Mini-ITX sisteme yenileme önerisi

608828

Centipat
Herkese keyifli günler dileyerek söze başlıyorum; yaklaşık 11 yıldır benimle olan ve türlü çeşit badire atlatan bir sistemim var, bazı parçalar zaman zaman tamir ve güncelleme gördü fakat bugün artık vasat bir kamu personeli maaşına rağmen daha fazlasını ister duruma soktu beni. Öncelikle durum tespiti yapıp sonra beklentilerimi iletmek istiyorum ve forum sakinlerinden genel bilgiden ziyade öngörü ve motivasyon bekliyorum. ^^

Durum tespiti: Mevcut sistemim CM Elite 130 kasa içinde bir adet USB'leri beslemekte zorlanıp kablosuz klavyemi tekleten Z87 Mini-ITX anakart ve pinlerinden teki eksik hâlde ısrarla çalışmaya devam eden bir Haswell 4570 CPU var. 12 GB(8+4) 1600 MHz DDR3 RAM ve nasıl o fiyata bulduğuma hâlâ inanamadığım GTX 970 ile 2-3 yıldır bir şekilde idare etmeye çalışıyorum işin oyun tarafında. 650W XFX marka bir PSU ile gayet mutluyum aslında ama Mini ITX günlerimde bana hizmet veremeyecek kendisi ne yazık ki. Neden mi? Yaklaşık 4 yıldır, daha mevzu bir Kickstarter projesine bile dönüşmeden önce takibe başlamıştım DAN A4 SFX'i. O zamanlar riser kablo ve shipping hariç 260 euroya eşine dostuna yolluyordu kasayı Daniel Hansen. Devran döndü, dolaştı, beni mutlu edecek bir noktada duruverdi. Lian Li ortaklığı bana kadar getirdi bu kasayı ve geçen hafta Lian Li A4 H2O'yu satın aldım, yanına da 1300 liraya yakaladığım için Cooler Master V650 SFX PSU alıverdim. Yeni stoklar 2000 liranın üzerindeydi online alışveriş platformlarında, daha yüksek kapasite aramadan buna razı geldim bir şekilde. Yeni sistemimi de parça parça, zamanla toplayacağım ve nakit ile gözümü diktiğim ürünü alıp evime getirmek gibi bir şansım yok. Uzun uzun ölçüp biçtikten sonra takside girilecek ve bütün konfigürasyon yaklaşık bir yılda tamamlanacak plânlamama göre.

Beklentiler: Artık 33 yaşında bir yarı-dinozor olarak öyle refleks gerektiren oyunlarla falan işim kalmadı diyebilirim. Hikâyesi güzel bir FPS denk gelirse Single Player modunun tadını çıkarabilirim ancak, o da öyle pek yoğun bir deneyim olmaz zannımca. Güç belâ aldığım bir 4K televizyonum var ve vakti gelip piyasaya çıktığında Elder Scrolls 6'yı 60 kareye sabitleyerek, azami ayrıntıyla oynayabilmek istiyorum. Hâlihazırda öne çıkarabileceğim oyun beklentim bundan ibaret aslında. :)

Bunun dışında sistemi yenilemişken yarın bir gün ihtiyaç hâlinde PCI-e 5.0 SSD takabileceğim, Type-C ile yönsüzlük konforunu tadabileceğim, en yeni video sıkıştırma formatlarını donanımsal hızlandırma desteğiyle deneyimleyebileceğim bir platformda konfigürasyon yapmak istiyorum.

Şu anda kafamın içinde net olan şeyler; DDR5 6000 G.Skill Ripjaws V 32 GB(16x2) RAM ile birkaç sene çok da ağlayıp sızlamadan hayatta kalabileceğime eminim ve ilk aşamada sıvı soğutmayı düşünmüyorum. Kullanacağım ekran kartını ucu ucuna sürebilecek bir ucuz işlemci ile yola çıkıp bir süre sonra upgrade gerekliliği hasıl olduğunda, kuvvetli bir işlemciyi oyuna dahil ettiğimde masaya gelecek sıvı soğutma meselesi. Stok soğutma beni idare edecektir bir süre. PSU 650W olunca tabii ki X070 ya da X700 ötesi grafik hayâlleriyle koymuyorum yastığa başımı. :) RTX 4070 bana 2-3 yıl sonra çıkacak bir TES-6'da bile 4K & 60 kare sağlar diye düşünüyorum en azından DLSS marifetiyle.

Şimdi zorlu ve baş ağrıtıcı ricama gelmek istiyorum; bana en geç 2023 sonunda çarşıda bulabileceğim parçalarla oluşturulabilecek ve yukarıda bahsi geçen sınırlı beklentilerimde beni birkaç yıl yarı yolda bırakmayacak kadar yeterli olmasına rağmen cebime en güzel gülümsemeyi çakan sistemin yol haritasını çıkarmamda yardımcı olabilir misiniz? Piyasayı şimdiki genç donanım tutkunları kadar sık takip etmiyorum ve FPS kıyaslarına yakınen hakim değilim. Kafamda çok net olmayan fikirler var "12100F'nin tek çekirdek başarımı çoğeyi agaaaa, oyunlarda üzmez, Ryzen 5 5500 karşısında bile mahcup etmez" tadında. Bana "Bak sen burayı böyle biliyorsun ama bir de işin şu tarafı var; seneye şu çıkacak ve muhtemelen fiyat aralığı olarak şunun yerini alacak, karşısındaki rakip PCI-e 5.0'a sadece ekran kartı için müsaade ederken o 2 tane NVMe SSD taktıracak sana." gibi bilgelikler sunarsanız minnettar olurum.

Bütçe ile ilgili kafamda bir sayı ve bir aralık yok ama mesleğimden, eski kasamın hâlinden ve beklentilerimden az çok neye gücümün yetebileceğini tahmin edersiniz. Kozmetik için ya da tek bir sefa unsuru için muadilinden çok çok 200-300 lira daha fazla ödeyebilirim bir parçaya. Başlıkta bahsini geçirdiğim minnoş arzu nesnemi de şuraya bırakmadan edemedim. :)

Vakit ayırıp okuduğunuz ve yardımcı olduğunuz için önceden teşekkür ediyor, tekrardan keyifli günler diliyorum.

Dosya Ekleri

• 2022-12-19 12_11_13-WhatsApp.png
    2022-12-19 12_11_13-WhatsApp.png
    1,4 MB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı