Mining yapmak kârlı mı?

İşin tamamen bencesi: Geçmişte aynı kartımla dijital madencilik yapanları ve ne kadar kâr ettiklerini gördükten sonra saatte 1 tl kazanmak için kazım yapmaktan elimi çektim. Biraz daha detaylandırmam gerekirse:

-Odamda olduğu için sürekli fan sesi duymak.
-Rahat oyun oynayamamak.
-Kart zarar görür mü diye gelen psikolojik baskı. Zarar görmez biliyorum bu arada, sadece fanlara uzun vadede yorgunluk veriyor ancak yine de böyle bir ülkenin ekonomik durumunu düşününce insan dertlenmeden edemiyor. Psikolojik bir savaşa giriyorum resmen. İkinci bir kartım olsa çok daha rahat olurdum.
-Amorti süresinin 13, 14 aylara çıkması.

Bunlar bana "Mining yapmak kârlı mı?" sorusuna hayır dedirtiyor ne yazık ki. Ekran kartımı satsam nakit 10 bin tl'yi elime alabilecekken, amorti için 14 ay kazım yapmayla uğraşmak bence kârlı değil.

Kısaca, gelen parayı azsınıyorum. Karta gelecek zarar, o bu şu hikaye. Az kazandırıyor arkadaş.

Ya arkadaşlar bir iki faktör yok çok faktör var. Kazdınız ve elinizdeki ethyi bozmadınız diyelim. Sabrettiniz ve yarın öbür gün eth uçtu elinizdeki de değerlendi. Böyle bir durum da var şu senaryo da var. Yapayım dediniz belki yaptınız diye belki de başka bir şeyden çöp oldu.

Cümlemi toplayamadım ama demek istediğim biraz imkan biraz da şans işi. Zamanında bu ülkede 3 bin tlye rx580li pc vardı 1500-2000tlye rx570ler 580ler vardı o kartları mesela miningleyen bir sürü insan memnundur yani. Düşünsene kart 2018 de çıktı ve ne kadar süredir para getiriyor. Tabi ethlerini bozmadılarsa. Yani ben de bunun hesbaına girmek istemezdim ama dolar olmuş 10 tl eth olmuş 4500 dolar. İnsanın aklını çeliyor yani. Hele garanti varsa falan neden olmasın diye düşünüyor.

Benim mesela 1000 sterline aldığım laptopın ekranı durduk yerde bozuldui ürünün içini de açtım zaten ingiltereden aldıydım o bu derken garanti de yok. Şimdi kendime desktop da aldım ondan köşede yatıyordu. İstediğim fiyattan satamıyorum diye koydum mininge. ya 2-3 ay miingleyip satacam ya da yanana kadar miningleyecem bilmiyorum. Ana masaüstümü de koydum arada açıyorum arada kapıyorum ne kadar lhr olsa da.

Yani sanki çıksak dışarda asgari ücretle bir şekil iş bulup çalışsak ne getirecek ki de miningten ne bekliyorsunuz. Tabi ki de zengin etmeyecek ama damlaya damlaya göl olur. Tek kartla çok önermem ama 2-3 kart varsa denenebilir. Çok pimpirikliyseniz de yapmayın aga kafanızda sorun teşkil edecekse.

3 Yıllık eski bir 1060'ım vardı, 4-5 ay kadar mining yaptım, sonra kartı satıp sadece mining gelirim ile 3060ti aldım 😂. Şimdi aynı senaryoyu 3060ti ile yapıcam. Yani evet karlı.

Herkese merhaba. Elimde şu an sadece RTX 2060 var ve mining yapmayı düşünüyorum. Çevreme söylediğimde yok yapma, ekran kartı zarar görür, ekran kartını yakarsın falan diyorlar. Ne kadar doğru ve düzenli bir gelir elde edebilir miyim? Şimdiden yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Öyle 1-2 tane ile değil de şöyle doğru düzgün bir sistem kurulursa güzel para bırakır diye düşünüyorum.

Mining yaparak pasif gelir elde biri olarak soyluyorum laptopla yada pc kasasinda kesinlikle mining yapmayin 7 24 acik kalmasi lazim ve vramler cekirdek isisini 55 derecede tutmaniz lazim evinizin kapali balkonu varsa pencereyi acip kisin ozellikle yagmura dikkat ederek yapabilirsiniz ekran kartlari dayanikli donanimlardir ama mining yaparken isi dengesini ayarlamaniz lazim ben ilk basta 1660 super ekran kartiyla pc kasasinin kapagini acip balkona koymakla basladim yani tek kartla eth kazdim tek fanli kartlardan uzak durun oyun oynarken yada mining yaparken diye bisey yok cok farkli seyler hatta soyle kazim yaparken share paylasinca ekran karti titriyor resmen o yuzden isi dengesini korursaniz 6 ayda 1 termal macun ve termalpadleri degistirirseniz sikinti cikartmiyor

Yeni konular

Geri
Yukarı