Mininge başlayınca yapılması gerekenler neler?

Wilson Fisk

Kilopat
Yer
Konya
Daha fazla  
Merhaba son zamanlarda iyi bir ekran karta sahip birçok kişi mining işinden ekmeğini yemeye başladı. Bende daha fazla geç kalmadan bir yerden başlayayım dedim fakat bu konuda pek bilgim yok yaklaşık 1-2 gündür araştırmalarımı yaptım. Hangi siteyi kullanacağın nasıl yapacağım hakkında YouTube'den birkaç bir şeyler öğrendim. Benim için şu anda en önemlisi bu işi yaparken ekran kartımı maksimum derecede sağlıklı tutmak. Bu konuda merak ettiklerim var. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Elimdeki gündelik olarak halihazırda kullandığım bilgisayarımdaki ekran kartımı kullanacağım. Sistemim şu şekilde:
  • Anakart: MSI B450 GAMING Plus Max.
  • Ekran kart: ASUS RTX 2060 EVO.
  • RAM: 16 GB.
  • İşlemci: Ryzen 5 3600.
  • PSU: Thermaltake 650W +80

1- Zamanım var 7/24 mining yapabilirim ne sağlıklı olur bilmiyorum. Günde kaç saat mining yapmalıyım?
2- Sanırım miner programları AMD/NVIDIA'ya göre farklılık gösteriyormuş. Bu durumda güncel olarak en verimli miner programı hangisidir? (RTX 2060)
3- Afterburner ve BIOS ayarları yapmalı mıyım? Yapmam gerekiyorsa güncel ayarlar nasıl olmalı?
4- Afterburner ayarlarını forumda başka konularda da görmüştüm fakat BIOS ayarlarını YouTube videolarında rastladım. BIOS ayarlarının mining için ne gibi bir katkısı var?
5- Sizin referans aldığınız önerdiğiniz doğru verileri paylaşan konular, öğretici video veya bir kaynak var mı?

Bu durumda güncel olarak en verimli miner programı hangisidir?
NBMiner, Phoenix Miner, GMiner.
Afterburner ve BIOS ayarları yapmalı mıyım?
BIOS'ta yapmanız gereken bir şey yok. Afterburner ile uv (voltaj düşürme) ve oc (hız aşırtma) yapacaksınız.
Günde kaç saat mining yapmalıyım?
Ne kadar ihtiyacınız varsa. Kartınız günde şuan ki kurla ETH ile 18 TL para getirir. Buna göre hesaplayın.
Cüzdan açma, poolda kazım yapma gibi şeyleri google'da bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Yine de anlatmak isteyen hocalarım olursa onlarda anlatabilirler.

Arkadaş çoğu şeyi açıklamış, hemen hemen aynı sisteme sahip birisi olarak bende mining işlemi sağlıyorum ve günlük arkadaşın söylediği rakamlar da bir getiri sağlıyor. O.C ayarlarını youtube üzerinden bakabilirsin, ben şuan stabil olarak 30.50 mh / 90W şeklinde kazım sağlıyorum.

Cüzdan açma, poolda kazım yapma gibi şeyleri google'da bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Yine de anlatmak isteyen hocalarım olursa onlarda anlatabilirler.
Bu tarz bilgiler için YouTube'dan bu videoyu buldum ve o konuları hallettim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS ayarı içinde böyle bir video ile karşılaşınca bu konuda, kafamda soru işaret olarak kalmıştı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS ayarı içinde böyle bir video ile karşılaşınca bu konuda, kafamda soru işaret olarak kalmıştı.
Kontrol edebilirsiniz, aklınızdaki soruyu kontrol etmek giderir diye düşünüyorum. BIOS'a girmek için sistemi yeniden başlattığınızda F2 yada Del'e basın. BIOS açılacaktır.
Kendi anakartım da böyle bir duruma ihtiyaç duymadım.

Arkadaş çoğu şeyi açıklamış, hemen hemen aynı sisteme sahip birisi olarak bende mining işlemi sağlıyorum ve günlük arkadaşın söylediği rakamlar da bir getiri sağlıyor. O.C ayarlarını youtube üzerinden bakabilirsin, ben şuan stabil olarak 30.50 mh / 90W şeklinde kazım sağlıyorum.
Siz hangi miner programını kullanıyorsunuz?
Kontrol edebilirsiniz, aklınızdaki soruyu kontrol etmek giderir diye düşünüyorum. BIOS'a girmek için sistemi yeniden başlattığınızda F2 yada Del'e basın. BIOS açılacaktır.
Kendi anakartım da böyle bir duruma ihtiyaç duymadım.
Kar zarar hesaplamalarını yapabileceğim bir site var mı?

Buradan elektrik maliyetini vs. görebilirsin
Yaşadığın şehirde elektriğin maliyeti ne?
Bizim burada 0,79 kuruş.

@TheAny Hocam siz hangi havuzu kullanıyorsunuz?
Edit: Mining'i başlattıktan ne kadar süre sonra bilgiler havuzda görünmeye başlar? Bu internetin upload hızına mı bağlıdır?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı