Mining yapmış kartlara karşı ön yargı mantıklı mıdır?

HaxinDog

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Ben bundan iki yıl önce 600TL'ye RX580 Nitro+ 4G aldım. Kart ilk elime geçtiğinde oyunlarda artifact oluşturup hata veriyordu, ben de Adrenalin'den ekran kartı voltunu 50 mv arttırdım ve sıkıntıların tamamı düzeldi. Kartı taktığım sistemimde FX-6300 işlemcisi ve 7 yıllık TX marka kasasının 400W PSU'su vardı. 1 yıllık ağır kullanımın ardından sistemin PSU'su bomba gibi patladı ve ben de güç kaynağı olarak Cooler Master V3 600W aldım ve hazır almışken Gigabyte B450 S2H, R5 2600, Vengeance 2x8 3.2GHz ve Kingston 240GB M.2 SATA SSD aldım (Sistemimde 7 yıllık 1TB WD Blue HDD vardı zaten.). Aldığımdan beridir sistemim günde 16-20 saat açık kalıyor (oyun iniyor) ve bunun 8-10 saati ağır yük halinde kalıyordu (abimle değişmeli kullanıyorduk). Ekran kartım hala turp gibi ve modern AAA oyunlarda 1080P High (kenar yumuşatma kapalı ve kaplama kalitesi orta) ayarlarda ortalama 60 FPS veriyor ve gpu.userbenchmark.com sistesinde kartım 98TH percentileye giriyor.

Özet.
- Herkes mining yapmış kartlardan uzak durun diyor fakat ağır mining yapmış RX580 Nitro+ 4G, 2 yıllık ağır kullanımın ardından bana mısın demiyor. Ben 6 ay - 1 yıl civarı kullanırım sonrasında kart patlayınca modern bir kart almırım diyordum fakat yanılmışım. Bu konu ile ilgili bulduğum video.

Soru.
- Siz mining yapmış kart önerir misiniz, neden önerirsiniz, neden önermezsiniz?

Son düzenleme:
Elektronik işi şans işidir, bu nedenle mining yapılmış kart almam ancak şansınıza güveniyorsanız alabilirsiniz, ekran kartının üzerinden geçen elektrik yükü olasılık ile beraber arıza yapma ihtimallerini arttırır veya azaltır, sizde bir sorun olmaz başkasında olur... Yani havaya atılan bir madeni paranın yazı-tura gelme olasılığı gibi bir durum.

Önermem. Çünkü Mining sırasında oluşan yük nedeniyle sürekli yük altında çalışan VRM gibi güç konnektörleri kartın ömrünü fazlasıyla etkiliyor. Kimse de bir kart aldıktan kısa bir süre sonra arıza versin istemez.

Yani forumdaki çoğu insana göre yorulmuş kart kullanılmaz fakat 1 sene kadar msi rx 580 8gb modelini kullanmışlığım var ve testlerde olsun oyunlarda olsun bir sıkıntı yaşamadım şahsen.Mining yapılma süresine veya günde ne kadar süre çalıştığı gibi vesaire soruların cevabına göre alınır ama sonuçta elektronik biraz şans işi.

Elektronik işi şans işidir, bu nedenle Mining yapılmış kart almam ancak şansınıza güveniyorsanız alabilirsiniz, ekran kartının üzerinden geçen elektrik yükü olasılık ile beraber arıza yapma ihtimallerini arttırır veya azaltır, sizde bir sorun olmaz başkasında olur...
Belirttiğim videoyu izlediniz mi?

O biraz da nasıl Mining yapıldığına bağlı. Yapan kişinin nasıl Mining yaptığını bilmediğim için ben o riske girmezdim.

Bazıları klimalı ya da iyi soğutulan bir odada düzgün şekilde frekans değerleri ayarlanmış bir kartla Mining yaparken bazıları yaz sıcağında ek bir soğutma olmadan karta modlu BIOS atıp OC yapıp Mining yapıyor 😀

Önermem. Çünkü Mining sırasında oluşan yük nedeniyle sürekli yük altında çalışan VRM gibi güç konnektörleri kartın ömrünü fazlasıyla etkiliyor. Kimse de bir kart aldıktan kısa bir süre sonra arıza versin istemez.

Fakat bu konu hakkında neredeyse hiç kanıt yok. EEM öğrencisiyim ve elektronikle aram çok iyi, Elektronikler ısınınca bozulur çalışarak eskimez diye biliyorum.
O biraz da nasıl Mining yapıldığına bağlı. Yapan kişinin nasıl Mining yaptığını bilmediğim için ben o riske girmezdim.
Bu konuyu merakımdan açtım. Düşüncenizi biraz daha açar mısınız.

Belirttiğim videoyu izlediniz mi?

Hızlıca izledim, konuyu anladığımı düşünüyorum :)

Ama yine de tamamiyle şans olduğuna inanıyorum örneğin aynı yapılan işlem sonucunda bir anakart kısa devre yapar diğeri yapmaz bunun gibi bir durum bence, ama şu bir gerçek ki bu ekran kartları 3 yıl ömürleri olsun diye üretilmiş cihazlar değil gerçekten sağlam ürünler. Ancak elektrik yükü cihazın üzerinden geçtikçe ömrünü ve yıpranmasını arttırıyor, hiçbir cihaz sonsuz ömre sahip değil.

Unutmadan ekran kartı fırınlama işlemi yapılmasından kaynaklı da ekran kartlarında çok çakallık dönüyor.

1 Yıl önce 1500 TL'ye sıfır GTX 1660 Tİ aldım hocam nasıl 2 yıl önce RX 580'nin 2. el fiyatı 1800 TL oluyor ?

Geri
Yukarı