Rehber Mining yapılmış kartlar neden alınabilir?

@soruicingeldim01 o dediğini bulabilirsen söyle hepimiz alalım. :D Madenciler çoğunlukla önemsemiyor sıcaklığı.
Toplu şekilde kart alıp yapanlardansa birkaç kart ile yapanlar daha çok dikkat ediyor kart sıcaklıklarına zira ellerinde kalırsa kartlar onlara zarar. Öyle birisini bulmak da işte artık size kalmış. Kolay değil, biliyorum.

Bunların yanı sıra bahsettiğim sıcaklık ise çekirdeğin sıcaklığı. Çekirdek 40-55 derece aralarındayken VRAM sıcaklıkları minimum 75 olmaktadır, birçok kartta VRAM sıcaklığına dair bir algılayıcı olmadığı için görmüyorsunuz grafiklerde. Haberiniz olsun.

Konuda her ne kadar size katılsam da ufak bir düzeltme yapmak lazım. Mining esnasında kullanım %99'dur. Görev yöneticisinde yazanlar doğru değildir. Daha önceki konularımda da bahsettiğim gibi bir yıl boyunca mining yapılan bir kartla bir yıl boyunca oyun oynanan bir kart arasındaki fark neredeyse hiç yok gibidir. Hatta oyun oynanan kart bir tık daha kötü bile olabilir zira oyun oynarken kartın hem çekirdeğini hem de VRAM'lerini kullanırız. Mining'de ise neredeyse tamamen VRAM'ler kullanılır. Hatta bu sebeple görev yöneticisinde kullanım %2 ile %20 arasında gider gelir o çekirdeğin kullanımını göstermektedir VRAM'lerin değil. Bir oyuna girmeyi denediğinizde fark edeceksinizdir ki çok hafif bir oyun değilse oynayamıyorsunuz FPS 1-5 arası gidip geliyordur. Sebebi budur. Şahsen mining yapılırken derecesi 55'in altında tutulduğuna emin olduğum tüm kartlara oyun oynanmış kartlardan daha fazla değer biçerim.

Hocam ben ASUS ROG STRIX GTX 1070 ile 65 derece de kazım yapıyorum karta zarar verir mi?

Hocam ben ASUS ROG STRIX GTX 1070 ile 65 derece de kazım yapıyorum karta zarar verir mi?
VRAM sıcaklıklarına dair bir algılayıcı yok diye biliyorum ama 65 derece çok fazla hocam. Şöyle diyeyim benim şu anda kartımın değerleri bu. Kartım 52 dereceyken VRAM'ler 82 derece. Yani normal sıcaklığa en az 25 derece ekleyip hesaba katmalısınız. 90 derecenin üstü karta zarar verebilir fakat 100'ün üstü kesinlikle verecektir. AMD'ye göre VRAM sıcaklıkları 105'e dek çıkabilir ve bu sorun "olmayabilirmiş". Ama işte NVIDIA'yı bilmiyorum. Fanların hızını arttırın benimkiler şu anda %63'te dönüyor.
Screenshot_1.png

Peki bu Tür mining yapılmış kartları nereden elde edebiliriz. Uzun süredir arıyorum ama bulamıyorum. Bilen biri varsa söyleyebilir mi?
Elinde 8-10 tane kart olup bununla ekmeğini kazanmaya çalışan sürüyle insan var bir süre sonra kart modelini yükseltmek amacıyla aldıkları karı kenara koyup üzerine ellerindeki malzemeleri satıp yeni kartlar için para toplayan insanlar var bunlara ulaşarak edinebilirsiniz.

VRAM sıcaklıklarına dair bir algılayıcı yok diye biliyorum ama 65 derece çok fazla hocam. Şöyle diyeyim benim şu anda kartımın değerleri bu. Kartım 52 dereceyken VRAM'ler 82 derece. Yani normal sıcaklığa en az 25 derece ekleyip hesaba katmalısınız. 90 derecenin üstü karta zarar verebilir fakat 100'ün üstü kesinlikle verecektir. AMD'ye göre VRAM sıcaklıkları 105'e dek çıkabilir ve bu sorun "olmayabilirmiş". Ama işte NVIDIA'yı bilmiyorum. Fanların hızını arttırın benimkiler şu anda %63'te dönüyor.
Eki Görüntüle 1015235
Burayı nereden bulabiliriz

Eki Görüntüle 1015235

Hocam fanlar otomatikte 45 50 civarı çalışıyor. Bir de hotspot temp dediğiniz sanırım.

1620568314805.png

1070 güçlü ve mining için gerçekten verimli bir kart 70-72 derecelere kadar sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum.

Hocam özellike 2-3 gündür arttı 2 katı civarın da kazançlar, umarım böyle kalır.

Konuda her ne kadar size katılsam da ufak bir düzeltme yapmak lazım. Mining esnasında kullanım %99'dur. Görev yöneticisinde yazanlar doğru değildir. Daha önceki konularımda da bahsettiğim gibi bir yıl boyunca mining yapılan bir kartla bir yıl boyunca oyun oynanan bir kart arasındaki fark neredeyse hiç yok gibidir. Hatta oyun oynanan kart bir tık daha kötü bile olabilir zira oyun oynarken kartın hem çekirdeğini hem de VRAM'lerini kullanırız. Mining'de ise neredeyse tamamen VRAM'ler kullanılır. Hatta bu sebeple görev yöneticisinde kullanım %2 ile %20 arasında gider gelir o çekirdeğin kullanımını göstermektedir VRAM'lerin değil. Bir oyuna girmeyi denediğinizde fark edeceksinizdir ki çok hafif bir oyun değilse oynayamıyorsunuz FPS 1-5 arası gidip geliyordur. Sebebi budur. Şahsen mining yapılırken derecesi 55'in altında tutulduğuna emin olduğum tüm kartlara oyun oynanmış kartlardan daha fazla değer biçerim.
Gördüğünüz üzere ikinci ekranımda mining programı var valorant en yüksek ayarlarda ortalama 90-95 fps veriyor. 1-5 fps kısmında yanılıyor olabilir misiniz hocam?
oyunmining.png

Hocam fanlar otomatikte 45 50 civarı çalışıyor. Bir de hotspot temp dediğiniz sanırım.

Eki Görüntüle 1015244
Fanları otomatikten çekin, kendiniz elle ayarlayın. Hotspot farklı bir sıcaklık birimi ve bir yerde okuduğum kadarıyla ya kartın üzerindeki en sıcak noktayı size gösteriyor ya da giriş kısmının sıcaklığını. Fakat sanırım ikincisi zira ilki olsaydı VRAM sıcaklığını da görebilirdik böylelikle. Hotspot çok farklı yani VRAM ile alakası yok. Hotspotlar 120 dereceye kadar çıkabilir ona o kadar takılmayın. Eğer VRAM/Bellek sıcaklığı gözükmüyorsa çekirdek sıcaklığına 25 derece etkileyin, odanız sıcaksa 30 ekleyin. Aşağı yukarı değerler çıkar. Fakat fanlarınızı kesinlikle uyanıkken ve PC başındayken %60-70 civarında tutun. Geceleri azaltabilirsiniz rahatsızlık veriyorsa.
Gördüğünüz üzere ikinci ekranımda mining programı var valorant en yüksek ayarlarda ortalama 90-95 fps veriyor. 1-5 fps kısmında yanılıyor olabilir misiniz hocam?
Hayır hocam Valorant hafif bir oyun ve işlemciye yük bindiriyor dediğim gibi. Ben de Valorant oynayabiliyorum hatta 200 FPS'leri rahat görüyorum. Bahsettiğim oyunlar AA ya da AAA oyunlar. Hatta bu sebeple Riot'a çok teşekkür ediyorum PC başında en azından mining yaparken oyun oynayabiliyorum diye...

Geri
Yukarı