Mini inceleme: Spider-Man(PS1, 2000)

Makaleler
2
Yer
Ankara
Açıkçası PS3 neslinde doğmuş ve PS4 neslini yakalamış biri olarak PS1 oyunları ve PS1 Spider-Man'leri ile hiç alakam yok. Hatta oyundaki Peter'ın mj ile evli olduğu, çizgi roman karakterlerinin bu kadar fazla olduğunu ilk defa oynarken öğrendim.

Eh hazır Spider-Man oyunlarını oynama serüvenine 2002'de PS2'ye çıkan Spider-Man film oyunundan başlamışken geriye dönüp 2000 ve 2001'de PS1'e çıkan oyunları da oynayayım dedim. Zaten en fazla 3 saat süren, save state ile 2 saat süren oyunlar bunlar. Kurdum PS1 emülatörü olan duckstation'ı sonra oyunu indirdim ve oynamaya başladım.

Emülatör sağ olsun 1080p oynadım fakat grafikler yerleri emcüklüyor orası bir gerçek. Ha PS1 oyunundan bir şey beklememek gerek orası doğru.

Oynanış konusunda gelirsek, oyun oynanış olarak çok kötü tabii ki de. Kolay modda oynadım ona göre yorum yapacağım. 3 vuruşta ölen sıradan düşmanlar, şehre inenemek, havaya ağ atması ve sadece baktığı yöne ağ atması, kamerayı hareket ettirememek, sadece 2-3 kombo olması ile oynanış anlamında aşırı sıkıcı ve hantal bir oyun.

Yapay zekaya değinmiyorum, hileler ve kostümleri ise açmakla uğraşmadım.

Oynanış süresi ise 2- 3 saat arası.

Öte yandan oyunun eski olduğunu en çok oyun yapısı ile anlıyorsunuz. Sizi sinir eden, oyunu uzatmak için konulan şeyler oyunda bol. Mesela bir görevde görevin sonuna kadar geldim ve bir yer çıktı karşıma, aşağı atla yazıyordu ve bende aşağı atladım ve o ne! Bir anda öldüm ve 10 dakikalık görevin başından aldı. Halbuki oraya atlamadan önce bir şey daha yapmam gerekiyormuş. Öte yandan oyunda 4- 5 bölüm boyunca bir karakteri kovaladıktan sonra aslında bir yanlış anlaşılma yüzünden problem yaşadığımız yani o 3- 4 görevin gereksiz olduğu ortaya çıkıyor. Bölümler ise hep aynı tabii ki. Bir yere uç, adam döv ve bitişe git yapmaktan ibaret. PS1 oyunu olduğu için çok şey bekleme diyebilirsiniz fakat PS1 döneminde bile çok daha çeşitli şeyler sunan oyunlar vardı.

en önemli soru, günümüzde oynanır mı?
Eğer benim gibi merak ediyorsanız ve tüm Spider-Man oyunlarını(PS1 öncesi hariç) oynamak istiyorsanız oynanır. Ortalama 2- 3 saat süresi var. Fakat nostaljik hissiniz, merakınız vs. yoksa en fazla birkaç bölüm dayanabilirsiniz. Sonra salarsınız.

Bu oyunu telefona emülatör + joystick ile oynamıştım birkaç ay önce bir bölüm de takılıp silmiştim fakat oyunun oraya kadar olan kısmı güzel ve eğlenceli geçmişti benim icin.

Yeni konular

Geri
Yukarı