Rehber Minecraft'ta Co-op sunucu açmak

Makaleler
1
"Minecraft'ı arkadaşlarım ile nasıl oynayacağım?" diye soran arkadaşlarım için bu rehberi hazırladım.

Adım 1 : Öncelikle gereken dosyaları ve programları indirilelim.

Hamachi : Link. (Hamachi tıpkı LAN ağı üzerinden bağlanır gibi farklı ağlardaki bilgisayarları aynı ağa bağlamaya yarar.)

Minecraft'ın orijinal sitesinden Minecraft server dosyaları : Link

Adım 2 : Hamachi.

Hamachi'yi indirip kurduktan sonra bir hesap açıp e-postanıza gelen mail üzerinden hesabınızı doğrulayın. Hesabınız aktif olduktan sonra ağ kısmına gelip yeni bir ağ oluştur deyin. Bir ağ kimliği ve parola belirledikten sonra ağı oluşturun. Arkadaşınız mevcut bir ağa katıl kısmından bilgileri yazıp ağınıza katılabilir.

Adım 3 : Sunucu dosyaları.
İndirdiğiniz jar uzantılı dosyayı masaüstünde boş bir klasörün içine atın. Ardından dosyaya çift tıklayın. 20 saniye boyunca bekleyin, bazı dosyalar gelecek. Gelen dosyalardan EULA adlı txt dosyasını açın. İçindeki "false" yazan kısmı "true" yapın. Ardından ilk indirdiğiniz dosyaya tekrar basın ve 10 20 saniye bekleyin, karşınıza şunun gibi bir ekran çıkacak.

Ekran Alıntısı.PNG

Bu pencereyi kapatın ve diğer adıma geçin.

Adım 4 : Server ayarları.

Dosyamızın içindeki "server.properties" dosyasına girin. Buradan oyun modu, oyun zorluğu gibi bir ton ayarı yapabilirsiniz. Çok az İngilizce gerekir. :) Diğer bir önemli kısma gelelim "server.properties" dosyasına tekrar girin ve server IP yazan kısmı bulun. Hamachi üzerinden gücü kapat tuşunun yanındaki kısma sağ tık yapın, ve ardından IPv4 adresini kopyalaya basın. Kopyaladığınız şeyi server IP kısmının önüne yapıştırın, ve dosyayı kaydedip kapatın. Klasöre tekrar dönün ve ops.json dosyasını not defteri ile açın, iki parantezin içine op verilmesini istediğiniz kişinin oyun adını yazın.

Adım 5 : Oyuna giriş.

Oyuna giriş yapmaları için bir önceki adımda kopyaladığımız IPv4 adresini arkadaşlarınıza ulaştırın. Ardından klasördeki server.jar dosyasını açın bu dosyayı açtığınız zaman server aktif olmuş olur. Arkadaşlarınız oyunlarına girip server ekle kısmından IP'nizi yazarak oyuna giriş yapabilir.

Şimdiden iyi oyunlar :).
Herhangi bir sorun olursa sorabilirsiniz.

Son düzenleme:
Hamachi yeni sürümleri desteklemiyor.

Burada oyunu Hamachi üzerinden bağlamıyoruz. Aslında sunucu dosyaları üzerinden yerel ağ değil yani gayette çalışıyor deneyebilirsiniz.
Arkadaşım girdiğim sunucu kapanmıyor ama çok büyük bir lag giriyor. Bu yüzden arkadaşım havada asılı kalıyor oynayamıyoruz.
İntenet bağlantısı ve Ram miktarı önemli bir etken.

Burada oyunu Hamachi üzerinden bağlamıyoruz. Aslında sunucu dosyaları üzerinden yerel ağ değil yani gayette çalışıyor deneyebilirsiniz.

İntenet bağlantısı ve RAM miktarı önemli bir etken.

Teşekkürler, zamanında denedim zaten. Hangi sütüm hatırlamıyorum ama bir sürümden sonra işe yaramıyor.

Teşekkürler, zamanında denedim zaten. Hangi sütüm hatırlamıyorum ama bir sürümden sonra işe yaramıyor.

Hocam siz hangi sürümde denediniz bilmiyorum fakat yukarıda 1.16.5 sürümünü kurdum son final sürümü yani. Açılıyor 1.8 de denedim o da işe yarıyor.
İnternetin iyi 50 dowload alıyorum RAM 4 GB yeter mi?

Ben kendim bizzat 8 GB RAM 15 download ile sorunsuz 3 arkadaşla oynadım. adımları tek tek uygularsanız sorun çıkacağını sanmıyorum.
Hamacisizde açılabiliyor.

Tabii ki farklı yöntemler ile de yapılabilir. Fakat yukarıdaki yöntem gayet güzel ve zahmetsiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı