Mining konusunda AMD mi NVIDIA mı?

Bu sorunu cevabını neye göre verelim ? Fiyat ve performans kıstasını öne çıkarırsak AMD önde olur ancak her model için geçerli değil. Bütçe ana etken.
Tabii ki de bütçe hepsini etkiliyor fakat, denklik olarak baktığımızda performans olarak verdiğimiz paranın hakkını daha çok hangisi veriyor soruya bu açıdan bakılabilir.

Tabii ki de bütçe hepsini etkiliyor fakat, denklik olarak baktığımızda performans olarak verdiğimiz paranın hakkını daha çok hangisi veriyor soruya bu açıdan bakılabilir.
En iyisi RTX 3090 ve NVIDIA. ''Verdiğimiz paranın hakkı'' işin içine girince fiyat/performans olarak modele, fiyata göre değişir AMD mi NVIDIA mı olduğu.

Peki diyelim ki 20k TL'niz var. Siz olsanız hangi marka hangi modeli tercih edersiniz?
Kişisel tercihim o fiyat bandında kazacağım coin için hangisi en yüksek performası veriyorsa o modeli seçerim. Güç tüketimi ve coin çeşitliği de önemli ancak ihtiyaca göre karar verilmeli.

Kişisel tercihim o fiyat bandında kazacağım coin için hangisi en yüksek performası veriyorsa o modeli seçerim. Güç tüketimi ve coin çeşitliği de önemli ancak ihtiyaca göre karar verilmeli.

Söz konusu ihtiyaç mining yapmak olunca dediklerin önemli oluyor. Diğer arkadaşlarında dediği gibi alt coin çeşitliliği önemli. Ben de tam olarak bilgili değilim fakat kazım değeri olarak her iki markanın, birbirine yakın olan modellerin değerleri birbirine yakındır diye düşünüyorum. Güç tüketiminde de çok fark yoktur herhalde. Bunları düşününce alt coin çeşitliliği bana mantıklı geliyor bunu düşünmemiştim. Sanırım ben 2 marka arasında kaldığımda ilk tercihimi bu kritere göre yapacağım.

Eskiden elimde 1 tane 5600XT vardı ve onunla kazım yapıyordum. Belki benim dönemime denk gelmiş olabilir fakat en ufak overclock işleminde wattman hatasıyla karşılaşıyordum. Açık söylemek gerekirse canımdan bezdirmişti yani. Şu an 2 tane 2060 Super ile kazım yapıyorum ve inanılmaz memnunum. Hiçbir AMD düşmalığım yok bu arada. İşlemcim Ryzen 5 3600 yani 😂 Sırf anlattığım durumdan dolayı mining yapacaksam ekran kartı olarak Nvidia tercih ederim.

Geri
Yukarı