paneli var Nitrado'nun. Aşağıdaki linkten girip kendinize göre özelleştirebilirsiniz resimdeki butona tıklayarak.

1659192634197.png

Bunun dışında Rabisu.com da bir aralar baya ünlüydü, şu anki kalitesini bilmiyorum.

Yabancı olarak da önerilen hostingler: Apex ve Bisect

Son olarak da daha önce açılmış bir konu göndereyim burada da epey öneri var.

Son açtığım sunucularda batıhost kullanmıştım, başlarda problem yaşadık ancak sonra çözdük, destekleri iyiydi. Uzak masaüstü ile bağlanıp Windows kullanır gibi kullanıyorduk.

Bunun dışında ilk sunucumuzu Nitrado.net üzerinden almıştık. Ama o da Türkiye'deki ofisini kapattı. Yani hala TL ile alışveriş yapıp siteyi Türkçe kullanabiliyor olmanız gerek ancak alacağınız destek İngilizce olacaktır. Gerçi çok kolay bir paneli var Nitrado'nun. Aşağıdaki linkten girip kendinize göre özelleştirebilirsiniz resimdeki butona tıklayarak.

Eki Görüntüle 1468982

Bunun dışında Rabisu.com da bir aralar bayağı ünlüydü, şu anki kalitesini bilmiyorum.

Yabancı olarak da önerilen hostingler: Apex ve bisect.

http://Bir şey daha soracağım 500TL ile başlamak idealmi.

Son açtığım sunucularda Batıhost kullanmıştım, başlarda problem yaşadık ancak sonra çözdük, destekleri iyiydi. Uzak masaüstü ile bağlanıp Windows kullanır gibi kullanıyorduk.
Hocam destekleri iyi falan ama karşısında sanki çocuk varmış gibi konuşuyor bazen dalga geçer gibi konuşuyor bana göre böyle olmamalı.

Bir şey daha soracağım 500 TL ile başlamak ideal mi?
İnanın senelerdir ne oyunu, ne sunucuları takip ediyorum. Arada bir bakıp arayı kapatıyorum sadece o yüzden bütçenizin uygun olup olmadığını hiç bilmiyorum. Sadece bildiğim ve tecrübe ettiğim kadarıyla önemli detayları aktardım konuda. Bu bütçe de fena değil tabi.

Hocam destekleri iyi falan ama karşısında sanki çocuk varmış gibi konuşuyor bazen dalga geçer gibi konuşuyor bana göre böyle olmamalı.
Uzun süredir Batıhost'tan sunucu kiralamadım, doğrudur. Veya bana denk gelen kişi ile alakalı. Ben hizmet alırken böyle bir durumla karşılaşmadım ama onlar da işletmelerini büyüttükçe yeni destek elemanları almıştır, siz de onlarla sorun yaşamışsınız. Saygı çok önemli, insanlar hala bunun farkında değil.

Hazır pake.

Son açtığım sunucularda batıhost kullanmıştım, başlarda problem yaşadık ancak sonra çözdük, destekleri iyiydi. Uzak masaüstü ile bağlanıp Windows kullanır gibi kullanıyorduk.

Eki Görüntüle 1468982

Bunun dışında Rabisu.com da bir aralar bayağı ünlüydü, şu anki kalitesini bilmiyorum.

Yabancı olarak da önerilen hostingler: Apex ve bisect.

Aklımda bir soru daha var ücretsiz bir harita ve plugin kullansam nasıl olur çünkü arkamda bir ekibim yok ve tek başıma yapmak çok zor olur diye düşünüyorum.

Bende bir ara açmayı düşündüm ama vazgeçyim ilk önerim batihosta paran varsa kesinlikle Batihost derim pahalı diğerlerine göre ama site veriyor hazır paket veriyor kendi forumlarında ücretsiz reklam yapıyor güzel bir hosting 2. ise ücretsiz harita ve plugin ile açabilirsin ama hazır paket bulup haritasını titlemenagerı tabı falan değiştir marketi düzenle kimse anlamaz ve sunucuya kesinlikle bot koruma pluginleri yükle yoksa herkes patlatıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı