Mining yapılmış ikinci el ekran kartı alınır mı?

wruno967

Hectopat
Arkadaşlar bugün yarın bir 3060 ya da 3060 Ti almayı dusunuyorum 2. elde aralarında fiyat farkı cok az oldugundan 3060 Ti tercih edecegim. Aklım takılan şey mesela fiyatlar 5500'den baslıyor 7 bine kadar istisnasız her kart miningli 2 gundur tum ilanlara girip girip tekrar bakıyorum gozumden kacan olmuş mu diye. Adam yapmadım diyor profilinde 5-6 tane ekran kartı satıyor falan. Sonuç olarak tabii ki hiçbir zaman emin olamayız ama 1. seçenek olarak mining yapmadıgını dusundugum bir satıcıdan ASUS Dual buldum 7 ay once alınmıs 4 ay sadece oyun oynadıgını belirtiyor toplamda 27-28 aya yakın garantisi var Param Güvende ile alacagım. 7100 son dedi 6750'yi kabul ederse almayı dusunuyorum. 2. seçenek olarak Palit 3060 Ti 2 ay mining yapıldıgını soyleyen bir arkadas var fatura tarihi yine 7 ay önce bunun da soylediginin dogru oldugunu dusunuyorum. Yaklasık 16 ay kadar da bunun garantisi mevcut. Bunu tercih edersem de 2-3-4 ay mining yapılmış karttan zarar gelmez mantıgına girecegim kontrolunu iyice yapıp alacagım ve yaklasık 1300 TL cebimde kalacak. YouTube videolarına baktıgım kadarıyla 1,2 yıl miningli kartlarla sıfırını karsılastırıyorlar performans konusunda neredeyse hiçbir kayıp göremedim. Ne dusunuyorsunuz miningli kartlar hakkında? Yardımcı olursanız sevinirim.

Çok fazla ısınmadıysa bişi olmaz mining yapmaktan. Ekran kartlarının %90 çıkaracağı sorun BGA lehimlerinin bozulması %9 da VRAM'de bir yerlerin bozulması %1 de GPU'nun bozulması.

İkinci el ekran kartı almanızı tavsiye etmem ama alacaksanız, kartı %100 kullanarak en az yarım saat deneyin, bu sürede fazla ısınmıyorsa ve sorun çıkarmıyorsa alınabilir ancak.

Garantisi devam eden içi açılmamış ürünleri tercih etmeniz daha iyi olur. Alırken GPU-Z'den kartı kontrol etmeniz, Furmark-Heaven-Superposition varsa 3DMark testlerine sokmanız, en sonunda da bir iki oyunda denemeniz en iyisi olur. 2 yıl madencilik yapılan kart ile yeni alınan kart arasında performans farkı olmaması normal. Eğer bulunduğu ortam düzgünse, düşük sıcaklıklarda çalışmışsa içerisindeki pedlerde ve macunda kuruma olmayacağından için aynı performansı vermeye devam eder. Sıkıntı şu madencilikte kartların fanları genelde %80-100 arası çalıştırıldığı için daha çabuk aşınıyorlar. Bu da kısa sürede fan değiştirilmesini gerektiriyor.
Onun dışında her kartın uzun süreli kullanımda olan çekirdek veya bellek sorunu, kapasitör kısa devresi vs gibi şeyler olabilir. Fakat baktığınız tüm kartlar yeni olduğunda bu konuda problem olacağını da sanmıyorum. Alırken kartın üstüne, arkasına vs. iz var mı diye bakarsınız.

İkinci el alacaksanız 3060'lara bakmayın bile fiyat/performans olarak iyi değiller.

Satıcılara da gelirsek en azından dürüst olanlardan almaya çalışın. Sadece Sahibinden'e bakmayın, Facebook gruplarında yüksek referansa sahip kişilerden de satın alabilirsiniz. Sizinde belirttiğiniz örnekteki gibi bazıları madencilik yapmadığını söyleyip aynı anda 10 tane kart satıyorlar. İnsanın güveni kalmıyor.

Bence onun yerine gidip sıfırdan RX 6600 alabilirsin. Ama alacaksan mining olanı al 20-25 dakika %100 kullan çok ısınmıyorsa al.

ASUS TUF RTX 3060 12 GB şu an anakartımda kullandığım karttır.
Performans olarak gayet memnunum. 1080p'de üzmüyor hiç. Amazon'dan satın almıştım kasım indirimleriyle.
Onun dışında MSI RTX 3060 Gaming X 12 GB var duruyor yedekte o ise 2 fana sahip olduğundan.
Biraz fazla ısınıyor.
LHR kilidi yok bu arada.

Garantisi devam eden içi açılmamış ürünleri tercih etmeniz daha iyi olur. Alırken GPU-Z'den kartı kontrol etmeniz, FurMark-heaven-superposition varsa 3DMark testlerine sokmanız, en sonunda da bir iki oyunda denemeniz en iyisi olur. 2 yıl madencilik yapılan kart ile yeni alınan kart arasında performans farkı olmaması normal. Eğer bulunduğu ortam düzgünse, düşük sıcaklıklarda çalışmışsa içerisindeki pedlerde ve macunda kuruma olmayacağından için aynı performansı vermeye devam eder. Sıkıntı şu madencilikte kartların fanları genelde %80-100 arası çalıştırıldığı için daha çabuk aşınıyorlar. Bu da kısa sürede fan değiştirilmesini gerektiriyor.
Onun dışında her kartın uzun süreli kullanımda olan çekirdek veya bellek sorunu, kapasitör kısa devresi vs gibi şeyler olabilir. Fakat baktığınız tüm kartlar yeni olduğunda bu konuda problem olacağını da sanmıyorum. Alırken kartın üstüne, arkasına vs. iz var mı diye bakarsınız.

İkinci el alacaksanız 3060'lara bakmayın bile fiyat/performans olarak iyi değiller.

Satıcılara da gelirsek en azından dürüst olanlardan almaya çalışın. Sadece Sahibinden'e bakmayın, Facebook gruplarında yüksek referansa sahip kişilerden de satın alabilirsiniz. Sizinde belirttiğiniz örnekteki gibi bazıları madencilik yapmadığını söyleyip aynı anda 10 tane kart satıyorlar. İnsanın güveni kalmıyor.

Öncelikle teşekkürler, 3060 Ti'ı AMD kartlara tercih etmemin sebebi daha stabil çalışıyor olması ve sahip oldugu teknolojiler bakımından daha ustte göruyor olmam. Sahibinden Param Güvende ile taksit imkanı doguyor gruplarda vs bu siteden işlem yapmıyorlar genelde.

Öncelikle teşekkürler, 3060 Ti'ı AMD kartlara tercih etmemin sebebi daha stabil çalışıyor olması ve sahip oldugu teknolojiler bakımından daha ustte göruyor olmam. Sahibinden Param Güvende ile taksit imkanı doguyor gruplarda vs bu siteden işlem yapmıyorlar genelde.
Gruplarda tanınmayan kişilere Dolap ve Param güvende açılmadığı doğrudur. Elden almak için oradan da bakabilirsiniz.

3060Ti mantıklı dedim zaten.

Bu emniyet bantları kartın neresinde oluyor, vidalarda oluyormuş ama nasıl oluyormuş bir örneği var mı böyle bir durumda foto isteyip kontrol etmek için?

Geri
Yukarı