Mining yapmak ne kadar mantıklı?

Stok halde bırakırsan tabii ki öyle olur. MSI Afterburner yardımıyla undervolt yapacaksın ki ısınmasın.
Undervolt bunun için var. Oyunlar sabit bir yük altında tutmaz ekran kartını fakat mining öyle bir şey değildir.
Sağlıklı bir undervolt ile birçok kart 70 derece altında çalışıyor.

Kasa hava almıyorsa orasını bilemem.
RTX 3000 serisinde bellekler 110 dereceden sonra thermall throtting'e giriyor yani 90 derece 3000 serisinin en iyisi soğutmalı modellerinde bile ancak thermal pad değişimi ile alınabilen bir sıcaklık. Oyun oynarken zaten 100 dereceyi görüyor.
Arkadaşlar bu abimiz RTX 3060 LHR V2 ile 44mh'a kadar çıkabilmiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
O Ethereum değil başka coinleri kazım gücü.

Termal pedleri kötü olduğu için böyle sıcaklık alıyorsun dar olması ile ilgili değil.

Hocam, bu konu biraz mühendislik istiyor, termal pad çok iyi ısı transferi yaparsa, GPU ısısı artıyor, zamanında araştırmıştım, değiştirenlerin genelde yorumları 3°ile 5° derece CPU sıcaklık artışı olmuş tabii bu mining için oyun performansında ne kadar olur bilmiyorum.

Hocam, bu konu biraz mühendislik istiyor, termal pad çok iyi ısı transferi yaparsa, GPU ısısı artıyor, zamanında araştırmıştım, değiştirenlerin genelde yorumları 3°ile 5° derece CPU sıcaklık artışı olmuş tabii bu mining için oyun performansında ne kadar olur bilmiyorum.
Evet bu doğru ancak GPU çekirdeği zaten yeterince soğuk, GPU çekirdeği 2-3 derece daha sıcak olsa da olur bellekler 100 derece olmayacaksa.

Eğer düzgün bir mining ayarı yaparsan kolay kolay bozulacak şeyler değil bunlar. Adam gidiyor 90 derece VRAM sıcaklığıyla mining yapıyor 2 ay sonra niye sistem siyah ekranda kalıyor diyor. 70 dereceyi geçirmediğin sürece VRAM sıcaklığını, bir şey olacağını sanmıyourm.

Sendeki LHR V2 mi yoksa LHR mi? LHR'ye 470.05 sürücüsü kurarsan mining performansın artıyor ancak LHR V2 ise o sürücü işe yaramaz.
Hangi tür soğutma ile hangi marka/model kartın VRAM'ini 70 derecede tutacağız ? Bunu açıklarsanız memnun olur herkes. Undervolt, underclock ile VRAM 70 derecede durmaz. Fan ayarı da önemli bu noktada. Daha somut veriler söylerseniz daha iyi yorumlarız.

70 dereceyi geçirmediğin sürece VRAM sıcaklığını, bir şey olacağını sanmıyourm.
Kutusunun üstünde bağıra bağıra LHR yazıyorsa LHR'dir.
1. VRAM için 70 derece üstünü geçmesin diye tavsiye verebilmek için kaç sene mining yapıp tecrübe kazandığınızı merak ediyorum.
2. Kutusu üstünde LHR yazmayan kartlar var. "Bağıra bağıra" yazmayabiliyor yani.

Konu sahibi arkadaş için:
Üst seviye kartlar hariç olmak üzere; çoğu kaynak ideal VRAM sıcaklığının 80 derece olduğunu belirtiyor, araştırarak bulabilirsiniz. Kartın backplate tarafına bir fan yerleştirerek 2-3 derece daha soğutabilirsin kartı.

Bilinçli yapılan mining kartın ömrünü kısaltmaz. Yarı zamanlı mining yapacaksanız da harçlık olur size, her türlü karlı yani.

2. Kutusu üstünde LHR yazmayan kartlar var. "Bağıra bağıra" yazmayabiliyor yani.
Bunun cevabını sonraki mesajımda belirttim. GPU-Z'den DEVICE_ID'ye bakıp kartın üretim tarihinden LHR olup olmadığını anlayabilir.

Geri
Yukarı