Mining yapılmış ekran kartında performans kaybı olur mu?

aprusier

Hectopat
2. El GPU piyasasında mining yapılmış kartlar mining yapılmamışlara göre daha ucuz. Mining yapmak GPU’ya zarar verir mi ya da performans kaybı yaşatır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
2. El GPU piyasasında mining yapılmış kartlar mining yapılmamışlara göre daha ucuz. Mining yapmak GPU’ya zarar verir mi ya da performans kaybı yaşatır mı?
X ay, ibre sonda giden araba gibi düşün. Eğer bütçen el veriyorsa mining yapılmamış al. El vermiyorsa mining yapılmışları al. Çoğu zaten bir heves girdi 2-3 aya komple sistemlerini sattılar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mining yapılmış ekran kartını almanızı tavsiye etmem sorun olacağını sanmıyorum ama kartlar o kadar çok çalışıyorlar ki mesela 2 yılda çalışacağı süreci 6 ayda çalışan kartlar var. Kart sağlığı açısından iyi olmaz diye düşünüyorum. Benim fikrim bu yönde ama muhakkak deneyim sağlayan arkadaşlar yazacaktır.

Sürekli bir cihazı tam randımanla çalıştırırsanız hem ömrü kısalır hem de verimsiz olur. Madencilik yapılan ekran kartları saatlerce yüksek performansta çalıştığı için verim kaybı olasılığı çok yüksek.

Deneme dışında hiç madencilik yapmadım ama bu konu ilgimi çektiği için çok araştırdım. Bu işi yapanlardan kart eskidiği için performansının düştüğünü hiç duymadım. Kart yıpranır, ömrü kısalır o doğrudur. Madencilikte, kazılan madenin zorluk seviyesi artıyor. Bu yüzden kartların kazım gücü yani performansı düşüyor. İnsanlar galiba bununla karıştırıyor.

4 aydan fazla Mining yapılmış kart alınmaz bence. Yoksa fiyatı çok uygunsa bütçe de yoksa alınabilir diyeceğim yine alınmaz 😀 yok ya önermiyorum. Ben olsam almazdım yani ne lüzum var riske.

3 yıl kadar mining yaptım. Elime geçmeyen seri kart kalmadı. En çok karşılaştığım problemlerden ilki fanlar sürekli döndüğü için, fan içerisindeki yağın zamanla kartın üzerine akması ve fanın dönememesi oldu. Fanı yağlayınca sorun çözülüyor.
Diğeri ise psu nun tam yükte çalışması ve özellikle thermaltake psu lar da meydana gelen psunun sağlayabileceği max watt ı verememesi oldu.
Yanlış bilinen ise bu kartların son performans çalıştığı. Oyun sırasında 225 w çeken rx580 nitro ekran kartını, mining sırasında 90-100 w arası çalıştırıyordum. Fanları manual %40-50 civarına alıp 55-65 derece oda sıcaklığına bağlı olarak yaz ve kış çalıştırdım hep.
Mining olsada olmasada tek benzer problem 2 yıl kullanılan bir kartın thermal macununun değiştirilmesi ve fanların yağlanması ihtiyacı.
Bana göre oyun amaçlı kullanılan kart yerine mining kart alırım, çünkü oyun amaçlı kart 70-80 derece arası yüksek sıcaklıkta çalışmış oluyor. Buda ister istemez zamanla lehimleri eskitiyor.

Bu videoyu izleyen herkes bilinçlenir. Yaklaşık 25 dakikanızı ayırıp izleyin. Her detaya değiniyorlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı