Minimum nit değeri düşük monitör tavsiyesi

Daha fazla  
Herseke selam.

İlk mesajım, dikkat edeceğim ama hatalarım/ihlallerim olursa affola.

Son 2 ayı aktif olmak üzere ve çoğunlukla bu forum üzerinden monitör araştırıyorum. Kafamdaki soru işaretlernin giderilmesinde birçoğunuzun katkısı oldu hepinize teşekkür ederim.

Evde +15 yıllık Inca TN panel, iş yerinde yine TN LG 22M38A-B kullanıyorum. İkisini de parlaklık seviyesi 15, ikisinde de Flux yüklü gece gündüz 4100k sabit. Gözlerim çok hassas ne telefonda ne monitörde Dark mode kullanamıyorum, yazılımcı arkadaşlar bilir sadece jetbrains IDE lerindeki darcula theme, o da siyah değil kahve tonlarında olduğu için sanırım.

Gözlerim alışkın diye kesin olarak TN panel (Asus VG248QG) alacaktım ama tavsiyelerin ezici çoğunluğunun TN için "çöp" tabirini kullanması beni VA panellere itti. LG 24GQ50F-B alıyordum ki bu panel tipinin kronik sorunları olduğunu öğrenmem ile IPS'le özdeşleşen "parlaklık" "canlılık" vs gibi kavramların benim için kabus olmasına rağmen bu panel türüne mahkum kaldığımı anladım. AOC 24G2SPU/BK da karar kıldım, son anda bir incelemede 0 parlaklıkta 115 Nit'in altına inmediğini, sonrasında MSI G2412 alacakken onunda minimum brightness değernin 122 nit olduğunu tesadüfen öğrendim. Monitor Table Tool bu adreste sağ üstte add column +dan "minimum brightness" parametresini eklerseniz, elinizde halihazırda temin edebileceğiniz 24" 3 tane monitör kalıyor.

1- ASUS TUF Gaming VG249Q1A 49 cd/m²
2- Dell Alienware AW2524h 41 cd/m²
3- ViewSonic XG2431 77 cd/m²

Aslında monitör almaktan vazgeçme aşamasına geldim ama VG249Q1A benim durumumda öneriyor musunuz? 49 cd/m² değerine güvenebilir miyim? Yoksa geceleri karanlıkta rahat kullanabileceğim, retinalarımı eritmeyecek 24" 1080p bir monitör ne örnerirsiniz, panel türü fark etmez. Soruyu sorarken biraz da benim durumumda olanlar için "minimum brightness" farkındalığı oluşturmak istedim. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Çok özür dilerim ekleme yapmam lazım, bu minimum parlaklık değerinin, en azından benim durumumda gözlerimi acıtmayacağı ön kabulü ile yazdım, alakası yoksa bu konuyu da tartışabiliriz.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı