Mini ITX sistem toplama

Bütçe
6000

izmitli

Decapat
Öncelikle herkese merhabalar.
Sürekli konu takibi ya da tavsiyelere baksam da ilk defa konu açıyorum, umarım yanlış başlık altında açmamışımdır.

Dolardan dolayı bir sistem toplamak ne kadar zor olsa da bir laptop almak neredeyse imkansız oldu. İhtiyacım olan özelliklerde bir dizüstü minimum 8000TL dayandı. Bu yüzden dolayı mini ITX sistem araştırmalarına başladım. Ne kadar mini-ITX desem de m-ATX destekleyen çok güzel kasalar olduğunu da keşfettim bu da dolaylı olarak bütçenin azaltılmasında önemli bir etken. Bilindiği gibi m-ITX anakartlar da dudak uçuklatıyor. Bu yüzden birçok kasa alternatifine bakarak m-ATX anakart destekleyen 15-20L arası kasaları araştırmaya başladım.

En büyük kaynak olarak da şöyle bir tablo kullandım:

Genel olarak kullanmak istediğim sistem şuna benzer olacak:
AMD Ryzen 5 3600 3, 6GHz (stok sogutucu - kasa tıpıne gore sogutucu)
B450 m-ATX
ATX 12V 600W PSU.
SSD
Şimdilik 1050 kullanacağım fakat ileride 3060 Ti.

Bulduğum çok güzel modeller mevcut.
Bana yardımcı olan iki linki de bırakıyorum.

1609008865157.png

1609008929251.png

1609009187517.png

Linus Tech YouTube kanalında bir sürü kasa var fakat uygun fiyatlı olanlardan bir tane:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Beğendiğim kullanışlı kasalar genele olarak bu şekilde fakat problem kasaların Amazon veya herhangi bilindik bir mağazalarda satışları yok. Taobo Aliexpress ya da Tayland menşeli birçok sitede bu kasaları bulabiliyorum. Avrupa sitelerinde dolar bazında alayım diye düşündüğümde ise 5-6 kat uçuk fiyatla satılıyor.

SilverStone Sugo modellerini önerenler Sugo modeli taşıma anlamında çok mantıklı görünmüyor. Estetik açıdan da pek güzel değil fakat en son çare kullanabileceğim model. SilverStone RVZ modelleri var aşırı pahalı. Kısacası kullanışlı bu tarz kasa Max 20L uygun fiyatlı kasa önerisi olan ya da kullanan var mı?

Dosya Ekleri

• 1609008846733.png
    1609008846733.png
    65,1 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı