Minecraft'ta harici GTX 1050 daha düşük FPS veriyor

İşletim sistemi
Windows 11

Charaa

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
1.19.4 sürümünde oynuyorum. Dahilli ekran kartı kullanırken 150-200FPS alırken harici ekran kartına alınca Max 80FPS alıyorum. 60'ın altına da çok düşüyor. Eskiden oynarken harici ekran kartıyla shader kuruluyken 100FPS civarı alıyordum. Şu anda dahili ekran kartı kullanırken shader kurunca da 15FPS alıyorum. İşlemci i7-7700HQ, dahili ekran kartı Intel HD Graphics 630, harici ekran kartı GTX1050 4 GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cihazın özelliklerine bakacak olursan 5 yıllık cihaz gibi duruyor sıcaklık değelerini kontrol ettiniz mi frekans düşmesinde FPS kaybına yol açabilir

Minecraft'ın tam ekran seçeneği masaüstünü kapladığından, harici GPU seçiliyken işlemci tüketimini de artırıyor olabilir. Bu eski oyunlarda ve çoğunlukla küçük geliştiricilerin Unity, UE ile yaptıkları oyunlarda çok yaşanıyor. Ayrıca Mojang gibi elinde çok büyük bir marka olmasına rağmen optimizasyonu umursamayan ve Optifine'a sırtını yaslayan firmalarda oluyor.

Bu sorunun tam olarak nasıl anlatacağımı bilmiyorum. Kabaca dizüstü optimus teknolojisi ile uyumsuz yazılımlarda yaşanıyor. Oyun geliştiricisinin oyunu uyumlu yapmaya çalışması dışında bu sorunu çözen bir yöntem bilmiyorum.

Mojang'dan ise bu sorunu çözeceklerini pek beklemeyin. Teknik konuda en rezil firmalardan biri olabilirler. Kitlesi çok fazla çocuk barındıran ve eminim sizin gibi dizüstü bilgisayar ile oynayan bir sürü insan vardır. Oyunun javaw.exe dosyasını bile Nvidia ya da AMD ile iletişime geçip harici GPU ile çalışmasını ayarlamamış bir firmadan bahsediyoruz.

Oyunu V-Sync açarak oynamanızı ise öneriyorum. Dizüstü bilgisayarlarda FPS sınırını artırmanın bir faydası yok. PVP gibi çok oyunculu modlar oynarken de V-Sync yerine FPS'i ayarlardan sabitleyin. Dizüstü Hz 60 ise 75-80'e sabitleyin.

Shader kullanmayın. Shader gibi grafik modları, kaliteli masaüstü donanımlarda bile istikrarlı çalışmıyor. Kullanacaksanız da en düşük versiyonları veya shader ayarlarını düşürmeyi deneyin.

Oyunu çalıştırdığınızda arka plandaki uygulamaları simge durumuna küçültün.

Minecraft'ın tam ekran seçeneği masaüstünü kapladığından, harici GPU seçiliyken işlemci tüketimini de artırıyor olabilir. Bu eski oyunlarda ve çoğunlukla küçük geliştiricilerin Unity, UE ile yaptıkları oyunlarda çok yaşanıyor. Ayrıca Mojang gibi elinde çok büyük bir marka olmasına rağmen optimizasyonu umursamayan ve Optifine'a sırtını yaslayan firmalarda oluyor.

Bu sorunun tam olarak nasıl anlatacağımı bilmiyorum. Kabaca dizüstü optimus teknolojisi ile uyumsuz yazılımlarda yaşanıyor. Oyun geliştiricisinin oyunu uyumlu yapmaya çalışması dışında bu sorunu çözen bir yöntem bilmiyorum.

Mojang'dan ise bu sorunu çözeceklerini pek beklemeyin. Teknik konuda en rezil firmalardan biri olabilirler. Kitlesi çok fazla çocuk barındıran ve eminim sizin gibi dizüstü bilgisayar ile oynayan bir sürü insan vardır. Oyunun javaw.exe dosyasını bile Nvidia ya da AMD ile iletişime geçip harici GPU ile çalışmasını ayarlamamış bir firmadan bahsediyoruz.

Oyunu V-Sync açarak oynamanızı ise öneriyorum. Dizüstü bilgisayarlarda FPS sınırını artırmanın bir faydası yok. PVP gibi çok oyunculu modlar oynarken de V-Sync yerine FPS'i ayarlardan sabitleyin. Dizüstü Hz 60 ise 75-80'e sabitleyin.

Shader kullanmayın. Shader gibi grafik modları, kaliteli masaüstü donanımlarda bile istikrarlı çalışmıyor. Kullanacaksanız da en düşük versiyonları veya shader ayarlarını düşürmeyi deneyin.

Oyunu çalıştırdığınızda arka plandaki uygulamaları simge durumuna küçültün.
Hocam Java Edition'un optimizasyonunun berbat olduğunun bende farkındayım fakat sorun 4-5 ay önce oynarken aynı shader ile 100FPS almam.

Hocam V-Sync açık mı?
Değil fakat açık olsa bile harici ekran kartımın zar zor 60FPS vermesinin sebebi olamaz bence. Dahili ekran kartında 150-200FPS alıyorum diyorum.

Cihaz bakımı ve ısınma sorunlarından dolayı olabilir. Veya oyuna gelen bir güncelleme sebep olmuş olabilir.

FPS sorunun olmasa bile dizüstü bilgisayar ile bu oyunu V-Sync açık veya sabit FPS oynamanı öneriyorum. Alışınca oyunun çok daha istikrarlı çalıştığını fark edeceksin.

Geri
Yukarı